A A A
drukuj

Twój krewny pożycza pieniądze bez opamiętania? Jest na to recepta...

Data publikacji: 2017.07.12 godz. 13:09

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
2.5/5

O ubezwłasnowolnienie mogą wnioskować tylko wybrani krewni …
Zasady wnioskowania o ubezwłasnowolnienie są równie ważne, jak przepisy regulujące zasady takiego ograniczenia praw krewnego. Warto wiedzieć, że odpowiednie informacje o procedurze ubezwłasnowolnienia, znajdziemy w kodeksie postępowania cywilnego. Wspomniana ustawa wskazuje, że sprawą o ubezwłasnowolnienie zajmie się sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu chorej osoby. Odpowiedni wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć:

  • przedstawiciel ustawowy danej osoby
  • jej małżonek, brat lub siostra albo krewny w linii prostej (np. ojciec, matka, syn lub córka).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Co ważne, wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe można złożyć już na rok przed pełnoletnością danej osoby.
W ramach postępowania o ubezwłasnowolnienie, sąd musi wziąć pod uwagę opinię specjalistów. Dlatego do wniosku składanego w sądzie, trzeba dołączyć:

  • stanowisko lekarza (jeśli ubezwłasnowolnienie jest motywowane chorobą psychiczną lub niedorozwojem)
  • stanowisko poradni zajmującej się leczeniem uzależnień (gdy przyczyną ubezwłasnowolnienia ma być uzależnienie - np. od alkoholu)

Dodatkowo konieczne jest badanie chorej lub uzależnionej osoby przez biegłego lekarza. Sąd na podstawie opinii dwóch biegłych lekarzy może zdecydować o oddaniu osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie pod obserwację w zakładzie leczniczym (trwającą do 3 miesięcy). Istnieje również możliwość ustanowienia przez sąd doradcy tymczasowego dla chorej lub uzależnionej osoby, jeżeli taka decyzja jest podyktowana dobrem sprawy. Doradca tymczasowy, którym może być małżonek lub inny krewny, działa tak samo jak kurator osoby częściowo ubezwłasnowolnionej.
Warto zwrócić uwagę, że postępowanie dotyczące ubezwłasnowolnienia, toczy się z udziałem chorej osoby, jej krewnych oraz prokuratora. Osoba, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, powinna zostać wysłuchana zaraz na początku postępowania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W swoim postanowieniu sąd orzeka o ewentualnym ustanowieniu ubezwłasnowolnienia oraz przyczynach takiej decyzji. Warto wiedzieć, że postanowienie sądu może zostać zmienione na wniosek krewnych, gdy ustaną przyczyny całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia (np. wskutek poprawy stanu zdrowia danej osoby albo postępów w walce z nałogiem). Możliwa jest również zmiana ubezwłasnowolnienia z częściowego na całkowite. Wniosek o uchylenie lub zmianę ubezwłasnowolnienia, może złożyć również osoba, której prawa wcześniej zostały ograniczone.
Trzeba pamiętać, że wniosek o ubezwłasnowolnienie składany do sądu okręgowego będzie odpłatny (opłata stała: 40 zł). Do kosztów postępowania trzeba również doliczyć opłatę za opinię biegłego (zwykle 500 zł - 600 zł). Osoba znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej, może wnioskować do sądu o zwolnienie z wszystkich kosztów postępowania.
Zobacz, jak można uzyskać zwolnienie z kosztów sprawy sądowej »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »