A A A
drukuj

Zapomniana książeczka mieszkaniowa może być przydatna

Data publikacji: 2013.06.10 godz. 12:00

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.9/5

Pod koniec ubiegłego miesiąca Ministerstwo Finansów zaprezentowało koncepcję nowych książeczek mieszkaniowych. Takie rachunki dzięki zwolnieniu z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) mają zachęcić Polaków do odkładania pieniędzy na własne „M”. Podobny przywilej podatkowy dotyczy „starych” książeczek mieszkaniowych. Środki na takich rachunkach przechowuje milionowa rzesza rodaków. Wiele osób całkowicie zapomniało o istnieniu swoich mieszkaniowych depozytów. Posiadacze „zaginionych” książeczek powinni sprawdzić datę ich założenia. Okazuje się bowiem, że produkt finansowy, który bywa przedstawiany jako relikt PRL-u może zapewnić pokaźne zyski …

Premia gwarancyjna to główny atut „starych” książeczek …

Wszystkie książeczki mieszkaniowe pozostają pod opieką banku PKO BP. Ich aktualne oprocentowanie trudno uznać za szczególnie atrakcyjne. W większości przypadków nie przekracza ono poziomu 2,30% w skali roku. 

Głównym atutem depozytów mieszkaniowych jest system premii gwarancyjnej. Polega on na wypłacie publicznego wsparcia dla osób, które zaspokajają swoje potrzeby mieszkaniowe. Warto jednak pamiętać, że premie gwarancyjne przysługują tylko posiadaczom książeczek założonych przed 24 października 1990 roku. Takie osoby po likwidacji depozytu mieszkaniowego mogą liczyć na wypłatę dodatkowych środków. Pozostali oszczędzający otrzymają jedynie zgromadzony kapitał oraz odsetki. 

Osoby likwidujące książeczkę mieszkaniową, która uprawnia do wypłaty premii powinny przedstawić dokumenty zaświadczające o dokonaniu określonych czynności. W przeciwnym razie bank zwróci im tylko zaoszczędzoną sumę. Na sytuację właścicieli książeczek mieszkaniowych korzystnie wpłynęły zmiany dokonane w 2009 roku. Ustawodawca rozszerzył wówczas katalog czynności, które skutkują wypłatą premii gwarancyjnej. Zalicza się do nich:

1. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni 
2. nabycie poprzez zakup albo zamianę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (nie w części ułamkowej)
3. przystąpienie do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego 
4. nabycie poprzez zakup albo zamianę prawa do używanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (nie w części ułamkowej)
5. uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego po rozbudowie, nadbudowie lub przebudowie istniejącego budynku 
6. podpisanie umowy zobowiązującej dewelopera do wybudowania domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego 
7. nabycie prawa własności do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, który został wybudowany przez spółdzielnię 
8. wpłacenie kaucji zabezpieczającej wynajem w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (powyżej 3% wartości odtworzeniowej lokalu)
9. opłacenie partycypacji w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (powyżej 20%  kosztów budowy lokalu)
10. całkowite spłacenie kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię (tzw. kredytów ze starego portfela)
11. remont w posiadanym lokalu (domu), który polega na wymianie okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej  
12. wpłatę na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni                                                                                                          13. opłacenie wkładu własnego do kredytu hipotecznego, który ma sfinansować: 

• czynności określone w punktach 1, 2, 4, 6, 7, 8 i 9
• budowę własnego domu jednorodzinnego 
• przebudowę, nadbudowę lub rozbudowę skutkującą powstaniem odrębnego lokalu mieszkalnego

W przypadku czynności numer 3, 5, 6, 7 i 9 istnieje możliwość wypłaty premii gwarancyjnej przed zakończeniem inwestycji. Bank wymaga jednak udokumentowania jednej z następujących okoliczności:• częściowego ukończenia domu (od 20% wartości kosztorysowej) 
• częściowego ukończenia przebudowy, rozbudowy, nadbudowy (od 50% wartości kosztorysowej)
• wniesienia powyżej 50% wymaganego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni 
• przekazania powyżej 50% wartości kosztorysowej lokalu lub domu deweloperskiego
• wniesienia powyżej 50% wymaganej partycypacji do TBS-u

W ramach uzupełnienia trzeba nadmienić, że finansowanie czynności numer 11 i 12 na razie jest możliwe tylko w odniesieniu do książeczek założonych przed 1986 rokiem. 

Na pytanie o wysokość premii najlepiej odpowie bank 

Wartość wypłacanej premii zwykle oscyluje w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dokładnej informacji na temat kwoty dofinansowania może udzielić Bank PKO BP. Pierwszy szacunek przysługującej premii jest darmowy. W przypadku kolejnych zapytań klient musi wnieść opłatę (35 zł).  

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »