A A A
drukuj

Jak sprawdzić, czy moje oszczędności są bezpieczne?

Data publikacji: 2019.11.26 godz. 13:04
OCENA
4.2/5

Zamiast w przysłowiowej skarpecie czy pod materacem, obecnie zdecydowana większość z nas trzyma swoje oszczędności w bankach. Czy pieniądze klientów w instytucjach bankowych są na pewno bezpieczne?

Fot: Bankowy Fundusz Gwarancyjny - co to takiego?

Banki zapewniają zwrot oszczędności wpłaconych do nich na konta i lokaty przez klientów, dzięki systemowi gwarancji z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.  

828 mld zł w bankach
Narodowy Bank Polski oszacował, że na koniec 2018 roku stan oszczędności Polaków na rachunkach bankowych osiągnął rekordowy pułap 828 mld zł. Około 300 mld zł znajduje się na lokatach terminowych i zarabia na siebie, choć oprocentowanie takich produktów depozytowych w bankach jest obecnie niewielkie, z uwagi na niskie stopy procentowe, jakie obowiązują w Polsce. Oznacza to, że ponad 500 mld zł znajduje się na nieoprocentowanych kontach. Jednak co z bezpieczeństwem lokowanych w bankach środków finansowych?

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Bezpieczeństwo filarem systemu bankowego
Pewność co do zwrotu wpłaconych do banków w Polsce środków finansowych konsumenci mogą mieć dzięki działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku bankructwa banku można z niego odzyskać swoje pieniądze. BFG zwraca klientom środki do równowartości 100 tys. euro. Gwarancja dotyczy jednej osoby i łącznej kwoty, którą zgromadziła ona w danym banku, w ramach:

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Jeśli chodzi o małżeństwa, które trzymają swoje oszczędności w banku, gwarancja z BFG obejmuje dwukrotną wartość wskazanego depozytu, czyli kwotę 200 tys. euro.

Dywersyfikacja aktywów zwiększy ich bezpieczeństwo
Zamożni Polacy trzymający w bankach spore oszczędności, ponad 100 lub 200 tys. euro (w przypadku małżonków), nie powinni ich wpłacać jedynie do jednego banku. Najlepiej dokonać dywersyfikacji aktywów i skorzystać z oferty depozytowej kilku różnych banków tak, aby w żadnym z nich kwota oszczędności nie przekroczyła granicy gwarantowanej przez BFG. Wówczas nawet upadek banku i ogłoszenie bankructwa nie spowoduje, że klient straci swoje pieniądze.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »