A A A
drukuj

2019 rok: co zmieni się w finansach?

Data publikacji: 2019.01.28 godz. 12:20
OCENA
5.0/5

Na początku nowego roku, prawie wszyscy zastanawiają się, co może on przynieść. W 2019 r. ciekawe zmiany będą dotyczyły również finansów…

Fot: Co przyniesie 2019 rok w bankowości i finansach?

Początek każdego roku to dobra okazja do podsumowań. W przypadku szeroko pojętej sfery finansowej, rok 2018 z pewnością był ciekawym okresem. Wystarczy wspomnieć o takich zmianach jak na przykład pojawienie się podstawowych rachunków płatniczych, wprowadzenie unijnej dyrektywy dot. danych osobowych (RODO) oraz intensywny koniec programu Mieszkanie dla Młodych. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. również będziemy świadkami bardzo ciekawych zmian dotyczących szeroko pojętej sfery finansów, bankowości oraz prawa gospodarczego. Eksperci portalu eBroker.pl postanowili wymienić i pokrótce opisać kilka takich ważnych zmian zaplanowanych na 2019 r. Dwie z nich mogą ucieszyć dłużników.

Polskich komorników czeka wielka rewolucja
Na niektóre ważne zmiany finansowe wcale nie trzeba będzie długo czekać. Tak jak już informowaliśmy, na początek stycznia 2019 r. jest planowane wprowadzenie zupełnie nowych przepisów dotyczących zasad działania komorników oraz kosztów egzekucyjnych naliczanych przez takie osoby. Wszystkie modyfikacje przepisów są tak znaczące, że śmiało możemy mówić o komorniczej rewolucji, która będzie miała miejsce na początku nowego roku. Najważniejsze zmiany przeforsowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, opisywaliśmy już szerzej w ramach jednego z naszych niedawnych artykułów. Warto jednak przypomnieć, że zmiany obowiązujące od stycznia 2019 roku będą polegały między innymi na:

  • wzmocnieniu nadzoru nad komornikami sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości oraz prezesów sądów rejonowych
  • zwiększeniu zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników
  • wprowadzeniu obowiązku nagrywania niektórych czynności dokonywanych przez komorników poza swoją siedzibą (np. zajęć komorniczych)
  • uniemożliwieniu delegowania asesorów do wykonywania niektórych zadań
  • wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych wymagań dla komorników (np. w zakresie wieku oraz wykształcenia)
  • ograniczeniu działalności komornika głównie do jego rewiru
  • zobowiązaniu komorników do przekazywania dłużnikowi formularza skarg
  • wprowadzeniu korzystnych dla dłużników zmian dotyczących wysokości opłat komorniczych (np. ustaleniu jednolitej stawki 10% za egzekucję świadczeń pieniężnych oraz stawki obniżonej do 3% w razie płatności przed upływem miesiąca

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Zmiany opłat komorniczych będą dotyczyły tylko postępowań wszczętych po 1 stycznia 2019 r. Z kolei obowiązek nagrywania interwencji komornika oraz wręczania formularza skarg ma obowiązywać niezależnie od daty rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.
Dowiedz się więcej o komorniczej rewolucji z początku 2019 roku »

Upadłość konsumencka ma być nieco łatwiejsza
Wiele wskazuje na to, że w 2019 r. zmiany korzystne dla dłużników będą dotyczyły również upadłości konsumenckiej. Po modyfikacji przepisów z przełomu 2014 roku oraz 2015 roku, takie rozwiązanie jest o wiele łatwiej dostępne dla zadłużonych konsumentów. Mimo tego rząd zamierza wprowadzić zmiany prawne, które dodatkowo zwiększą liczbę „upadłych” klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości sugeruje, że w ramach nowych zasad upadłość będzie dostępna również dla osób, które doprowadziły do swojej niewypłacalności umyślnie albo na wskutek rażącego niedbalstwa. Aktualnie obowiązujące regulacje wskazują, że „upaść” może tylko konsument, który nie przyczynił się do swojej trudnej sytuacji finansowej. Oskarżenia związane z niewłaściwym postępowaniem dłużnika, często są powodem oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Możliwe, że ta sytuacja zmieni się już w 2019 r.
Przeczytaj, jakie są obecne zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej » 

Unijna dyrektywa zmieni bankowość online …
W nowym roku możemy się też spodziewać zmian finansowych, które odczują klienci rodzimych banków. Takie instytucje najpóźniej we wrześniu 2019 roku będą musiały wprowadzić nowe zasady związane z zabezpieczeniem dostępu do e - bankowości. Większe obowiązki banków dotyczące m.in. bezpieczeństwa w Internecie są efektem implementowania do polskiego prawa unijnej Dyrektywy PSD2 oraz dodatkowych standardów technicznych (RTS). W ramach wspomnianych regulacji, banki będą musiały wprowadzić bardziej bezpieczne sposoby logowania się do bankowości internetowej oraz mobilnej (poprzez tzw. „silną weryfikację”). Klienci rodzimych banków począwszy od drugiej połowy 2019 roku powinni spodziewać się tego, że częściej będą musieli podawać dodatkowe dane weryfikacyjne.
Wspomniana Dyrektywa PSD2 wprowadza również inną nowość. Mowa o przyznaniu tak zwanym małym instytucjom płatniczym (MIP) prawa do zlecania przelewów oraz gromadzenia informacji o rachunkach bankowych klienta. Przyznanie takich uprawnień mniejszej instytucji niebędącej bankiem (lecz znajdującej się pod kontrolą KNF-u), będzie zależało od zgody konkretnego konsumenta. Co ważne, banki będą musiały współpracować z MIP-ami niezależnie od tego, czy wcześniej została podpisana odpowiednia umowa o współpracy. W taki sposób, ma zwiększyć się konkurencja dotycząca usług płatniczych.
Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Swoją pensję częściej dostaniemy przelewem
Wprowadzenie Dyrektywy PSD2 oznacza większe koszty dla banków, które będą musiały spełnić dodatkowe wymogi informatyczne oraz formalne. Bankowcy nie będą również zadowoleni z tego, że na rynku usług płatniczych pojawi się dodatkowa konkurencja (w postaci MIP, czyli małych instytucji płatniczych).
Warto jednak wspomnieć, że wraz z początkiem 2019 r. zostanie wprowadzona pewna zmiana, która powinna ucieszyć banki. Mowa o zmianie kodeksu pracy przewidującej przelew jako domyślną formę wypłacania wynagrodzenia dla pracownika etatowego. Taki pracownik będzie mógł odebrać pensję w gotówce tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku skierowanego do pracodawcy. Można oczekiwać, że opisywana zmiana przepisów dodatkowo zwiększy liczbę rachunków bankowych i wartość środków przechowywanych przez krajowe banki.
Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »