A A A
drukuj

5 zasad budowania dobrej historii kredytowej

Data publikacji: 2019.11.18 godz. 12:48
OCENA
5.0/5

Jednym z podstawowych wymagań banków przy ubieganiu się klientów o kredyty i pożyczki, jest posiadanie przez nich odpowiedniej, pozytywnej historii kredytowania. Jest ona każdorazowo sprawdzana przez instytucje kredytujące przed wydaniem decyzji kredytowej. Warto zadbać odpowiednio wcześnie o budowanie dobrej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Przedstawiamy 5 uniwersalnych zasad z tym związanych.

Fot: Jak poprawić swój scoring?

Historia kredytowania budowana jest wraz z zaciąganiem i spłatą rat kredytów i pożyczek czy całych zobowiązań kredytowych. Warto ją świadomie kształtować, ponieważ dzięki temu dana osoba ma większe szanse na pozytywne decyzje kredytowe w przyszłości. 

 

Czym jest historia kredytowania?
Każdy kredytobiorca czy pożyczkobiorca w Polsce buduje pewną historię kredytowania. We wspominanym Biurze Informacji Kredytowej (BIK) zapisywane są informacje o zaciągniętym kredycie i niektórych pożyczkach, w tym tych pozabankowych. BIK gromadzi też dane o trybie spłaty zobowiązań finansowych. Pozytywna historia kredytowa wskazuje, że dana osoba jest rzetelnym kredytobiorcą, który spłaca raty kapitałowo-odsetkowe zgodnie z terminem wskazanym w harmonogramie, bez żadnych opóźnień. Należy powiedzieć, że osoby, które mają dobrą historię kredytowania w BIK, będą miały automatycznie największe szanse na uzyskanie kredytu w banku.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Jak budować dobrą historię kredytowania?
Osoby, które mają w planach ubieganie się o większy kredyt, na przykład kredyt hipoteczny, powinny odpowiednio wcześnie zacząć budować jak najbardziej pozytywną historię kredytowania. Przedstawiamy 5 zasad, jak należy to robić:

1. Zaciągaj niewielkie, kredyty, które możesz spłacić
Wbrew pozorom brak jakichkolwiek zaciągniętych kredytów po stronie potencjalnego kredytobiorcy jest dla banku kłopotliwy. Nie wie on bowiem, czego ma się spodziewać po takim kliencie. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie w miarę możliwości z pewnych produktów kredytowych, na przykład karty kredytowej czy debetu w koncie. To dobry pomysł na rozpoczęcie budowania swojej historii kredytowej.

2. Weź kredyt ratalny
Lodówka, pralka, czy telefon wzięte na raty w sklepie pomogą w budowaniu historii kredytowania klienta, a koszt takich rat może być niewielki. Warto korzystać przy tym z tzw. rat 0 proc.

3. Spłacaj kredyty regularnie
To czołowa zasada przy budowaniu pozytywnej historii kredytowania w BIK. Jakiekolwiek opóźnienia wpływają negatywnie na historię klienta w BIK, dlatego nie można do nich dopuszczać i spłacać raty i całe zobowiązania kredytowe w umówionym uprzednio terminie.

4. Negocjuj z bankiem w przypadku kłopotów
Historia kredytowania dla kogoś, kto zamierza w przyszłości korzystać z dużego kredytu, jest bardzo ważna. Jednak w życiu wiele może się wydarzyć, co może zaburzyć spłatę rat dotychczasowych zobowiązań. Dlatego warto negocjować w takich przypadkach z bankiem i wydłużyć okres spłaty lub skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych.

5. Wyraź zgodę na przetwarzanie informacji przez BIK
Po spłacie kredytu terminowo BIK może usunąć dane kredytobiorcy, ale można też wyrazić zgodę na przetwarzanie w dalszym ciągu twoich danych. Twoja historia kredytowa nie będzie zagrożona i będzie świadczyć na swoją korzyść.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »