CBA zatrzymało we wtorkowy poranek 18 osób podejrzewanych o korupcję. Zatrzymania związane są ze śledztwem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie i dotyczą zamówień usług i sprzętu teleinformatycznego przez Centrum Projektów Informatycznych przy dawnym MSWiA.
"Rano funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie kraju 18 osób i przeszukali 48 różnych miejsc. Wśród zatrzymanych są wiceprezes Głównego Urzędu Statycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, Naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i 15 przedstawicieli firm informatycznych" - mówi PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.
Z informacji CBA wynika, że ujawnione w toku śledztwa dowody pozwalają na domniemanie popełnienia przestępstwa w związku z przeprowadzeniem zamówień publicznych w innych instytucjach państwowych, w tym MSZ i GUS. Śledztwo dotyczy zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych dawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie podlegającemu Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji).
W październiku 2011 roku CBA zatrzymało siedem osób związanych z aferą korupcyjną w CPI. Sześć z nich usłyszało zarzuty. Aresztowano wówczas byłego dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. Usłyszeli oni najpoważniejsze zarzuty: dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł, a żona byłego dyrektora - ukrywania łapówki.
W styczniu 2012 r. aresztowano natomiast dwóch byłych dyrektorów sprzedaży koncernów IBM i HP. Obaj usłyszeli zarzuty wręczenia łapówek.
Nowym wątkiem w tej aferze, nazwanej przez rzecznika CBA "największą aferą w historii Polski", jest tzw. "zmowa przetargowa". Śledczy badają także, czy nie miała miejsca korupcja podczas przetargu organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na prezydencję Polski w UE. Równocześnie badane są wątki dotyczące Głównego Urzędu Statystycznego i innych instytucji.
- Śledztwo dotyczy podejrzenia dużej korupcji. Prawdopodobnie największej w historii Polski, dotyczącej teleinformatyki, a konkretnie zakupu sprzętu przez dawne Centrum Projektów i Usług Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - ocenił rzecznik CBA Jacek Dobrzyński w rozmowie z dziennikarką redakcji biznesowej TVN24.
PAP/TVN
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.