A A A
drukuj

Czy BLIK ma szansę na wyparcie gotówki i kart płatniczych?

Data publikacji: 2018.10.18 godz. 15:35
OCENA
5.0/5

BLIK to Polski Standard Płatności, który pozwala na płacenie w sklepach i punktach usługowych, a także na wygodne przelewy pomiędzy użytkownikami, bez konieczności wpisywania numeru konta do przelewu jednorazowego, bez użycia gotówki czy rachunku bankowego. Czy BLIK w przyszłości ma szansę na to, że zastąpi nam gotówkę i karty płatnicze?

Fot: Czy BLIK ma szanse zastąpić gotówkę i karty płatnicze?

BLIK być może kiedyś zastąpi posługiwanie się gotówką, ale w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych jak na razie wygodniej nam korzystać m.in. z kart zbliżeniowych. 

Czym jest BLIK?
BLIK, czyli Polski Standard Płatności uruchomiony został dopiero w 2015 roku, jako mobilny system płatności. Szybko zaczął się rozprzestrzeniać, a kolejne banki pozwalały swoim klientom na korzystanie z niego. Opiera się na płatnościach z użyciem telefonu komórkowego, z odpowiednią aplikacją. Pozwala na realizację przelewów z konta na konto, płacenie za zakupy online, uiszczanie płatności w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych oraz na przelewy na telefon i zakupy online. Między innymi płatność BLIK-iem jest możliwa przy użyciu aplikacji mobilnej banków:

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jak płacić BLIK-iem?
Przy płatności w sklepie lub w punkcie usługowym przy użyciu BLIK-a, najpierw trzeba sprzedającemu zasygnalizować, że chcemy z tego rodzaju płatności skorzystać. Później klient uruchamia aplikację swojego banku, wybiera w niej opcję „pobierz kod BLIK”, co powoduje wygenerowanie 6 cyfr, wpisywanych na terminalu w sklepie, aby autoryzować transakcję.
Drugim poziomem autoryzacji jest komunikat z danymi transakcji, tj. nazwą sklepu czy kwotą transakcji w telefonie, który trzeba potwierdzić, aby była ona ostatecznie zrealizowana.
W podobny sposób płaci się w sieci internetowej, choć w takim przypadku cały proces jest ułatwiony i przebiega szybciej niż przy użyciu tradycyjnego przelewu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Gotówka króluje w Polsce
Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy w portfelach nie będziemy mieli nawet przysłowiowego grosza. Pod znakiem zapytania stanie więc w ogóle ich posiadanie. Likwidacja gotówki wydaje się naturalnym etapem ewolucji finansowej na świecie, choć przewidzenie, kiedy ona nastąpi, jest na razie niemożliwe.
Obecnie pierwszym krajem na świecie, w którym wkrótce nie będzie gotówki, najprawdopodobniej zostanie Szwecja. Nawet 98 proc. transakcji, jakie są tam realizowane, odbywa się w formie bezgotówkowej. Mieszkańcy chętnie płacą z użyciem aplikacji Swish na smartfony. To po prostu wygodny i szybki sposób płacenia za transakcje, dlatego ludzie chętnie z niego korzystają.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »