A A A
drukuj

Czy lokata ze zmiennym oprocentowaniem ma sens?

Data publikacji: 2018.11.15 godz. 11:11
OCENA
1.8/5

Za pewien czas stopy procentowe NBP na pewno wzrosną. Sprawdzamy, czy w związku z tym warto zainteresować się lokatami o zmiennej stawce oprocentowania.

Fot: Lokaty bankowe w wysokim oprocentowaniem.

Większość analiz oraz rankingów dotyczących lokat, zwykle koncentruje się na depozytach, które posiadają stałą stawkę oprocentowania. Taka sytuacja dotyczy również informacji prezentowanych na eBroker.pl. W związku z powyższym, postanowiliśmy przyjrzeć się aktualnej ofercie lokat ze zmienną stawką oprocentowania. Wspomniane depozyty będą wzbudzać coraz większe zainteresowanie wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa rychłych podwyżek stóp procentowych NBP. Niestety można odnieść wrażenie, że krajowym bankom niezbyt zależy na posiadaniu atrakcyjnej oferty „zmiennych” lokat.

Banki raczej niechętnie oferują depozyty o zmiennej stawce
Aktualna oferta lokat ze zmiennym oprocentowaniem jest bardzo wąska. Można przypuszczać, że taki stan rzeczy wynika z długotrwałej stabilizacji stóp procentowych NBP na bardzo niskim poziomie. Warto pamiętać, że ostatnia zmiana wspomnianych stóp miała miejsce jeszcze w marcu 2015 r.
Oprócz niewielkiej oferty lokat ze zmiennym oprocentowaniem, problem stanowi również ich aktualna rentowność. Po sprawdzeniu propozycji krajowych banków okazuje się, że w analizowanej grupie lokat najbardziej zyskowna jest Nest Lokata WIBOR z Kontem na 36 miesięcy. Wspomniany depozyt aktualnie posiada oprocentowanie wynoszące 2,19%, które bazuje na stopie WIBOR - 6M. Warto nadmienić, że analizowana lokata jest dostępna również w wariancie rocznym (oprocentowanie: 1,99%) i dwuletnim (2,09%). Nest Bank proponuje także Lokatę WIBOR bez powiązanego konta, której oprocentowanie jest niższe o 0,2 punktu procentowego (w każdym wariancie). Osoby zakładające opisywaną lokatę w wariancie dwuletnim lub trzyletnim, prawdopodobnie będą mogły doczekać się podwyżki stóp procentowych NBP i wzrostu oprocentowania swojego depozytu. Problem polega na tym, że Nest Lokata WIBOR obecnie nie może konkurować z najbardziej zyskownymi depozytami posiadającymi stałą stawkę oprocentowania.

Zyskowne lokaty w kwocie 20 000 zł na 3, 6 i 12 miesięcy
Nazwa lokaty Oprocentowanie             Wartość lokaty Sprawdź ofertę online
Najbardziej zyskowne lokaty na okres 3 miesięcy (20 000 zł)
Idea Bank
Lokata Happy
4,00% od 500 zł
do 20 000 zł
 Złóż wniosek online »
BGŻ Optima
Lokata Bezkarna
3,50% od 1000 zł
do 20 000 zł
 Złóż wniosek online »
Najbardziej zyskowna lokata na okres 6 miesięcy (20 000 zł)
Idea Bank
Lokata na Nowe Środki Plus
3,00% od 500 zł
do 1 000 000 zł
 
Najbardziej zyskowna lokata na okres 12 miesięcy (20 000 zł)
Idea Bank
Lokata Nr 1
2,60% od 500 zł
do 1 000 000 zł
 

Oferta lokat ze stałym oprocentowaniem jest o wiele lepsza
Ze względu na wąską i niezbyt atrakcyjną ofertę lokat posiadających zmienne oprocentowanie wydaje się, że posiadacze oszczędności na razie powinni pozostać przy depozytach ze stałą stawką. Poniższa tabela prezentuje najbardziej zyskowne takie lokaty o wartości 20 000 zł zakładane na 3 miesiące, 6 miesięcy oraz 12 miesięcy. W grupie kwartalnych depozytów, na uwagę z pewnością zasługują dwie bardzo znane propozycje - Lokata Happy z Idea Banku (oprocentowanie: 4,00% - sprawdź ») oraz Lokata Bezkarna proponowana przez BGŻ Optima (3,50% - sprawdź »). Warto nadmienić, że po niedawnej zmianie Lokata Happy jest dostępna również dla osób deponujących kwotę od 10 000 zł do 20 000 zł.
Wśród sześciomiesięcznych lokat o stałym oprocentowaniu, na wyróżnienie z pewnością zasługuje kolejny depozyt Idea Banku. Mowa o Lokacie na Nowe Środki Plus zapewniającej oprocentowanie 3,00%. Ten depozyt ze względu na wysoki limit wartości (aż 1 000 000 zł) jest bardzo dobrą propozycją dla klientów posiadających duże oszczędności. Milionową sumę mogą również zdeponować posiadacze Lokaty Nr 1 z Idea Banku, czyli najbardziej zyskownej lokaty o rocznym okresie oszczędzania. Wspomniana Lokata Nr 1 cechuje się oprocentowaniem wynoszącym 2,60%. Jej posiadacze mogą się spodziewać, że przed zakończeniem okresu oszczędzania nie dojdzie jeszcze do podwyżki stóp procentowych NBP. Taka zmiana jest znacznie bardziej prawdopodobna w 2020 r. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus