A A A
drukuj

Czy warto korzystać z pomocy eksperta kredytowego?

Data publikacji: 2019.06.24 godz. 11:12
OCENA
5,0/5

Przy zaciąganiu kredytu można skorzystać z pomocy ze strony doradcy, eksperta czy pośrednika kredytowego. Czy jednak takie działanie jest uzasadnione? W czym może pomóc potencjalnemu kredytobiorcy taki ekspert?

Fot: Kredyt na własną rękę to trudna droga?

Pomoc eksperta kredytowego pozwoli na szybsze znalezienie oferty kredytowej, jaka spełni oczekiwania klienta. O wiele łatwiej też będzie skompletować wszystkie dokumenty niezbędne do wniosku kredytowego. 

Czym zajmuje się ekspert kredytowy?
Niezależny ekspert czy też doradca kredytowy pomaga klientom w wyborze odpowiedniej oferty kredytowej dostępnej w danym czasie na rynku. Taka osoba musi pracować zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Doradca kredytowy to osoba, która pośredniczy przy zawieraniu umów pomiędzy konsumentami a bankami. Może pracować przy tym jako:

  • niezależny doradca,
  • pośrednik powiązany, czyli ekspert kredytowy, specjalista do spraw kredytów.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Każdy z takich doradców ma prawo do pośredniczenia przy zawieraniu umów pomiędzy konsumentami a kredytodawcami. Niemniej niezależny doradca musi uzyskać na swoją działalność zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, mieć wpis do rejestru doradców, opłacać składkę członkowską oraz zakupić odpowiednie ubezpieczenie OC. Charakterystyczne dla niezależnych doradców jest to, że nie są powiązani z żadnymi instytucjami finansowymi i nie otrzymują od nich wynagrodzenia. Dlatego za swoją pracę pobierają prowizję od klienta.

Natomiast ekspert kredytowy lub specjalista ds. kredytów jest zobowiązany do zdania egzaminu państwowego, chyba że ukończył wyższe studia ekonomiczne lub prawnicze i uzyskał dyplom magistra. Jest on powiązany z instytucjami finansowymi i od nich otrzymuje wynagrodzenie, dlatego klient nie ponosi kosztów w związku ze skorzystaniem z obsługi eksperta kredytowego.

Chcesz kupić mieszkanie na kredyt? Sprawdź ofertę Open Finance »

Kiedy warto skorzystać z usług eksperta kredytowego?
Współpraca z ekspertem kredytowym może zaoszczędzić sporo czasu i stresu potencjalnym kredytobiorcom. Podczas jednego spotkania poznają najlepsze oferty z wielu banków, z którymi współpracę prowadzi doradca. Poza tym ekspert wyliczy dla nich zdolność kredytową w tych bankach, co da ogląd na to, czy stać ich na kredyt.
Również ekspert kredytowy służy pomocą i wszechstronnym wsparciem przy wyborze najkorzystniejszej dla klienta oferty. Pomaga w przygotowaniu wniosku kredytowego i skompletowaniu dokumentów. To ważne, ponieważ wiele z nich musi spełniać standardy bankowe. Doradca jest przy kredytobiorcy podczas podpisywania umowy kredytowej i może wyjaśniać wątpliwości związane z jej postanowieniami, jeśli takie się pojawią. Powinien też służyć radą na późniejszych etapach kredytowania, jak np. wypłata kolejnych transz kredytu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »