A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto dostanie dotacje na remont domu?

Data publikacji: 2019.01.08 godz. 11:14

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.6/5

Przybywa możliwości związanych z dofinansowaniem remontu oraz modernizacji domu jednorodzinnego. Przeanalizowaliśmy wszystkie dostępne rozwiązania.

Fot: Program Czyste Powietrze - co to takiego?

Medialne doniesienia dotyczące smogu, zwróciły większą uwagę opinii publicznej na spory problem, z jakim boryka się polska „mieszkaniówka”. Mowa o wysokim zużyciu energii przez budynki mieszkalne. Wbrew pozorom, wspomniany problem nie dotyczy tylko bloków z wielkiej płyty. Takie bloki coraz częściej posiadają już potrzebne ocieplenie. Warto zdawać sobie sprawę, że problem związany z dużym zapotrzebowaniem na energię cieplną mają również użytkownicy tysięcy domów jednorodzinnych. Chodzi przede wszystkim o starsze budynki wzniesione w drugiej połowie minionego wieku. Od pewnego czasu, posiadacze takich domów mogą skorzystać z rządowego programu Czyste Powietrze. To nie jedyny wariant uzyskania pomocy finansowej na modernizację lub remont swojego domu. W ramach kolejnego tekstu należącego do cyklu „Poznaj swoje prawa”, analizujemy również inne opcje uzyskania remontowej pomocy.

Program Czyste Powietrze ma potrwać 10 kolejnych lat …
Wielu posiadaczy domów zainteresowanych tematem remontu oraz modernizacji swojego budynku, mogło już słyszeć o rządowym programie Czyste Powietrze. Ta inicjatywa została rozpoczęta ze sporym medialnym rozgłosem i obietnicą dotyczącą wydania nawet 100 mld zł na termomodernizację polskich domów (w ciągu kolejnych dziesięciu lat). Czas pokaże, czy następne rządy będą chciały kontynuować wspomniany program w obecnej formie i wydawać na niego spore środki. Z punktu widzenia właścicieli domów jednorodzinnych, kluczowe znaczenie mają możliwości uzyskania pomocy w najbliższym czasie. Takie osoby powinny wiedzieć, że program Czyste Powietrze już oficjalnie ruszył. Co ciekawe, pomoc dzięki tej inicjatywie otrzymają nie tylko wnioskodawcy planujący remont lub termomodernizację istniejącego domu. Beneficjenci „Czystego Powietrza” uzyskają dofinansowanie również na budowę domu o niskim stopniu energochłonności.
Osoby bliżej zainteresowane tematem programu Czyste Powietrze, powinny zasięgnąć informacji we właściwym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach ogólnych wskazówek na temat „Czystego Powietrza” warto nadmienić, że pomoc finansowa dotycząca termomodernizacji (m.in. ocieplenia elewacji i wymiany kotła), w zależności od poziomu dochodów gospodarstwa domowego wyniesie 30% - 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji (koszty kwalifikowane: 7000 zł - 53 000 zł). Oprócz dotacji, można uzyskać również preferencyjny kredyt na bardzo duże wydatki termomodernizacyjne. Mowa o kwotach przekraczających 53 000 zł. Co ważne, wspomniany kredyt może pokryć nawet 100% kosztów kwalifikowanych termomodernizacji.
Sprawdź oferty kredytów hipotecznych i oblicz ratę dla siebie »

Ulga termomodernizacyjna to oszczędność nawet 9500 zł
Wraz z początkiem 2019 r. zostaną wprowadzone liczne zmiany podatkowe. Jedna z nich będzie dotyczyła remontów oraz modernizacji domów jednorodzinnych. Mowa o tak zwanej uldze termomodernizacyjnej, która ma stanowić podatkowe uzupełnienie dla opisywanego wcześniej rządowego programu Czyste Powietrze.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej, podatnicy podatku PIT będą mogli pomniejszyć swój roczny dochód (podstawę opodatkowania) o wydatki związane z termomodernizacją posiadanego domu jednorodzinnego. Wspomniane odliczenie o maksymalnej wysokości 53 000 zł będzie dotyczyło kosztu materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług. Lista takich wydatków kwalifikujących się do zwrotu, zostanie określona w specjalnym rozporządzeniu. Najogólniej rzecz biorąc, ulga termomodernizacyjna będzie uwzględniała najczęściej wykonywane prace, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię (przykłady: ocieplenie elewacji, wymiana okien oraz drzwi i modernizacja instalacji centralnego ogrzewania).
Dzięki odliczeniu wydatków termomodernizacyjnych od dochodu, będzie można pomniejszyć swój podatek PIT nawet o 9540 zł (w przypadku zakwalifikowania się tylko do pierwszego progu podatkowego). Osoby wykorzystujące opisywaną ulgę będą jednak musiały zakończyć inwestycje związane z termomodernizacją w ciągu trzech lat od końca roku, w którym poniesiono pierwsze koszty. Przekroczenie takiego terminu ma skutkować utratą prawa do ulgi. Osoby nieposiadające odpowiednio wysokiego dochodu rocznego, będą mogły rozliczać korzyści dotyczące ulgi termomodernizacyjnej nawet przez sześć kolejnych lat.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto sprawdzać także propozycje państwowych banków
Osoby zainteresowane tematyką termomodernizacyjną zapewne wiedzą, że ciekawych ofert dofinansowania albo preferencyjnego kredytu trzeba szukać również w dwóch państwowych bankach. Mowa o Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz BOŚ Banku. Te dwie instytucje należące do państwa są już dobrze znane z promowania inicjatyw ekologicznych. Jeżeli chodzi o BOŚ Bank, to dużym zainteresowaniem cieszą się preferencyjne kredyty na instalacje fotowoltaiczne, które ta instytucja przyznaje od dość dawna. Mieszkańcy pewnych regionów Polski dodatkowo mogą liczyć na dofinansowanie nawet 40% kosztów modernizacji domu dzięki współpracy BOŚ Banku oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Inną ciekawą opcją wydają się dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego przyznane w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Właściciele domów jednorodzinnych są jedną z grup, które mogą uzyskać dofinansowanie ze wspomnianego funduszu. Warto wiedzieć, że BGK pokrywa nawet 20% kosztów modernizacji domu jednorodzinnego, która zmniejszy jego zapotrzebowanie na energię (energochłonność).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »