A A A
drukuj

Faktoring on-line: jak odnaleźć się w gąszczu ofert?

Data publikacji: 2019.01.23 godz. 13:31

artykuł sponsorowany

OCENA
5,0/5

Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele ofert faktoringowych. Podpowiadamy, na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę przy wyborze faktora i dlaczego warto wnikliwie analizować propozycje, by uniknąć dodatkowych opłat czy wydłużonego czasu oczekiwania na przelew.

Fot: Finces - faktoring online.

Polscy przedsiębiorcy bardzo dobrze wiedzą, że zatory płatnicze mogą być problemem nawet w czasie dobrej koniunktury gospodarczej. Właśnie dlatego usługi faktoringowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wraz z rozwojem polskiego rynku faktoringu, pojawia się na nim coraz więcej ofert. Taka sytuacja może powodować problemy z wyborem właściwego faktora. Eksperci eBroker.pl podpowiadają, na co trzeba zwracać uwagę analizując oferty faktoringowe. 

Wysokość prowizji faktora - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na składowe ceny. Czy wynagrodzenie faktora to tylko prowizja czy dodatkowo odsetki? Jakie są dodatkowe koszty związane z finansowaniem? Niestety jak się okazuje nie jest to takie proste. Oferty przedstawiane są przy użyciu „stawek dziennych”, które są liczone od kwot netto lub brutto faktury. Są one często dzielone na prowizje i odsetki. Do tego opłaty dzielone są na te za finansowanie w uzgodnionym terminie i te związane z przedłużaniem czasu finansowania. Część ofert przedstawiana jest w wartościach „od”, co de facto uniemożliwia stwierdzenie jaka będzie ostateczna cena póki nie dojdzie do złożenia zapytania. Analizując oferty należy więc dokładnie przyjrzeć się wszystkim jej składnikom lub wybrać tą, która ma stałe warunki i jedną stawkę kosztów. Warto również śledzić atrakcyjne propozycje dla nowych Klientów – sprawdź dostępną ofertę Finces.pl
Nie można zapominać także, że w praktyce liczą się również inne elementy oferty. Przykład stanowią ewentualne koszty związane z przyznaniem i odnawianiem limitu faktoringowego. Takich dodatkowych kosztów finansowania nie muszą się obawiać na przykład klienci firmy Finces.pl. Ten faktor pobiera jedynie niewysoką prowizję wynoszącą 4% za 44 dni finansowania (30 dni + dodatkowe 14 dni na rozliczenie). Ważną kwestią jest też wysokość ewentualnej opłaty za wydłużanie czasu w którym Klient dysponuje dodatkową gotówką. W przypadku wspomnianej już firmy prowizja za każde kolejne 30 dni nie jest wyższa od początkowej stawki i również wynosi 4% wartości brutto faktury, a faktor każdorazowo udziela dodatkowych 14 dni na rozliczenie. Warto dodać, że ten faktor proponuje nowym klientom darmowe finansowanie na okres do 30 dni oraz do kwoty na fakturze 5000 zł.
Po analizie rynku można stwierdzić, że warunki oferowane przez Finces zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji swoją wysokością i przejrzystą formą opłaty. Sprawdź ofertę Finces »

Brutto czy netto?
Porównując oferty faktorów ważne dla przedsiębiorcy jest ustalenie ile de facto gotówki może on otrzymać z przekazywanej faktury. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Spotkać można oferty finansowania 100% faktury, który to procent dotyczy wartości netto a nie brutto faktury, a to już poważna różnica. Część ofert zakłada zatrzymywanie VAT-u do czasu rozliczenia z dłużnikiem, jednak informacje takie dostępne są dopiero przy bardzo szczegółowej analizie oferty na stronie internetowej oferenta.
Większość faktorów przelewa środki pomniejszone o kwoty prowizji i opłat. Kluczowe staje się więc ustalenie czy finansowana jest wartość brutto czy netto faktury i ile jest ostatecznie przelewane. Najprostszym sposobem porównania jest przyjęcie jednej kwoty brutto z przykładowej faktury np. 1000 zł, którą chcemy sfinansować i ustalenie jaką kwotę otrzymamy z niej na konto po odjęciu wszystkich prowizji, zatrzymaniu wszelkich kwot w tym VAT-u.

Szybki przelew środków za faktoring bywa kluczowy …
Przedsiębiorca porównujący oferty faktoringowe, powinien zwracać uwagę nie tylko na kwestie typowo finansowe. Ważne są także aspekty związane z organizacją całej procedury faktoringu. Najlepszy wydaje się wariant, w którym cała procedura odbywa się przez Internet, a faktorant szybko (np. przed upływem doby) może spełnić wymogi formalne i otrzymać wypłatę środków za fakturę.
Czas zakończenia procedury dotyczącej faktoringu bywa kluczowy, bo pieniądze mogą być potrzebne przedsiębiorcy np. do zakupu kolejnej partii materiałów lub towarów. Na błyskawiczne zakończenie całej procedury faktoringowej (w ciągu 24 godzin podczas dni roboczych), mogą liczyć wszyscy klienci Finces. Ta firma jest wiarygodnym faktorem, który umożliwia szybkie sfinalizowanie faktoringu całkowicie przez Internet. Warto dodać, że klienci Finces mogą korzystać ze wsparcia dedykowanego opiekuna. Dowiedz się więcej o faktoringu Finces »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »