A A A
drukuj

Gdzie szukać lokaty na dużą kwotę? - porównanie

Data publikacji: 2019.06.26 godz. 12:43
OCENA
5,0/5

Niektóre osoby mogą pochwalić się sporymi oszczędnościami. Sprawdzamy najlepsze propozycje lokat bankowych na duże kwoty do 1 000 000 zł.

Fot: Porównanie lokat bankowych do 1000000 zł.

Wartość oszczędności statystycznego Polaka rośnie z roku na rok, ale wciąż nie wydaje się szczególnie imponująca (zwłaszcza w porównaniu z wynikami dotyczącymi krajów Europy Zachodniej). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre osoby mogą pochwalić się znacznie większą sumą zaoszczędzonych środków, niż inni mieszkańcy naszego kraju. Takie spore oszczędności nie zawsze są wynikiem mozolnego odkładania. Czasem ich posiadanie to efekt spadku albo sprzedaży nieruchomości. Z myślą o wszystkich klientach banków, którzy mają sporo wolnych środków, postanowiliśmy sprawdzić propozycje lokat na 100 000 zł i 300 000 zł. Okazuje się, że oferta najbardziej zyskownych lokat o tak dużej wartości została zdominowana przez jeden bank.

Już tradycyjnie najlepsze propozycje ma Idea Bank …
Przyjęte przez nas założenia dotyczące wysokości deponowanej kwoty sprawiły, że wiele ofert promocyjnych lokat znalazło się poza zasięgiem. W tym kontekście warto przypomnieć, że wartość lokat z najwyższym oprocentowaniem bywa ograniczana tylko do 10 000 zł lub 20 000 zł. Często pojawia się też wymóg związany z możliwością posiadania jednej promocyjnej lokaty. Na całe szczęście, nie wszystkie banki są tak restrykcyjne w przypadku lokat z ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Poniższa tabela przedstawia propozycje depozytów terminowych, na których można ulokować 100 000 zł lub 300 000 zł z całkiem wysokim stałym oprocentowaniem (rzędu 2,00% - 3,50%).

Najlepsze lokaty bankowe na duże kwoty (czerwiec 2019 r.)
Nazwa banku
Nazwa lokaty
Oprocentowanie
czas oszczędzania            
Kwota lokaty Sprawdź ofertę online
Najbardziej zyskowne lokaty o wartości 100 000 zł i 300 000 zł
Idea Bank
Lokata Happy PRO
3,50%/3 miesiące od 20 000 zł do 400 000 zł złóż wniosek online »
Idea Bank
Lokata na Nowe Środki Plus
3,20%/3 miesiące
2,80%/6 miesięcy
2,80%/12 miesięcy
od 500 zł do 1 000 000 zł  
Idea Bank
Lokata Nr 1
2,60%/1 miesiąc
2,50%/3 miesiące
2,40%/6 miesięcy
2,20%/12 miesięcy
2,10%/24 miesiące
od 500 zł do 1 000 000 zł  
Getin Noble Bank
e-Lokata na Nowe Środki
2,40%/3 miesiące
od 500 zł do 1 000 000 zł złóż wniosek online »
Idea Bank
Lokata Beztroska
2,00%/3 miesiące od 500 zł do 1 000 000 zł


Jak nietrudno zauważyć, oferta najbardziej zyskownych lokat o dużej wartości została niemal całkowicie zdominowana przez propozycje Idea Banku (Lokata Happy PRO, Lokata Nr 1, Lokata na Nowe Środki Plus oraz Lokata Beztroska). W poniższej tabeli znajdziemy także jedną lokatę z Getin Banku (e - Lokata na Nowe Środki).
Najbardziej zyskowną propozycją jest Lokata Happy PRO, na której można przechowywać od 20 000 zł do 400 000 zł z oprocentowaniem 3,50%. Ten trzymiesięczny depozyt przeznaczony wyłącznie dla nowych klientów Idea Banku, nie wymaga otwierania konta osobistego. Lokata Happy PRO ma również inną ważną zaletę. Mianowicie jej posiadacz po przedterminowej wypłacie środków (związanej np. z zakupem mieszkania), nie utraci wcześniej wypracowanych oszczędności. Takie rozwiązanie jest bardzo istotne w przypadku lokat o dużej wartości, które nawet przez 1 miesiąc lub 2 miesiące mogą wygenerować całkiem spore odsetki. Sprawdź ofertę »
Warto dodać, że Lokata Beztroska cechuje się podobnym mechanizmem pozwalającym na przedterminową wypłatę pieniędzy bez odsetkowych strat. Wspomniana lokata to propozycja dla wszystkich osób szukających depozytu bez dodatkowych wymagań (dotyczących np. otwierania ROR-u albo wpłaty nowych środków). Propozycją pozbawioną takich wymagań jest również nieco bardziej zyskowna Lokata Nr 1 z Idea Banku. Osoby posiadające nowe środki, mogą natomiast zainteresować się ofertą Getin Banku (e-Lokatą na Nowe Środki) albo założyć Lokatę na Nowe Środki w Idea Banku (posiadającą oprocentowanie do 3,20%).

W jednym banku lepiej nie lokować ponad 400 000 zł
Tytułem uzupełnienia dla tematu dużych lokat, warto wspomnieć o nieco innej kwestii niż aktualna oferta banków. Mianowicie posiadacze sporych oszczędności mogą obawiać się, czy ich pieniądze będą w całości chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, o ile równowartość wszystkich środków przechowywanych w danym banku/SKOK-u przez jedną osobę nie przekracza 100 000 euro. Warto wiedzieć, że osobny limit gwarancyjny (100 000 euro) dotyczy każdego ze współposiadaczy konta lub lokaty. Co ważne, limity ochrony oszczędności przez BFG funkcjonują dla każdego banku i SKOK-u z osobna. Właśnie dlatego posiadacze naprawdę dużych środków powinni ulokować swoje pieniądze w kilku różnych bankach. Ostrożność wydaje się wskazana nawet wtedy, gdy kondycja sektora bankowego jest bardzo dobra (tak jak obecnie).
W kontekście bezpieczeństwa trzeba dodać, że od października 2016 r. posiadacze dużych lokat mogą się poczuć jeszcze pewniej. Jesienią 2016 r. wprowadzono przepisy zapewniające podwyższony limit ochrony BFG (nawet do 200 000 euro), który obowiązuje przez pierwsze trzy miesiące od wpłacenia niektórych środków do banku lub SKOK-u. Taka dodatkowa ochrona obejmuje m.in. pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania, otrzymanego spadku, odprawy emerytalnej/rentowej oraz wypłaty z ubezpieczenia (polisy NNW lub polisy na życie).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »