A A A
drukuj

Ile da nam lokata „bez haczyków”?

Data publikacji: 2018.07.12 godz. 15:38
OCENA
5.0/5

Wiele osób nie chce spełniać dodatkowych wymogów podczas zakładania lokaty. Trzeba pamiętać, że lokata „bez haczyków” będzie znacznie niżej oprocentowana.

Fot: Ile można zyskać na lokacie bankowej?

Obecna sytuacja na rynku bankowym z całą pewnością nie jest korzystna dla posiadaczy oszczędności. Przeciętne oprocentowanie lokaty terminowej oscyluje bowiem na poziomie 1,40% - 1,50% (bez uwzględnienia podatku Belki), a inflacja zbliża się do 2,00%. Pomimo niezbyt atrakcyjnej oferty wielu banków, niektórzy posiadacze oszczędności szukają lokaty bez dodatkowych wymogów (np. statusu nowego klienta, konieczności wpłaty nowych środków lub potrzeby założenia konta osobistego). Z myślą o takich deponentach, eksperci eBroker.pl postanowili sprawdzić aktualną ofertę lokat „bez haczyków”. Oprocentowanie tych depozytów porównaliśmy z zyskami zapewnianymi przez najbardziej zyskowne lokaty.

Idea Bank ma ciekawą propozycję na trzy miesiące …
Analizę dotyczącą lokat bez dodatkowych wymagań, warto rozpocząć od popularnego okresu oszczędzania wynoszącego trzy miesiące. W przypadku kwartalnych lokat o różnej wartości, najlepsze propozycje „bez haczyków” przedstawiają się następująco:

 • kwota 5 000 zł, okres oszczędzania 3 miesiące - Lokata Beztroska Idea Banku z oprocentowaniem 2,80%
 • kwota 20 000 zł, okres oszczędzania 3 miesiące - Lokata Beztroska Idea Banku z oprocentowaniem 2,80%
 • kwota 50 000 zł, okres oszczędzania 3 miesiące - Lokata Beztroska Idea Banku z oprocentowaniem 2,80%

Wspomniana powyżej Lokata Beztroska z Idea Banku rzeczywiście jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które nie chcą spełniać dodatkowych wymagań. Lokata Beztroska oprócz relatywnie wysokiego oprocentowania, cechuje się zróżnicowaną wartością wkładu (od 500 zł do 1 000 000 zł) oraz możliwością wypłacenia środków w dowolnym momencie (bez utraty odsetek). Wspomnianą lokatę bezpiecznie i szybko założymy przez Internet.

Mniej korzystnie przedstawia się najlepsza propozycja ulokowania środków na 6 miesięcy (bez dodatkowych wymagań). Wspomniana propozycja wygląda następująco:

 • kwota 5 000 zł, okres oszczędzania 6 miesięcy - Noble Bank/e - Lokata Tradycyjna z oprocentowaniem 1,75%
 • kwota 20 000 zł, okres oszczędzania 6 miesięcy - Noble Bank/e - Lokata Tradycyjna z oprocentowaniem 1,75%
 • kwota 50 000 zł, okres oszczędzania 6 miesięcy - Noble Bank/e - Lokata Tradycyjna z oprocentowaniem 1,75%

Oprocentowanie na poziomie 1,75% z pewnością nie jest oszałamiające (nawet w obecnych warunkach). W przypadku lokat na rok bez dodatkowych wymagań, najbardziej zyskowne propozycje przedstawiają się następująco:

 • kwota 5 000 zł, okres oszczędzania 12 miesięcy - Lokata Standard Toyota Banku z oprocentowaniem 1,95%
 • kwota 20 000 zł, okres oszczędzania 12 miesięcy - Lokata Standard Toyota Banku z oprocentowaniem 1,95%
 • kwota 50 000 zł, okres oszczędzania 12 miesięcy - Lokata Standard Toyota Banku z oprocentowaniem 1,95%

Powyższa analiza dla okresu oszczędzania wynoszącego 6 miesięcy i 12 miesięcy potwierdza, że banki koncentrują swoje najbardziej atrakcyjne propozycje na rynku lokat trzymiesięcznych. Taka sytuacja dotyczy również lokat cechujących się brakiem dodatkowych wymagań.

Rynkowi liderzy oferują oprocentowanie 3,50% - 4,00%
Wyniki powyższej analizy warto porównać z oprocentowaniem najbardziej zyskownych lokat na rynku. Takie depozyty zostały dokładnie zaprezentowane w poniższej tabeli. 

Topowe lokaty bankowe na 3, 6 oraz 12 miesięcy
Nazwa banku
Nazwa lokaty 
Oprocentowanie / okres oszczędzania             Link do wniosku online
Idea Bank
Lokata Happy
4,00% / 3 miesiące złóż wniosek online »
Nest Bank
Nest Lokata Witaj
4,00% / 3 miesiące złóż wniosek online »
BGŻ Optima
Lokata Bezkarna
3,50% / 3 miesiące złóż wniosek online »
Idea Bank
Lokata Happy PRO
3,50% / 3 miesiące złóż wniosek online »
Idea Bank
Lokata na Nowe Środki Plus
3,00% / 6 miesięcy
Nest Bank
Nest Lokata Nowe Środki
(zakładana online)
2,70% / 12 miesięcy


Zebrane informacje wskazują, że nowi klienci Idea Banku mogą liczyć na oprocentowanie trzymiesięcznych lokat wynoszące 3,50% (Lokata Happy PRO do 25 000 zł) - 4,00% (Lokata Happy do 10 000 zł). Taka stawka jest dostępna bez konieczności otwierania konta osobistego w Idea Banku. Zyskowną propozycję na trzy miesiące z oprocentowaniem 3,50%, posiada również BGŻ Optima. Posiadacze Lokaty Bezkarnej z tego banku, zdeponują do 20 000 zł i wypłacą środki bez utraty odsetek. Nieco wyższe oprocentowanie (4,00%) oferuje nam Nest Bank w ramach Nest Lokaty Witaj. Trzeba jednak pamiętać, że ten produkt jest zarezerwowany dla nowych klientów Nest Banku posiadających konto osobiste i jest dostępny w kwocie do 10 000 zł.

Różnica pomiędzy oprocentowaniem oferowanym przez rynkowych liderów i zyskownością lokat „bez haczyków” jest dobrze widoczna również w przypadku półrocznego i rocznego okresu oszczędzania. Najlepsza lokata na sześć miesięcy (Lokata na Nowe Środki Plus) zapewnia bowiem 3,00% zysku w skali roku. To kusząca propozycja dla klientów Idea Banku, którzy w ramach wspomnianej lokaty mogą zdeponować nawet 1 000 000 zł. Warto pamiętać, że Lokata na Nowe Środki Plus jest oferowana w pakiecie z bezpłatnym kontem osobistym (Kontem Idealnym).

W przypadku lokat na rok, najciekawszą propozycję posiada Nest Bank (Nest Lokata Nowe Środki zakładana online). Klienci wspomnianej instytucji posiadający nowe środki oraz konto osobiste, mogą liczyć na oprocentowanie wynoszące 2,70%. To bardzo dobra oferta jeśli uwzględnimy fakt, że roczne lokaty ze stałym oprocentowaniem zwykle są mniej zyskowne niż ich odpowiedniki na 3 miesiące lub 6 miesięcy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
 • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
 • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »