A A A
drukuj

Ile płaci się za korzystanie z karty płatniczej za granicą?

Data publikacji: 2018.08.28 godz. 09:26
OCENA
4.8/5

Na wakacjach czy podczas wyjazdu służbowego za granicę możemy musieć lub chcieć płacić w sklepach i w punktach usługowych z wykorzystaniem bezgotówkowej metody płatności. Ile będzie kosztowało „ekstra” wykorzystywanie poza granicami Polski naszej karty płatniczej?

Fot: Opłaty za korzystanie z kart płatniczych za granicą.

Wysokość opłaty za płatności kartą za granicą jest zależna od organizacji, która wydała kartę, typu karty - debetowa, kredytowa, walutowa czy wielowalutowa, oraz wysokości prowizji pobieranej przy przewalutowaniu kwoty transakcji w banku. 

Koszty przewalutowania
Przy płatnościach kartą na terenie Polski z konta pobierana jest dokładnie taka kwota, jaką płacimy w sklepie czy w punkcie usługowym. Natomiast za granicą trzeba mieć dodatkowo na uwadze to, że trzeba zapłacić prowizję za dokonanie przewalutowania transakcji kartą. Przy dokonywaniu płatności w walucie obcej, kwota transakcji najpierw przeliczana jest na walutę rozliczeniową naszej karty. W przypadku kart Visa wydawanych w Polsce są to złotówki, a w przypadku karty MasterCard mogą być to euro lub dolary amerykańskie. Istotną dla nas informacją jest to, jaki kurs stosuje organizacja płatnicza do przeliczenia kwoty transakcji na kwotę rozliczeniową w konkretnej walucie? Jest to zwykle kurs z dnia rozliczenia transakcji, jaki publikowany jest na stronach internetowych organizacji płatniczych Visa i MasterCard.

Przewalutowanie w przypadku kart Visa
Organizacja płatnicza Visa, wydająca karty dla m.in. polskich klientów banków, najpierw przewalutowuje kwotę transakcji na złotówki po wskazanym przez siebie kursie, a później przeliczona tak suma jest blokowana na rachunku klienta do chwili zaksięgowania transakcji przez bank. Ten zwykle pobiera od kwoty tej dodatkową prowizję za przewalutowanie, a na koniec wraz z prowizją odprowadzana jest ona z rachunku klienta. W zależności od banku będzie to inna stawka prowizji (raport XChanger z 2018 roku):

Posiadacze kart Visa nie zapłacą dodatkowej prowizji w takich bankach jak Pekao, Bank Pocztowy czy Citi Handlowy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Przewalutowanie w przypadku kart MasterCard
W MasterCard przewalutowanie wygląda nieco inaczej niż przy posługiwaniu się kartami Visa. Tutaj mamy do czynienia najczęściej z podwójnym przewalutowaniem: najpierw przeliczana jest kwota transakcji na walutę rozliczeniową karty według kursu MasterCard, potem kwota ta przeliczana jest na złotówki według kursu banku. Wyrażona w walucie rodzimej kwota zostaje zablokowana na rachunku do momentu zaksięgowania transakcji przez bank. Niektóre z banków od tej kwoty pobiorą jeszcze prowizję za przewalutowanie, choć zdarza się to rzadziej niż w przypadku Visa - w bankach takich jak:

  • BOŚ Bank - 2,5 proc.,
  • BGŻ BNP Paribas - 0,2 proc., minimum 30 zł,
  • PKO BP - 3,5 proc.,
  • Bank Zachodni WBK - 2,8 proc.,
  • Credit Agricole - 3 proc.,
  • mBank - 2 lub 3 proc.

Wszystkie podane prowizje dotyczą kart debetowych. Będą one nieco inne dla kart kredytowych wydawanych przez te same organizacje, dostępnych w różnych bankach.

Tańsza karta walutowa
Przy częstych wyjazdach np. do strefy euro warto zaopatrzyć się w kartę walutową. Jeśli będziemy z niej korzystać w kraju, w którym obowiązuje dana waluta, co jednostka rozliczeniowa karty, unikniemy dodatkowych opłat za przewalutowanie. Rachunek klienta będzie obciążony taką samą kwotą, jak kwota transakcji.
W niektórych bankach dostępne są karty wielowalutowe, pozwalające na płacenie w kilku różnych walutach za pomocą tej samej karty. Wydają je m.in. PKO BP czy ING Bank Śląski.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »