A A A
drukuj

Jak prawidłowo obliczyć odsetki od lokaty bankowej?

Data publikacji: 2019.07.17 godz. 16:47
OCENA
5.0/5

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie brane są pod uwagę przy wyborze oferty lokaty bankowej, jest wysokość odsetek, jakie zostaną wypłacone klientowi po zakończeniu okresu jej trwania. W jaki sposób je prawidłowo wyliczyć, jeśli nie są one podawane w ofercie bankowej?

Fot: Jak obliczyć zysk z lokaty bankowej?

Odsetki od lokaty liczone są na podstawie okresu jej trwania oraz wysokości oprocentowania w skali roku. Ważna jest też kapitalizacja oraz wysokość samej lokaty. Na koniec, od wyliczonych odsetek trzeba odliczyć podatek od zysków kapitałowych. 

Co wpływa na wysokość odsetek?
Zanim przedstawimy wzór pozwalający obliczyć odsetki od lokaty bankowej, powinniśmy sprawdzić, jakie czynniki wpływają na ich wysokość. Wśród nich należy wymienić:

  • oprocentowanie,
  • kwotę złożoną na lokacie,
  • czas trwania lokaty,
  • tryb kapitalizacji odsetek,
  • poziom obowiązującej w danym czasie inflacji,
  • wysokość podatku od zysków kapitałowych.

Oprocentowanie - najbardziej istotny czynnik
Wysokość oferowanego przez bank na lokacie oprocentowania jest bardzo istotna dla ostatecznego zysku z lokaty. Zwykle podawana jest przez banki jako wartość procentowa w skali roku, dlatego też przy obliczaniu odsetek należy uwzględnić czas trwania lokaty, o ile nie jest to lokata roczna (12-miesięczna). Czas trwania musi być wyrażony w dniach, z uwagi na inną liczbę dni w poszczególnych miesiącach w roku.

Wysokość lokaty
Kapitał składany na lokacie terminowej przez klienta banku ma tak samo duże znaczenie, jak oferowane na lokacie oprocentowanie. To od jego kwoty liczone są odsetki z lokaty według założonego oprocentowania. Im większa kwota lokaty, tym więcej rzecz jasna można na niej zarobić.

Kapitalizacja odsetek
Kapitalizacja to nic innego, jak częstotliwość naliczania odsetek. Zwykle na lokatach terminowych obowiązuje jednorazowa kapitalizacja dokonywana na koniec okresu trwania depozytu. Istnieje jednak możliwość, że kapitalizacja będzie częstsza. Im częściej banki dokonują kapitalizacji, tym lepiej dla klienta. Częściej wówczas dopisywana jest do kwoty kapitału kwota naliczonych odsetek.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Podatek obowiązkowy
Bez względu na wysokość odsetek od lokaty i tryb kapitalizacji, zawsze od tak obliczonych odsetek należy zapłacić obowiązkowy podatek od zysków kapitałowych. To tzw. podatek Belki, który naliczany jest w wysokości 19 proc. To na banku, w którym klienci składają swoje środki finansowe, spoczywa odpowiedzialność za obliczenie i odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku od zysków kapitałowych.

Jak obliczyć odsetki?
W przypadku chęci samodzielnego obliczenia wysokości odsetek od lokaty należy pomnożyć kwotę depozytu, ilość dni utrzymywania lokaty i oprocentowanie w skali roku, a następnie wynik iloczynu podzielić na 365 dni.
Na przykład:
Jeśli mamy lokatę na 10 000 zł założoną na 6 miesięcy (od stycznia do końca czerwca, czyli na 181 dni), przy oprocentowaniu w skali roku 3 proc. i jednorazowej kapitalizacji, klient zarobi:
10 000 zł x 181 dni x 3 proc./ 365 dni = 148,77 zł
Od kwoty 148,77 zł trzeba jeszcze odjąć 19 proc. podatku, co daje kwotę zysku netto w wysokości 120,50 zł.

 

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »