A A A
drukuj

Jak rozpoznać piramidę finansową?

Data publikacji: 2018.10.31 godz. 14:22
OCENA
5.0/5

Wiele słyszy się w mediach o osobach oszukanych przez piramidę finansową, które często zainwestowali oszczędności całego życia w tego rodzaju przedsięwzięcie. Czy trudno jest rozpoznać piramidę finansową? Czym ona jest i jak unikać inwestowania w nią?

Fot: Jak działają piramidy finansowe?

Piramidę finansową można rozpoznać po tym, że jej działalność nie jest transparentna, a sama firma oferuje niebagatelne zyski, deklarując, że klient nie ponosi żadnego ryzyka inwestycyjnego. 

Piramida finansowa to zwykłe oszustwo
Z pozoru piramida finansowa pozwala zarobić szybko i bez ponoszenia zbędnego ryzyka. Nie trzeba poświęcać czasu na analizy i angażować się w przedsięwzięcie inwestycyjne. Wydaje się, że zarobek przychodzi po prostu sam. Niestety, to tylko ładne opakowanie, ponieważ piramida finansowa jest oszustwem, które naraża tysiące ludzi na straty, jeśli powierzą oni swoje pieniądze twórcom takiej piramidy.

O co chodzi w schemacie Ponziego?
Charles Ponzi to włoski emigrant, który w 1903 roku przypłynął do Stanów Zjednoczonych. Niedługo po zakończeniu I wojny światowej zauważył on, że niektóre firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową załączały tzw. IRC - Międzynarodowy Kupon na Odpowiedź, podlegający wymianie na znaczki o odpowiedniej wartości. Wymieniając IRC w USA, można było zarobić nawet 40 proc., tak duże były zawirowania cenowe. Dlatego Ponzi dostrzegł w tej prawidłowości interes i zaczął masowo zatrudniać agentów pozyskujących kolejnych inwestorów, którym obiecywano zyski w wysokości 50 proc. w 45 dni.
Ponzi działał sprytnie i stworzył schemat piramidy finansowej, który nazwano jego imieniem. Piramida Ponziego była słynna, choć w negatywny sposób. System nie bilansował się, a klienci zaczynali panikować. Dwukrotnie w takiej sytuacji Ponzi zapraszał ich do siebie i dla uspokojenia nastrojów oraz uśpienia ostrożności, wypłacał po prosty należne im pieniądze. Pochodziły one z kredytu, ale i tak Ponziemu opłacało się go zaciągać, ponieważ zyskiwał coraz to nowych klientów.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Ostatecznie w 1920 roku piramida Ponziego załamała się, a on sam został skazany za oszustwa finansowe na 5 lat więzienia, z czego odsiedział 3,5 roku. Po wyjściu na wolność próbował raz jeszcze zbudować piramidę, oferując na Florydzie zysk w wysokości 200 proc. w ciągu dwóch miesięcy. Jak można się domyślać, również i ta piramida się załamała, a Ponzi wrócił do więzienia.

Jak rozpoznać piramidę finansową?
To zadziwiające, że schemat Ponziego został już wielokrotnie rozpracowany, a nie brakuje w każdej dekadzie ludzi, którzy w różnych stronach świata dają się na niego nabierać.
Rozpoznanie piramidy finansowej wydaje się proste - przede wszystkim nigdy nie należy wierzyć w to, że cokolwiek pozwoli nam zbić fortunę w błyskawicznym czasie. Nie można inwestować bez żadnego ryzyka i nigdy nie ma pewnych zysków, chyba że na lokatach terminowych w bankach, ale poziom ich oprocentowania trudno nazwać wysokim. Nadmiernie zachwycające zyski w porównaniu z tymi, które oferowane są przez inne instytucje, powinny obudzić nasz niepokój.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Nielegalny proceder
W większości krajów na świecie piramidy finansowe są nielegalne. W Polsce ten proceder reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Sprecyzowano w niej, że niedozwolone jest tworzenie systemu sprzedaży lawinowej, w którym poszczególnym członkom należy się wynagrodzenie z tytułu nakłaniania innych osób, aby dołączyły do wspominanego systemu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »