A A A
drukuj

Kasoterminal – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Data publikacji: 2019.11.26 godz. 13:52
OCENA
5.0/5

Narodowy Bank Polski informuje, że na koniec 2018 roku ponad 786 tys. przedsiębiorstw handlowych i usługowych oferowało klientom możliwość płacenia kartą. Rośnie z roku na rok liczba terminali służących do płatności bezgotówkowych. Obecnie można już połączyć funkcjonalność terminalu z kasą fiskalną. Oferuje to kasoterminal.

Fot: Kasoterminal.

Kasoterminal to wielofunkcyjne urządzenie, które spełnia warunki wskazane w odpowiednich przepisach dla kas fiskalnych online oraz zapewnia przedsiębiorcom terminal płatniczy, bez dodatkowych opłat za dzierżawę. 

Czym jest kasoterminal?
Już po samej nazwie urządzenia „kasoterminal” można wnosić, że stanowi on połączenie kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Jednocześnie przedsiębiorca, który decyduje się na skorzystanie z kasoterminalu, otrzymuje możliwość zarządzania swoją firmą za pośrednictwem platformy internetowej. Kasoterminal zastępuje drukarkę fiskalną, która jest wymagana ustawowo i powinna znaleźć się w każdej firmie.
Dysponowanie terminalem płatniczym nie jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, ale zaoferowanie bezgotówkowych płatności świadczy na ich korzyść i pozwala na pozyskanie dodatkowych klientów. Wielu przedsiębiorców musi też korzystać z kasy fiskalnej w swojej działalności, a wkrótce tradycyjna kasa będzie musiała zostać zastąpiona kasą online. Takie wymagania spełni też kasoterminal.
Sprawdź ofertę kont firmowych z kasoterminalami »

Kto musi mieć kasę online?
Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach wprowadziła z dniem 1 maja 2019 roku nowy typ kas online, które będą przesyłały dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawodawca zostawił pewien czas przedsiębiorcom na przygotowanie się do ewidencjonowania sprzedaży produktów i usług z wykorzystaniem kasy fiskalnej.
Już od 1 stycznia 2020 roku firmy, które działają w branży paliwowej oraz świadczą usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji zostaną objęte obowiązkiem stosowania kas online. Pół roku później, czyli od 1 lipca 2020 roku dołączą do nich przedsiębiorcy z branży gastronomicznej oraz świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i prowadzący sprzedaż węgla. Trzecią grupą, która od 1 stycznia 2021 roku będzie musiała korzystać z kas online, są firmy należące do branży budowlanej, świadczące usługi fryzjerskie, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz usługi prawnicze.
Kasoterminal może za jednym razem przynieść przedsiębiorcy kasę online i terminal płatniczy. Nie trzeba dodatkowo płacić za dzierżawę terminala płatniczego, a przyjmować swobodnie od klientów płatności kartowe.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »