A A A
drukuj

Konta za zero - porównanie wrzesień 2018 r.

Data publikacji: 2018.09.21 godz. 13:03
OCENA
5.0/5

Zgodnie z nowymi przepisami, krajowe banki muszą zaproponować klientom tzw. podstawowy rachunek płatniczy bez miesięcznych opłat. My sprawdzamy, czy jednak nie lepiej skorzystać ze standardowej oferty banków.

Fot: Konto osobiste za zero - w którym banku?

Wraz z dniem 8 sierpnia 2018 roku krajowe banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe (SKOK-i), musiały wprowadzić do swojej oferty tak zwany podstawowy rachunek płatniczy bez comiesięcznych opłat. Obowiązek dotyczący oferowania bazowego konta za darmo, wynika ze znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych. Warto wiedzieć, że wprowadzenie podstawowych rachunków zostało wymuszone przez unijne ustawodawstwo. Krajowe banki oraz SKOK-i dostosowały się do wymagań UE, ale nie zamierzają w ramach bazowych kont oferować swoim klientom zbyt wiele. Właśnie dlatego standardowe konta „za 0 zł”, wydają się lepszym rozwiązaniem niż podstawowy rachunek płatniczy.

Banki nie zaproponują więcej niż wymaga od nich ustawa …
Znowelizowana ustawa o usługach płatniczych dokładnie określa, jakie wymogi powinien spełniać podstawowy rachunek. Takie konto prowadzone w walucie polskiej, musi umożliwiać dokonywanie przelewów, wpłat pieniężnych, wypłat z bankomatów i realizację transakcji bezgotówkowych (przy pomocy powiązanej karty debetowej). Ustawodawca zobowiązał także banki oraz SKOK-i do bezpłatnego wydawania karty debetowej powiązanej z podstawowym kontem i do zwolnienia klienta z miesięcznych opłat za jej obsługę. Co ważne, instytucje oferujące podstawowy rachunek płatniczy mogą pobierać opłaty za wykonanie szóstej i każdej kolejnej operacji płatniczej (polecenia przelewu) w danym miesiącu. W przypadku podstawowego rachunku płatniczego, bank lub SKOK może naliczać również opłaty za szóstą i kolejną operację przy użyciu „obcego” bankomatu/wpłatomatu na terenie Polski. Kwoty pobierane za polecenia przelewu oraz wpłaty/wypłaty gotówkowe, nie powinny być wyższe niż typowe stawki naliczane przez dany bank/SKOK posiadaczom innych rachunków oszczędnościowo - rozliczeniowych (ROR-ów). Podobna zasada dotyczy trzeciej i ostatniej kategorii opłat, których pobieranie jest możliwe w przypadku podstawowych rachunków płatniczych. Mowa o kosztach przelewów zagranicznych (np. SEPA lub SWIFT).
Jak nietrudno się domyślić, konieczność zaoferowania podstawowego rachunku płatniczego nie ucieszyła krajowych banków oraz SKOK-ów. Wspomniane instytucje musiały wprowadzić bazowe konta do swojej oferty, ale nie zaoferowały w ramach tych rachunków więcej niż wymaga ustawa. Trudno się temu dziwić, bo banki oraz SKOK-i chcą zarabiać na innych kontach osobistych.
Podstawowy rachunek płatniczy stanowi akceptowalny wybór tylko dla tych osób, które bardzo rzadko korzystają z konta. Tacy klienci raczej nie będą mogli liczyć na premie oraz ciekawe promocje, które banki zarezerwowały dla kont oferowanych na normalnych warunkach. Warto również podkreślić, że podstawowy rachunek płatniczy jest dostępny tylko dla osób nie posiadających innego konta osobistego rozliczanego w krajowej walucie. Kolejne ograniczenie ustawowe polega na braku możliwości powiązania produktów kredytowych (np. linii kredytowej) z podstawowym rachunkiem płatniczym.

Zwykłe konto „za 0 zł” może być znacznie lepszym wyborem
Wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego na pewno miałoby większe znaczenie, gdyby krajowe banki nie proponowały „kont za 0 zł” w ramach swojej standardowej oferty. Tymczasem zupełnie bezpłatne konta już od dłuższego czasu są obecne na rynku:

Konta bankowe
Nazwa bankuNazwa konta Pozostałe informacje o koncie Sprawdź ofertę:
Getin Bank
Konto Proste Zasady
 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c,
  jeżeli wykonano przynajmniej 1 transakcję bezgotówkową
  - w przeciwnym razie 8 zł/m-c.
  Opłata nie jest pobierana od klientów,
  którzy nie ukończyli 26 roku życia.
 • Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c
 • Koszt przelewów internetowych (zewnętrznych i wewnętrznych): 0 zł
 • Wypłata ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł
 • Oprocentowanie konta: 0,00%
  Osoby aktywnie korzystające z konta (wpływ min. 1500 zł/m-c),
  mogą liczyć na wysokie oprocentowanie dołączonego
  rachunku oszczędnościowego (3,50% przez rok).
 • Bank płaci 100 zł (łącznie do 500 zł) za każde skuteczne polecenie konta.
Sprawdź »
Nest Bank
Nest Konto
 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c
 • Opłata za użytkowanie karty (pierwszej w banku): 0 zł/m-c
 • Koszt przelewów internetowych (zewnętrznych i wewnętrznych): 0 zł
 • Prowizja za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł
 • Oprocentowanie konta: 0,00%
Sprawdź »
Idea Bank
Konto Idealne 
 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c
 • Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c
 • Koszt przelewów internetowych (zewnętrznych i wewnętrznych): 0 zł
 • Prowizja za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł
 • Oprocentowanie konta: 0,00%
Sprawdź »
BGŻ BNP Paribas
Konto Optymalne
 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c
 • Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c
 • Koszt przelewów internetowych (zewnętrznych i wewnętrznych): 0 zł
 • Wypłata z krajowych bankomatów BGŻ BNP i Planet Cash: 0 zł
 • Wypłata z pozostałych bankomatów w kraju: 5 zł
 • Oprocentowanie konta: 0,00%
Sprawdź »

Powyższa tabela prezentuje cztery takie najbardziej atrakcyjne konta. Dwa z nich oprócz bezwarunkowego zwolnienia z comiesięcznych opłat, gwarantują również darmową obsługę wszystkich krajowych bankomatów (również tych nienależących do sieci macierzystego banku). Taką zaletą wyróżnia się Nest Konto z Nest Banku oraz Konto Idealne z Idea Banku. Osoby zainteresowane kontami „za 0 zł” nieposiadającymi kłopotliwych ograniczeń (takich jak rachunki podstawowe), powinny też zwrócić uwagę na Konto Optymalne z BGŻ BNP Paribas oraz Konto Proste Zasady dostępne w Getin Banku. Wspomniane rachunki „za 0 zł” (podobnie jak ich odpowiedniki z Nest Banku oraz Idea Banku), regularnie zajmują wysokie miejsca w rankingach eBroker.pl.
W przypadku Konta Proste Zasady, dodatkowym atutem są dwie aktualne promocje. Pierwsza z nich przewiduje premię o wysokości 100 zł za skuteczne polecenie opisywanego rachunku innej osobie. W ten sposób można zarobić nawet 500 zł (5 x 100 zł). Osoba otwierająca Konto Proste Zasady „z polecenia”, otrzyma natomiast 50 zł. W ramach drugiej promocji dotyczącej Konta Proste Zasady, Getin Bank zapewnia oprocentowanie rachunku oszczędnościowego wynoszące aż 3,50% (przez kolejny rok). Tak wysoka stawka oprocentowania jest przewidziana dla klientów wpłacających na swój rachunek przynajmniej 1500 zł miesięcznie. Sprawdź »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
 • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »