A A A
drukuj

Kredyt ratalny w markecie - czy to dobry wybór?

Data publikacji: 2019.09.18 godz. 11:20
OCENA
5.0/5

Wiele sklepów oferujących m.in. elektronikę użytkową i sprzęt AGD, kusi możliwością skorzystania z kredytu ratalnego. Informujemy, jak w praktyce działa taki kredyt.

Fot: Pożyczka ratalna w sklepie - warto?

Dane KNF wskazują, że roczna sprzedaż kredytów z banków i SKOK-ów już od dłuższego czasu oscyluje na poziomie 8 mln - 10 mln umów. Większość tej sprzedaży generują kredyty gotówkowe. Nie można jednak zapominać o kredytach ratalnych, które również są stosunkowo popularne. Dystrybucją tych kredytów często zajmują się sklepy internetowe i stacjonarne (głównie hipermarkety) współpracujące z bankami. Wspomniani sprzedawcy kuszą możliwością załatwienia kredytu w sklepie i natychmiastowego zakupu potrzebnego przedmiotu. Taka perspektywa bez wątpienia jest zachęcająca. Warto jednak pamiętać, że kredyt ratalny będzie mniej elastyczny od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Taki kredyt też znacznie droższy od darmowych pożyczek pozabankowych, których na rynku jest cała masa.

Chwilówka i kredyt gotówkowy to elastyczne opcje
Zanim przejdziemy do omówienia plusów i minusów kredytów ratalnych, które nie są do końca najlepszym rozwiązaniem, omówmy inne możliwości finansowania przedmiotów. Kredyty gotówkowe i pożyczki pozabankowe również w łatwy sposób pozwolą na sfinansowanie np. laptopa lub nowego telewizora. Sytuację ułatwia fakt, że większość pożyczek pozabankowych można otrzymać szybko przez Internet. Zwiększa się też liczba banków oferujących kredyty gotówkowe w trybie online. Jako alternatywę dla pożyczki ratalnej, możemy polecić następujące oferty takich banków:

Nie można także zapominać o bardzo bogatej ofercie internetowych pożyczek pozabankowych, które są darmowe dla nowych klientów. Wśród takich szybkich pożyczek, warto wyróżnić m.in. propozycje następujących firm:

  • Vivus - pożyczka za darmo do 3000 zł i 30 dni
  • SzybkaGotowka - pożyczka za darmo do 6000 zł i 65 dni
  • Kuki - pożyczka za darmo do 5000 zł i 30 dni
  • LendOn - pożyczka za darmo do 3000 zł i 45 dni
  • ExtraPortfel - pożyczka za darmo do 3000 zł i 45 dni
  • TaniKredyt - pożyczka za darmo do 3100 zł i 30 dni
  • LoanMe - pożyczka do 6000 zł darmowa w razie zwrotu przed upływem 28 dni (później możliwa spłata w wygodnych ratach)

Kredyt ratalny tylko na ściśle określony cel
W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że kredyt ratalny dla konsumenta w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego posiada swój sprecyzowany cel. Chodzi o zakup konkretnego towaru lub określonej usługi. Co ważne, dokładna nazwa oraz wartość towaru/usługi zostanie wymieniona w umowie kredytu ratalnego. Oznacza to między innymi brak możliwości pożyczenia większej kwoty, która pozwoliłaby na zakup dodatkowego wyposażenia jakiegoś przedmiotu w innym sklepie (np. licznika, bidonu i kasku do roweru).

Oferta kredytów ratalnych nie jest duża
Już od dłuższego czasu, osoby zainteresowane kredytem ratalnym mogą o niego wnioskować w trybie online (za pośrednictwem sklepu internetowego). Problem polega jednak na tym, że oferta kredytów ratalnych w sklepie internetowym lub sklepie stacjonarnym zwykle nie jest szeroka. Może się okazać, że nabywca towaru albo usługi ma do wyboru tylko jedną ofertę. Takie sytuacje wynikają z faktu, że aktualna oferta rynkowa kredytów ratalnych jest dość wąska. Na rynku dominuje kilka banków specjalizujących się w ratalnym kredytowaniu zakupów (m.in. Credit Agricole, Santander Consumer Bank, Alior Bank oraz BNP Paribas). Ze względu na mniejszą konkurencyjność rynku, kredyt ratalny często jest droższy od gotówkowego odpowiednika oferowanego przez ten sam bank...

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Odstąpienie od umowy z zakupem na raty będzie skomplikowane
Osoba zainteresowana kredytem ratalnym, powinna również zdawać sobie sprawę, że taka forma finansowania zakupów będzie bardziej kłopotliwa niż kredyt gotówkowy w razie odstąpienia od umowy. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że od umowy kredytu ratalnego (nazywanego w przepisach kredytem wiązanym) można odstąpić przed upływem 14 dni od jej zawarcia. Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, klient banku nie musi podawać przyczyny swojej rezygnacji. Problem polega na tym, że wraz z odstąpieniem przez konsumenta od umowy kredytu ratalnego, sklep internetowy lub stacjonarny musi zwrócić bankowi otrzymane pieniądze. Taka sytuacja oczywiście jest niekorzystna dla sprzedawcy, który będzie natychmiast domagał się zapłaty pełnej ceny za towar. W przypadku sklepu internetowego, można rozwiązać opisywany problem poprzez zwrot niewadliwego towaru przed upływem 14 dni od jego otrzymania. Takiego zwrotu nie musi natomiast przyjmować sklep stacjonarny. Jego właściciel może się domagać od klienta bezwarunkowej zapłaty za niewadliwy towar (bez żadnych alternatywnych opcji). Jeżeli pechowy nabywca towaru lub usługi nie ma własnych pieniędzy, to będzie musiał skorzystać z kolejnego kredytu albo pożyczki.

Inne ciekawe oferty kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych można znaleźć w naszych comiesięcznych rankingach. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi zestawieniami:
Zobacz najnowsze rankingi kredytów gotówkowych »
Zobacz najnowsze rankingi chwilówek »

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »