A A A
drukuj

Kto płaci odszkodowania przy wypadku autem bez OC? Kierowca czy właściciel?

Data publikacji: 2019.05.14 godz. 15:58
OCENA
0/5

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji jest jego ubezpieczenie w ramach OC. Tymczasem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że nawet 110 tys. pojazdów w naszym kraju nie ma ważnej polisy OC. Co stanie się, jeśli kierowca spowoduje wypadek, jadąc autem bez ważnego OC?

Fot: Odszkodowanie przy wypadku bez OC pojazdu.

Odszkodowania za szkody osobowe i majątkowe wypłacane są z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jeśli jednak sprawca wypadku kierował samochodem bez OC, to ponosi odpowiedzialność finansową w takim przypadku solidarnie z właścicielem auta. 

Obowiązek ubezpieczenia
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152) wskazuje, że ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. Jeszcze przed wprowadzeniem samochodu do użytkowania oraz przed upływem terminu, na jaki została zawarta poprzednia polisa OC, należy zawrzeć nową, w dowolnie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wypadek nieubezpieczonym autem
Ubezpieczenie OC dotyczy nie tyle osoby właściciela pojazdu, co samego pojazdu. Nawet jeśli kierowca, który ma wykupioną polisę OC dla swojego auta, prowadzi samochód nieubezpieczony, naraża się na przykre konsekwencje finansowe, jeśli dojdzie do wypadku z jego winy.
Powodując wypadek autem bez ważnej polisy OC, kierująca nim osoba będzie musiała ponieść konsekwencje za spowodowane szkody osobowe i majątkowe, solidarnie z posiadaczem pojazdu, który nie wykupił ubezpieczenia.
Sprawdź oferty ubezpieczenia OC »

Pojęcie regresu ubezpieczeniowego
W przypadku kolizji spowodowanej przez kierującego bez ważnej polisy OC, na terenie kraju, ofiary tego wypadku otrzymują odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Inaczej jest w przypadku wypadków poza granicami kraju. Wówczas odszkodowanie dla poszkodowanych jest refundowane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
W każdym z tych przypadków - UFG lub PBUK występują o zwrot wypłaconej sumy do sprawcy wypadku i właściciela nieubezpieczonego samochodu, co definiowane jest jako regres ubezpieczeniowy.
Regres może dotyczyć bardzo wysokich kwot, liczonych nawet w milionach złotych. To pokazuje, jak ważne jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »