Polski rząd musi brać pod uwagę zalecenia Komisji Europejskiej, która wzywa go do ograniczenia deficytu budżetowego. Według zaleceń UE „dziura” w krajowym budżecie nie powinna przekraczać 3,00% produktu krajowego brutto.
"summary">Szybka pożyczka z minimum formalności? Sprawdź teraz
Demontaż otwartych funduszy emerytalnych tylko czasowo rozwiązał problem związany z niedoborem wpływów do państwowej kasy. W 2015 roku Rada Ministrów znów będzie musiała walczyć o utrzymanie dopuszczalnego poziomu deficytu. Kłopoty ze zrównoważeniem swojego budżetu już teraz odczuwa wiele samorządów. Receptą na te wszystkie problemy sektora finansów publicznych mają być bardziej restrykcyjne przepisy podatkowe ...
Największą podwyżkę odczują właściciele … garaży
Rząd już od dłuższego czasu pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Plany kolejnych zmian w PIT budzą pewne kontrowersje. Ze znacznie większym zainteresowaniem opinii publicznej spotykają się jednak możliwe podwyżki podatku od garaży w budynkach wielorodzinnych.
Obecnie przepisy dotyczące opodatkowania garaży są niejednoznaczne. Dlatego część gmin przy naliczaniu „garażowego” podatku stosuje wysoką stawkę, która jest przewidziana dla pozostałych budynków (7,73 zł/mkw.). Bardziej liberalne samorządy traktują garaże jako część wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W przypadku takiej kwalifikacji stawka podatku od nieruchomości (0,74 zł/mkw.) jest ponad dziesięciokrotnie niższa.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce położyć kres zamieszaniu związanemu z podatkiem od garaży. Taki zamiar z pewnością zasługuje na pochwałę. Problem polega jednak na tym, że sprecyzowane przepisy będą ustalały stawkę podatku od garaży na poziomie zbliżonym do 8,00 zł/mkw. Skutki niekorzystnych zmian odczują również osoby użytkujące garaż umieszczony w domu jednorodzinnym. Obecnie muszą one płacić podatek naliczany według standardowej stawki (0,74 zł/mkw.).
Darmowa pożyczka na dowolny cel?
Pożycz 1400 zł w 15 minut
Fiskus uszczupli też zyski z moneybacku i polisolokat ...
Ministerstwo Finansów (MF) również ma swoje pomysły na zwiększenie wpływów do państwowej kasy. Przedstawiciele tego resortu już wielokrotnie sugerowali, że opodatkowanie wybranych ubezpieczeń jest kwestią czasu. Szczególne zainteresowanie fiskusa budzą krótkoterminowe polisy o charakterze oszczędnościowym. Takie produkty finansowe są wykorzystywane jako narzędzie, które pozwala na uniknięcie zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki).
Planowana nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że wypłaty z ubezpieczeń pełniących funkcję ochronną (np. polis na życie) nadal będą zwolnione z opodatkowania. Od 1 stycznia 2015 r. podatku Belki nie unikną jednak osoby korzystające z polisolokat. Warto nadmienić, że nowe zasady opodatkowania będą dotyczyły tylko umów zawartych w przyszłym roku. Mimo tego instytucje finansowe już od dłuższego czasu wycofują polisolokaty ze swojej oferty.
Niekorzystne zmiany prawa podatkowego odczują również osoby uzyskujące zwrot za zakupy dokonane kartami płatniczymi (tzw. moneyback). Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają, czy premie od banków powinny być opodatkowane. Ministerstwo Finansów już od ubiegłego roku próbuje narzucać swoją interpretację, która jest niekorzystna dla banków i podatników. Takie praktyki budzą uzasadniony sprzeciw sektora bankowego. Opisywana sytuacja ma się zmienić wraz z początkiem 2015 roku. Wówczas MF wprowadzi przepisy, które nie będą pozostawiały żadnych wątpliwości w sprawie opodatkowania moneybacku. Podobnie jak w poprzednim przypadku fiskus rozstrzygnie prawne wątpliwości na niekorzyść podatników.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.