A A A
drukuj

Lepsza lokata na 3 miesiące czy 6 miesięcy?

Data publikacji: 2019.03.01 godz. 12:37
OCENA
3,8/5

Lokaty półroczne i kwartalne są bardzo popularnymi produktami depozytowymi. Doradzamy, jaki okres oszczędzania (3 miesiące czy 6 miesięcy) obecnie lepiej jest wybrać.

Fot: Gdzie największe zyski na lokacie?

Krajowe banki proponują swoim klientom bardzo szeroki zakres czasu oszczędzania. Dostępne są na przykład lokaty jednomiesięczne oraz depozyty terminowe z czasem przechowywania środków wynoszącym aż 3 lata - 4 lata. Pomimo tak dużego zróżnicowania dostępnych wariantów, zdecydowanie najpopularniejsze wydają się depozyty terminowe (lokaty) z okresem oszczędzania wynoszącym 3 miesiące albo 6 miesięcy. Właśnie takie depozyty wzbudzają największe zainteresowanie wśród użytkowników portalu eBroker.pl. Z myślą o osobach zainteresowanych ulokowaniem środków na krótszy okres, postanowiliśmy sprawdzić, czy lokaty sześciomiesięczne pod względem oprocentowania i atrakcyjności oferty mogą konkurować ze swoimi trzymiesięcznymi odpowiednikami.

Kwartalne lokaty posiadają lepsze oprocentowanie
Z punktu widzenia posiadacza oszczędności, obecnie najbardziej atrakcyjne są oczywiście lokaty posiadające oprocentowanie przynajmniej 2,50% - 3,00%. Właśnie takie depozyty terminowe uwzględniliśmy w poniższej tabeli. To zestawienie przedstawia ogólne informacje oraz bardziej szczegółowe dane na temat najbardziej zyskownych lokat trzymiesięcznych oraz sześciomiesięcznych. Podczas analizy przyjęliśmy, że klient banku zamierza zdeponować kwotę wynoszącą 20 000 zł.

Najbardziej zyskowne lokaty na 3 i 6 miesięcy dla kwoty 20 000 zł
Nazwa banku
Nazwa lokaty
Oprocentowanie             Wartość lokaty Sprawdź ofertę online
Lokaty 3- miesięczne
Idea Bank
Lokata Happy
4,00% od 500 zł do 20 000 zł  Złóż wniosek online »
BGŻ Optima
Lokata Bezkarna
3,50% od 1000 zł do 20 000 zł  Złóż wniosek online »
Idea Bank
Lokata Hit/ Hit Plus
3,40% od 500 zł do 1 000 000 zł
Lokaty 6- miesięczne
Idea Bank
Lokata Nr 1
3,00% od 500 zł do 1 000 000 zł  
Inbank
Lokata na Wysoki Procent
2,65% od 5000 zł do 50 000 zł  Złóż wniosek online »

W przypadku kwartalnych depozytów o wartości 20 000 zł, najwyższe stawki oprocentowania oscylują na poziomie 4.00% (Lokata Happy) i 3,50% (Lokata Bezkarna z BGŻ Optima). Jeżeli chodzi o lokaty półroczne, to niestety pewien problem stanowi znalezienie propozycji z oprocentowaniem wyższym od 2,50%. Nasza tabela uwzględnia tylko dwa takie depozyty. Mowa o Lokacie na Wysoki Procent z Inbanku (2,65%) oraz Lokacie Nr 1 oferowanej przez Idea Bank (3,00%).
Bezpośrednie porównanie najlepszych lokat na 3 miesiące oraz 6 miesięcy wskazuje, że bardziej atrakcyjna jest oferta depozytów kwartalnych. W tym kontekście chodzi nie tylko o wyższy poziom oferowanego oprocentowania. Warto również zwrócić uwagę, że wszystkie najlepsze lokaty na trzy miesiące cechują się możliwością przedterminowego wycofania środków bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek. Z takiej możliwości już od dawna znana jest Lokata Bezkarna od BGŻ Optima. Posiadacze tych lokat również mogą dokonywać wcześniejszych wypłat bez ryzyka utraty odsetek. Warto jednak odnotować, że Lokata Hit Plus (w przeciwieństwie do Lokaty Hit) jest nieodnawialna i wymaga założenia konta osobistego.

Depozyty półroczne również mają swoje duże zalety
Pomimo wyższości lokat trzymiesięcznych, nie można jednak powiedzieć, że prezentowane depozyty na 6 miesięcy prezentują się mało atrakcyjnie. Atutem Lokaty Nr 1 z Idea Banku (oprócz relatywnie wysokiego oprocentowania) jest także brak dodatkowych wymagań dotyczących np. statusu nowego klienta banku albo konieczności wpłaty nowych środków. Ciekawa wydaje się także oferta Inbanku. Klient tej instytucji po automatycznym przedłużeniu lokaty może liczyć na oprocentowanie gratisowo powiększone o 0,10 punktu procentowego względem standardowej oferty.

Tylko najlepsze depozyty ochronią nas przed inflacją
Na polskim rynku bankowym można znaleźć również dziesiątki lokat kwartalnych i półrocznych, które cechują się mniejszym oprocentowaniem od depozytów opisanych w powyższej tabeli. Osoby wybierające takie mniej zyskowne lokaty muszą pamiętać, że oprocentowanie po odliczeniu podatku Belki może się okazać zbyt małe do skompensowania wpływu inflacji. W tym kontekście warto przypomnieć o prognozach makroekonomicznych, które zakładają dość szybki wzrost inflacji konsumenckiej w Polsce. Prawdopodobne jest to, że w 2019 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosną o 2,3% - 3,2%. Będzie to znacznie większy wzrost niż ten notowany w minionym roku (1,8% - 2,0%). Właśnie dlatego posiadacze oszczędności obecnie powinni być szczególnie ostrożni i wybierać tylko te oferty, które cechują się najwyższym oprocentowaniem.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

comments powered by Disqus