A A A
drukuj

Rząd poręczy Twój kredyt firmowy

Data publikacji: 2014.02.12 godz. 10:52

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Program portfelowych linii gwarancyjnych de minimis został uruchomiony na początku marca ubiegłego roku. Pełni on rolę koła ratunkowego dla niewielkich firm, które źle znoszą skutki dekoniunktury gospodarczej. Od marca do grudnia 2013 r. z portfelowych linii gwarancyjnych skorzystało około 39 000 małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Ta informacja wskazuje, że program, który ma wesprzeć sektor MSP cieszy się sporym zainteresowaniem. Warto przedstawić korzyści, które mogą odnieść jego beneficjenci. Istotna jest również kwestia ewentualnych kosztów …

"summary">Masz pytanie lub problem dotyczący dofinansowań?
Nasz ekspert wyceni indywidualnie poradę i skontaktuje się z Tobą.
Zgłoś się po pomoc

BGK zwiększa szanse na uzyskanie kredytu obrotowego

Omawiany program portfelowych linii gwarancyjnych de minimis jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wspomniana instytucja w porozumieniu z bankami komercyjnymi udziela gwarancji dla kredytów obrotowych (do 27 miesięcy) lub kredytów inwestycyjnych (do 99 miesięcy). Dotychczas odpowiednie umowy z BGK podpisało 21 kredytodawców. Na liście podmiotów współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego znajdują się zarówno wiodący rynkowi gracze (np. PKO BP, Pekao, mBank, BZ WBK), jak i nieco mniejsze instytucje (Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank BPS, SGB Bank). Pełną listę banków uczestniczących w programie de minimis znajdziesz TUTAJ

Banki uczestniczące w nowym programie pomocy dla małych i średnich firm oferują kredyty obrotowe oraz inwestycyjne, dla których głównym zabezpieczeniem jest gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego. Uzupełniającą rolę pełni weksel in blanco.

Warto dodać, że rządowa gwarancja może objąć do 60,00% udzielanego kredytu (maksymalnie 3,50 miliona złotych). Dodatkowe ograniczenie w zakresie zabezpieczanej sumy jest związane z unijnym limitem pomocy publicznej (100 000 euro lub 200 000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych). Wartość gwarancji BGK po przeliczeniu na euro i przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik (13,33%) powiększa kwotę uwzględnianą w ramach wspomnianego limitu.

Kredyt dla firm do 200 000 złotych od ręki. Sprawdź w 3 minuty

Rządowa pomoc jest zwrotna i odpłatna

Przedsiębiorcy zainteresowani gwarancjami BGK powinni znać również mniej zachęcające aspekty nowego programu. Dokładniejsza analiza jego zasad może stanowić zaskoczenie dla osób, które oczekiwały, że pomoc ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego jest całkowicie bezpłatna. Wspomniana instytucja pobiera roczną prowizję za przejęcie ryzyka niewypłacalności przedsiębiorcy. Jest ona ustalana jako 0,50% wartości zabezpieczonej kwoty.

W ramach uzupełnienia warto nadmienić, że gwarancja de minimis jest całkowicie zwrotna. BGK zobowiązuje się do przekazania jej kwoty w przypadku niewypłacalności beneficjenta. Instytucja, która udzieliła kredytu obrotowego po otrzymaniu pieniężnej rekompensaty zostaje zobligowana do prowadzenia działań windykacyjnych na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. W związku z powyższym portfelowa linia gwarancyjna nie może być postrzegana jako instrument pozwalający na uniknięcie odpowiedzialności za powstałe długi.

Portfelowa linia poręczeniowa to nieco inne rozwiązanie …

W ramach działań wspierających niewielkie firmy Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się na wprowadzenie rozwiązania, które pełni podobną rolę, jak portfelowe linie gwarancyjne. Mowa o portfelowych liniach poręczeniowych (PLP). Są one przeznaczone dla firm, które nie mogą skorzystać z rządowego systemu gwarancji (np. ze względu na przekroczenie trzyletniego limitu pomocy publicznej). Warto dodać, że beneficjenci PLP otrzymają poręczenie zarówno dla kredytu inwestycyjnego (do 120 miesięcy), jak i obrotowego (do 36 miesięcy). Roczny koszt wspomnianego poręczenia nalicza się jako 1,60% lub 2,00% zabezpieczanej kwoty. Maksymalny limit finansowego zaangażowania BGK to 3,50 miliona złotych (60,00% udzielonego kredytu).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »