A A A
drukuj

Od niedawna pożyczkodawcy sprawdzają nas w nowym systemie

Data publikacji: 2018.10.08 godz. 14:53
OCENA
5.0/5

Od pewnego czasu firmy pożyczkowe korzystają z nowego systemu wymiany danych o nazwie Credit Check. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak działa to ciekawe rozwiązanie.

Fot: Credit Check - nowy system wymiany danych dłużników.

Osoby zaciągające szybkie pożyczki, zdążyły się już przyzwyczaić, że pożyczkodawca pyta o zgodę na sprawdzenie ich danych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub jednym z biur informacji gospodarczej (ERIF BIG, BIG InfoMonitor, KBIG oraz KRD BIG). Internauci bliżej interesujący się ofertą „chwilówek”, mogą jednak zauważyć ciekawą zmianę. Od pewnego czasu firmy udzielające szybkich pożyczek, sprawdzają wnioskodawców w jeszcze jednym źródle informacji. Mowa o platformie Credit Check. W odpowiedzi na liczne pytania oraz wątpliwości dotyczące wspomnianego systemu, eksperci eBroker.pl postanowili wyjaśnić zasady jej działania.

Nie tylko pożyczkodawcy korzystają na lepszym obiegu danych
Od dłuższego czasu na krajowym rynku pożyczkowym pojawiały się informacje o utworzeniu systemu wymiany danych dedykowanego tylko firmom pozabankowym. Takie rozwiązanie oznacza bezpośrednie korzyści dla pożyczkodawców, którzy łatwiej mogą identyfikować najbardziej ryzykownych wnioskodawców. Na lepszym przepływie informacji pośrednio korzystają również klienci firm pożyczkowych. Łatwiejsza identyfikacja najbardziej ryzykownych dłużników, oznacza bowiem mniejszą wartość niespłacanych długów i niższe koszty pożyczania środków dla większości osób korzystających z „chwilówek”.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
W związku z powyższym trudno się dziwić, że platforma Credit Check powstała pod patronatem dwóch organizacji zrzeszających pożyczkodawców. Mowa o Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych (dawniej funkcjonującym pod nazwą Związek Firm Pożyczkowych). Solidarne zaangażowanie branży pożyczkowej w tworzenie nowego rozwiązania sprawiło, że system Credit Check jest wykorzystywany przez wiodących rynkowych graczy. W tym kontekście można wymienić takie marki, jak na przykład Vivus, LendOn, Money Man, Super Grosz, Via SMS, Alfa Kredyt, Bocian Pożyczki, Provident oraz Wonga. Wszystkie wymienione firmy korzystają ze wspólnego systemu wymiany danych, która nie zapewnia żadnemu użytkownikowi systemu dodatkowej przewagi nad konkurentami. Warto nadmienić, że w tworzenie systemu Credit Check jest zaangażowana również firma CRIF Services (wcześniej Deltavista). Kolejny ważny partner tego przedsięwzięcia to Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Platforma Credit Check uwzględnia aż 2,5 miliona dłużników
Warto nadmienić, że opisywany system gromadzenia „pożyczkowych” danych, działa między innymi na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Wspomniana ustawa reguluje również działalność czterech istniejących biur informacji gospodarczej (ERIF BIG, BIG InfoMonitor, KBIG oraz KRD BIG).
Pomysłodawcy systemu (platformy) wymiany danych Credit Check informują, że współpraca firm pożyczkowych odbywa się w ramach dwóch grup: Forum Wiarygodnej Wymiany Informacji (FWWI) i Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej (PWIP). Kluczową kwestią jest wzajemność. Pożyczkodawcy korzystający z platformy Credit Check tak samo jak banki w ramach BIK-u, przez cały czas wymieniają się informacjami o klientach oraz wnioskodawcach.
Dzięki włączeniu do opisywanego przedsięwzięcia Krajowego Biura Informacji Gospodarczej i najważniejszych graczy z rynku pożyczkowego, system Credit Check posiada duży zasięg pod względem liczby uwzględnionych klientów. Uczestnicy platformy wymiany danych Credit Check, mają informacje na temat ponad 2,5 miliona osób (ok. 85% klientów firm pożyczkowych). System Credit Check wykorzystuje dwa główne źródła danych: zasoby Krajowego Biura Informacji Gospodarczej oraz informacje na bieżąco przekazywane przez pożyczkodawców. Uczestnicy wspomnianego systemu dzięki wymianie statystyk, mają dostęp do danych dotyczących np. liczby pożyczek opóźnionych do 60 dni oraz wartości nowego zadłużenia. Na podstawie takich informacji, powstają później ciekawe raporty analityczne (przykład to raport „Rynek pożyczkowy w 2017 roku”).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Trzeba nadmienić, że platforma Credit Check posiada również wbudowany tzw. moduł antyfraudowy. To rozwiązanie utrudnia wyłudzanie pożyczek na podstawie wykradzionych danych osobowych i dokumentów. System Credit Check na podstawie danych od pożyczkodawców sprawdza, czy próby wykorzystania tożsamości jakiejś osoby nie zdarzają się podejrzanie często.

System Bezpieczny PESEL jest uzupełnieniem dla Credit Check
W ramach podsumowania warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniu, które jest powiązane z platformą wymiany danych Credit Check i również powstało dzięki współpracy pożyczkodawców. Mowa o systemie Bezpieczny PESEL dodatkowo utrudniającym działania pożyczkowych wyłudzaczy.
Wspomniany system został przygotowany z myślą o konsumentach obawiających się wyłudzenia pożyczki przy wykorzystaniu ich danych osobowych. Takie osoby mogą bezpłatnie zastrzec swój numer PESEL w kontekście prób zaciągnięcia pożyczek pozabankowych. W tym celu, trzeba wypełnić formularz internetowy i przesłać skan swojego dowodu osobistego. Po udanym zastrzeżeniu PESEL-u, wszyscy uczestnicy systemu Credit Check dostają informację, że dana osoba nie zamierza w najbliższym czasie zaciągać szybkich pożyczek. Użycie zastrzeżonej tożsamości takiego konsumenta stanowi sygnał dla pożyczkodawcy, że mogło dojść do przestępstwa. Co ważne, zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w dowolnym momencie (przez Internet). Kolejną ciekawą funkcją systemu Bezpieczny PESEL jest możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego po jego utracie.
Przeczytaj więcej na eBroker.pl o systemie Bezpieczny PESEL »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »