A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Podatek od darowizny auta lub mieszkania

Data publikacji: 2019.06.21 godz. 12:26

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Mamy tylko pół roku na skorzystanie z pełnego zwolnienia
Wiele darowizn dokonywanych w obrębie najbliższej rodziny (dotyczących np. samochodu lub mieszkania), może zostać objętych tak zwanym zwolnieniem nielimitowanym. Taka forma zwolnienia pozwala na zupełnie uniknięcie podatku od spadków i darowizn. Ze zwolnienia nielimitowanego można skorzystać, gdy nabywca darowizny należy do tak zwanej grupy zerowej. Mowa o następujących krewnych (względem darczyńcy): małżonek, małżonka, syn, córka, wnuk, wnuczka, prawnuk, prawnuczka, ojciec, matka, dziadek, babka, pradziadek, prababka, pasierb, pasierbica, brat, siostra, ojczym i macocha.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Skorzystanie ze zwolnienia nielimitowanego następuje, jeżeli uprawniona osoba w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny zgłosi ją do urzędu skarbowego na formularzu SD - Z2. W przypadku darowizn pieniężnych, dodatkowo wymagane będzie potwierdzenie przelewu środków na rachunek z banku albo SKOK-u. Obowiązku składania formularza SD - Z2 nie ma wtedy, gdy darowizna została potwierdzona aktem notarialnym (obowiązkowym przy przekazaniu nieruchomości).
Półroczny termin na skorzystanie ze zwolnienia nielimitowanego jest bardzo ważny. Po jego upływie nie będzie już można uniknąć zapłaty podatku od darowizn. Co więcej, obdarowana osoba poniesie również koszt związany z odsetkami podatkowymi. Warto pamiętać o tym nieprzekraczalnym półrocznym terminie. Wyroki sądów administracyjnych wskazują bowiem, że podatnik nie może wnioskować o jego przywrócenie (np. ze względu na chorobę).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »