A A A
drukuj

Pożyczki pozabankowe - jak i ile pożyczamy? Raport

Data publikacji: 2019.05.24 godz. 13:59
OCENA
5.0/5

Niedawno został opublikowany bardzo ciekawy raport na temat rynku pożyczek. Postanowiliśmy zaprezentować najciekawsze wnioski, które z niego wypływają.

Fot: Jak Polacy korzystali z chwilówek w 2017 roku?

Polski sektor pożyczek pozabankowych rozwija się bardzo szybko i staje coraz bardziej profesjonalny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szybkie pożyczki obecnie są wyborem nie tylko dla Polaków posiadających złą historię kredytową. Liczbę osób korzystających z chwilówek, można szacować na ponad trzy miliony. Dzięki interesującej analizie, którą przygotowały dwie instytucje (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych oraz Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego), możemy o wiele więcej dowiedzieć się na temat preferencji pożyczkowych Polaków. Ciekawe wydają się także informacje dotyczące samych pożyczkodawców. Skala działalności tych firm obecnie jest duża, a ich roczne przychody oscylują na poziomie około 4 mld zł!

Już co dziesiąty dorosły Polak pożycza poza bankiem …
Tytułem wstępu warto podkreślić, że analizowany raport Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP) oraz Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF) w przeciwieństwie do wielu innych analiz opiera się na dokładnych danych z rynku. Mowa o informacjach ze sprawozdań finansowych firm skupionych w PZIP oraz FRRF. Dzięki takiemu rozwiązaniu, udało się wyeliminować niedokładność związaną z różnego rodzaju szacunkami i przybliżeniami. Co ważne, raport PZIP oraz FRRF („Sektor pożyczek pozabankowych – dwie strony rynku”) bazuje na danych od pożyczkodawców, którzy łącznie posiadają udział w rynku wynoszący około 80%.
Ze względu na konieczność pracowitego zbierania informacji, najnowsze dane ze wspomnianego raportu dotyczą 2017 roku. Te informacje wskazują, że dwa lata temu firmy pożyczkowe posiadały portfel pożyczek o łącznej wartości około 4,3 mld zł. Dane PZIP oraz FRRF informują także, że w 2017 r. pożyczkodawcy udzielili 3,87 mln pożyczek o bardzo różnym okresie spłaty. O skali działalności rodzimych firm pożyczkowych świadczy również fakt, że obecnie mniej więcej co dziesiąty dorosły Polak jest ich klientem.

Średnia wartość pożyczki nadal systematycznie rośnie
Wraz z liczbą klientów sektora pożyczkowego, rośnie również średnia wartość wypłacanych chwilówek online. Taka przeciętna wartość przedstawiała się następująco przez ostatnie lata:

  • 2015 r. - średnia wartość pierwszej pożyczki: 769 zł - firmy z PZIP, 3942 zł - firmy z FRRF, średnia wartość kolejnej pożyczki: 1330 zł - firmy z PZIP, 5518 zł - firmy z FRRF
  • 2016 r. - średnia wartość pierwszej pożyczki: 865 zł - firmy z PZIP, 4267 zł - firmy z FRRF, średnia wartość kolejnej pożyczki: 1372 zł - firmy z PZIP, 5487 zł - firmy z FRRF
  • 2017 r. - średnia wartość pierwszej pożyczki: 940 zł - firmy z PZIP, 4527 zł - firmy z FRRF, średnia wartość kolejnej pożyczki: 1506 zł - firmy z PZIP, 6502 zł - firmy z FRRF

Przedstawione powyżej informacje potwierdzają, że wzrostowy trend dotyczący wartości pierwszej oraz kolejnej pożyczki jest bardzo dobrze widoczny. Różnice w wynikach notowanych wśród członków dwóch analizowanych instytucji wynikają z faktu, że firmy zrzeszone w Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego specjalizują się w większych pożyczkach ratalnych.
Co ważne, wraz ze wzrostem średniej wartości udzielanych pożyczek, na szczęście nie idzie w parze pogorszenie ich spłacalności. W 2016 r. udział pożyczek straconych z opóźnieniem min. 180 dni wynosił 17,0% (PZIP) oraz 16,3% (FRRF). Rok później analogiczne wskaźniki kształtowały się na poziomie odpowiednio: 17,0% (PZIP) oraz 15,0% (FRRF). Odsetek długotrwale niespłacanych pożyczek wynoszący około 15,0% to lepszy wynik niż może spodziewać się wiele osób. Wydaje się on całkiem dobry zważywszy na fakt, że wielu pożyczkodawców w ogóle nie sprawdza poziomu dochodów swoich klientów lub robi to mniej dokładnie aniżeli banki oraz SKOK-i.

Mocną pozycję rynkową posiada np. Provident i Vivus
W raporcie „Sektor pożyczek pozabankowych – dwie strony rynku” można znaleźć również bardzo ciekawe informacje na temat wiodących pożyczkodawców. W 2017 r. lista firm posiadających najwyższy poziom przychodów z działalności była następująca:

Warto podkreślić, że wymienione powyżej firmy w 2017 r. skupiały około 75% wszystkich przychodów rodzimej branży pożyczkowej. To świadczy o wysokim poziomie skupienia rynku wokół kilku liderów. Wysokie wyniki pod względem przychodów łatwiej było osiągnąć firmom specjalizującym się w udzielaniu pożyczek na duże kwoty (takim jak np. Provident). Właśnie dlatego bardzo dobry wynik Vivusa zasługuje na szczególną uwagę.

Analizowany raport na temat firm pożyczkowych, prezentuje jeszcze jedną ciekawą statystykę. Mianowicie chodzi o poziom zysków pożyczkodawców w przeliczeniu na jednego klienta. Taki jednostkowy zysk z 2017 r. wynosił 70 zł. Na pewno nie jest to wysoki wynik. Na jego poziom negatywnie wpływa np. popularność darmowych chwilówek dla nowych klientów.
Sprawdź aktualny ranking chwilówek online - maj 2019 »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »