A A A
drukuj

NN Perspektywa prostym sposobem na inwestowanie

Data publikacji: 2018.07.19 godz. 09:40

artykuł sponsorowany

OCENA
4.8/5

Zyski z lokat topnieją? Chciałbyś, żeby twoje pieniądze pracowały lepiej niż w banku? Myślisz o inwestowaniu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Jeżeli choć na jedno z tych pytań odpowiadasz „tak”, przeczytaj o prostych funduszach inwestycyjnych dla początkujących inwestorów.

Fot: Inwestycje z NN TFI

Średnio 1,5 proc. – tylko tyle zarabiają teraz gospodarstwa domowe przechowując pieniądze na depozytach bankowych z terminem do dwóch lat, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Tymczasem w czerwcu 2018 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,9 proc. rok do roku. Trzymanie pieniędzy w banku sprawia więc, że ich rzeczywista wartość zamiast rosnąć – maleje.
Depozyt bankowy ma oczywiście swoje zalety. Nie bez przyczyny mówi się „masz to jak w banku” o czymś pewnym. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu depozyty o wartości do 100 tys. euro (równowartości tej kwoty w złotych) są gwarantowane. Takiej gwarancji nie daje żadna inna forma lokaty kapitału.
Jednak bezpieczeństwo oszczędności nie idzie w parze z ich pomnażaniem, co pokazują dane o średnim oprocentowaniu depozytów i inflacji. Jeżeli więc chcesz, żeby przynajmniej jakaś część kapitału przynosiła realny zysk, musisz zaryzykować.

Nie martw się co i jak
Pewnie myślisz, że nie wiesz jak to zrobić. Inwestowanie uważasz za coś skomplikowanego, wymagającego nie tylko wiedzy, ale i poświęcenia czasu.
Rzeczywiście decydując się na wyciągnięcie oszczędności z depozytu bankowego po to, by pracowały w jakiejś innej formie, warto mieć podstawowa wiedzę z zakresu dywersyfikacji portfela oraz oczekiwanych stóp zwrotu poszczególnych klas aktywów (akcji, obligacji, nieruchomości, itp.) w różnych okresach.
Jeżeli tej wiedzy nie masz, rozwiązaniem problemu mogą być fundusze inwestycyjne, które automatycznie zmieniają strukturę portfela z upływem czasu. To fundusze zdefiniowanej daty nazywane również funduszami cyklu życia takie, jak NN Perspektywa.
Jedyne co musisz zrobić, decydując się na tego typu fundusz, to określić przybliżony rok zakończenia inwestycji. Daty w nazwie funduszy NN Perspektywa – NN Perspektywa 2020, NN Perspektywa 2025, NN Perspektywa 2030 i tak dalej co pięć lat, aż do NN Perspektywa 2045 - oznaczają właśnie orientacyjny termin wyciągnięcia oszczędności z funduszu.
Musisz tylko postanowić jak długo – mniej więcej – chcesz aby twoje oszczędności pracowały. Całą resztę robią zarządzający.

Inwestycyjna maszynka
„Całą resztę” czyli co dokładnie? NN Perspektywy to fundusze inwestujące w inne fundusze. Zarządzający układają portfel składający się z funduszy inwestycyjnych. Można powiedzieć, że wyręczają w tym klientów. Dobrze zróżnicowany portfel powinien się składać przynajmniej z kilku składników. Inwestor NN Perspektywy nie musi ich dobierać na własną rękę – każda NN Perspektywa inwestuje w fundusze o różnych strategiach, jest więc nieźle zdywersyfikowana.
Im mniej czasu zostało do końca inwestycji, tym mniej ryzykowna powinna ona być. Dzięki temu niespodziewane wahania na rynkach finansowych nie uszczuplą wartości kapitału akurat w momencie, gdy będziesz go potrzebować.
NN Perspektywy o odległych datach, np. 2040 czy 2045 mają w portfelach zarówno bardziej, jak i mniej ryzykowne fundusze inwestycyjne. Z upływem czasu udział tych pierwszych jest ograniczany, a tych drugich – zwiększany. NN Perspektywa 2020 ma znikomy udział – ok. 10 proc. – ryzykownych funduszy w portfelu. Ograniczanie ryzyka to proces, nad którym nie musisz się sam zastanawiać. Struktura portfeli NN Perspektyw zmienia się automatycznie. W 2043 r. NN Perspektywa 2045 będzie miała mniej więcej taką strukturę portfela, jak dziś NN Perspektywa 2020. Dowiedz się więcej »

Nie tylko emerytura
Strategię inwestycyjną funduszy zdefiniowanej daty docenili eksperci Ministerstwa Rozwoju. To właśnie na tego typu funduszach mają być oparte Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – programy emerytalne finansowane przez pracodawców, pracowników i państwo, służące do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.
- Fundusze zdefiniowanej daty są wygodne w celach oszczędzania na emeryturę. Osoba młoda, która ma 40 lat do emerytury wchodzi w jeden taki fundusz, którego polityka inwestycyjna na początku jest bardziej agresywna, ale automatycznie, wraz ze zbliżaniem się wieku emerytalnego, staje się bardziej konserwatywna – tłumaczył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w listopadzie ub. r. w „Parkiet TV”.
Zgromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę to oczywiście tylko jeden z wielu celów, które możesz zrealizować, inwestując w fundusze zdefiniowanej daty. Sprawdź »

Nota prawna: niniejszy materiał został przygotowany przez NN IP Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej NN IP TFI) i jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji świadczonych przez nie usług. NN IP TFI posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Informacje zawarte w materiale nie stanowią formy doradztwa prawnego ani podatkowego i są wyrazem wyłącznie ogólnego poglądu autora na podstawie własnej interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »