A A A
drukuj

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego już niepotrzebne?

Data publikacji: 2017.07.20 godz. 14:09
OCENA
4.7/5

Osoby zaciągające kredyty gotówkowe coraz rzadziej muszą wykupywać obowiązkowe ubezpieczenie. Ta zmiana wiąże się bezpośrednio z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.

Fot: Nie trzeba ubezpieczać kredytów i pożyczek gotówkowych.

Przy porównywaniu aktualnego rankingu kredytów gotówkowych i takiego zestawienia sprzed dwóch - trzech lat, można zauważyć pewną zmianę. Obecnie najlepsze pożyczki gotówkowe są oferowane zwykle bez obowiązkowych ubezpieczeń. To oznacza sporą różnicę w stosunku do wcześniejszych rozwiązań stosowanych przez banki. Kredytodawcy musieli zmienić swoją taktykę pod naciskiem Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiana zasad sprzedażowych przez banki nie oznacza, że kredyty gotówkowe automatycznie stały się „tańsze”. Osoby poszukujące takich kredytów bez ubezpieczenia, mają jednak o wiele większy wybór.

Rekomendacja U ograniczyła sprzedaż ubezpieczeń przez banki …
Tak jak już wspomnieliśmy, to działania KNF-u miały największy wpływ na zmianę polityki sprzedażowej banków w zakresie kredytów z polisami. Rekomendacja U wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego w czerwcu 2014 roku, utrudniła kredytodawcom zarabianie na ubezpieczeniach dołączanych do produktów finansowych (głównie kredytów). Począwszy od 31 marca 2015 roku, zaczęły obowiązywać następujące zasady dotyczące ubezpieczeń dystrybuowanych przez banki:

  1. bank nie może zmuszać klienta do zakupu polisy grupowej (wspomniana zasada nie dotyczy ubezpieczeń interesu banku)
  2. wynagrodzenie banku za sprzedaż ubezpieczeń musi być uzależnione od kosztów tej sprzedaży
  3. bank nie może występować jednocześnie jako pośrednik i podmiot ubezpieczający
  4. klient musi otrzymać kartę produktu zawierającą najważniejsze informacje o proponowanej polisie
  5. w przypadku ubezpieczeń grupowych, bank uzyskuje od klienta jedynie zwrot kosztów zawarcia i obsługi umowy
  6. klient może zakupić wymaganą polisę kredytową spoza oferty banku, jeśli takie ubezpieczenie zapewni odpowiedni zakres ochrony
  7. bank musi reprezentować swojego klienta posiadającego polisę grupową oraz jego spadkobierców w relacjach z ubezpieczycielem

Wprowadzenie wymienionych zasad dystrybucji i obsługi ubezpieczeń sprawiło, że polisy dołączane do kredytów, stały się mniej atrakcyjne dla banków. Ta zmiana dotyczyła przede wszystkim grupowych polis (patrz punkt 5 z powyższej listy). W wielu przypadkach, banki skompensowały sobie mniejszą atrakcyjność sprzedaży ubezpieczeń, poprzez podwyższenie prowizji za udzielenie kredytu (tzw. prowizji przygotowawczej). Do takich działań, zachęcał również niski limit oprocentowania (maksymalnie 10,00% w skali roku od marca 2015 r.).

Najpopularniejsze kredyty są sprzedawane bez ubezpieczenia
Rekomendacja U z pewnością zwiększyła swobodę kredytobiorców w zakresie ubezpieczeń. Powody do zadowolenia mają na przykład osoby preferujące kredyty bez dodatkowych ubezpieczeń. Okazuje się bowiem, że cztery popularne i dobrze oceniane kredyty gotówkowe, które prezentujemy w naszej porównywarce, aktualnie są oferowane bez obowiązkowych ubezpieczeń.

Wybrane kredyty gotówkowe oferowane bez obowiązkowego ubezpieczenia (lipiec 2017 r.)
Nazwa banku/Nazwa kredytu Kwota kredytu Okres spłaty Zamów bezpłatny kontakt z bankiem
Alior Bank
Pożyczka 5% z gwarancją
500 zł - 200 000 zł 3 - 120 mies. złóż wniosek »
ING Bank Śląski
Pożyczka Gotówkowa
1 000 zł - 160 000 zł 3 - 96 mies. złóż wniosek »
BGŻ - BNP Paribas
iGotówka
1000 zł - 120 000 zł 6 - 84 mies. złóż wniosek »
Eurobank
Wypożyczka
1000 zł - 15 000 zł 12 - 60 mies. złóż wniosek »

Obowiązkowego ubezpieczenia nie wymaga na przykład Alior Bank oferujący popularną Pożyczkę 5% (z gwarancją najniższej raty). Klienci wspomnianego banku otrzymają nawet 4000 zł na podstawie oświadczenia o dochodach. Co ważne, Alior Bank udziela kredytów w trybie online (podobnie jak ING Bank Śląski oraz BGŻ - BNP Paribas). Klienci wszystkich wymienionych instytucji bez obowiązkowego ubezpieczenia mogą pożyczyć nawet 120 000 zł - 200 000 zł na okres wynoszący 7 lat - 10 lat (patrz powyższa tabela). Na uwagę zasługuje też kredyt Wypożyczka z Eurobanku cechujący się niewielką wartością (do 15 000 zł) i krótszym okresem spłaty (do 60 miesięcy). Atutem wspomnianej Wypożyczki jest brak oprocentowania oraz stała prowizja. Posiadacze Wypożyczki już z góry wiedzą, że za każde pożyczone 10 000 zł trzeba zapłacić 1000 zł rocznie. Poznaj szczegóły »
Zobacz nasz najnowszy ranking kredytów gotówkowych (25 000 zł/2 lata) »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »