A A A
drukuj

Uważaj na koszty przelewów z kont oszczędnościowych

Data publikacji: 2018.04.03 godz. 14:50
OCENA
4,8/5

Użytkownicy konta oszczędnościowego, powinni zwracać uwagę na koszt przelewów. Opłaty za takie operacje, mogą skutecznie obniżyć lub nawet zlikwidować zysk z odsetek.

Fot: Ile kosztują przelewy z konta oszczędnościowego?

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że konto oszczędnościowe coraz częściej zastępuje lokatę. Klienci polskich banków wybierają konta oszczędnościowe zamiast lokat, bo najlepsze takie rachunki mogą zapewnić oprocentowanie wynoszące 2,00% - 2,50%. Stawki oprocentowania niższe od 2,00% - 2,50% oferuje wiele lokat. Konta oszczędnościowe zachęcają również większą swobodą w dysponowaniu własnymi środkami. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach związanych z kosztem przelewów (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych). Niektóre banki każą słono płacić za częste przelewanie środków z konta oszczędnościowego.

Opłaty przyjazne dla klienta ma Getin Bank, ING i mBank
Po sprawdzeniu bankowych tabel opłat i prowizji w marcu 2018 r. okazuje się, że koszty przelewów internetowych z kont oszczędnościowych są bardzo zróżnicowane. Warto dodać, że chodzi tutaj o rachunki przeznaczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. konsumentów).
Klienci wielu banków powinni wiedzieć, że przyjdzie im zapłacić nawet za drugi przelew wewnętrzny z konta oszczędnościowego (w danym miesiącu). Najbardziej restrykcyjny Raiffeisen Polbank w ramach Konta Wymarzony Cel, każe sobie płacić aż 20 zł za każdy drugi przelew internetowy w miesiącu (zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny).
Na tle konkurentów, z pewnością wyróżnia się mBank. Wspomniana instytucja w ramach Rachunku Oszczędnościowego eMax, nie pobiera bowiem jakichkolwiek opłat za internetowe przelewy wewnętrzne i zewnętrzne (w systemie ELIXIR). Problem polega jednak na tym, że klienci mBanku poprzez niską stawkę oprocentowania (tylko 0,20%), pośrednio płacą za darmowe e-przelewy.
Znacznie wyżej oprocentowane (do 2,50%) jest Konto Oszczędnościowe w Getin Banku, którego posiadacze mogą realizować darmowe przelewy wewnętrzne przez Internet (na własne lokaty). Wbrew pozorom, brak opłat za przelewy internetowe w obrębie banku, wcale nie jest regułą. Świadczą o tym informacje przedstawione w poniższej tabeli (dotyczące np. Alior Banku, Deutsche Banku Polska, Eurobanku oraz PKO Banku Polskiego). Oprócz Getin Banku, konto z wysokim oprocentowaniem (do 2,50%) oraz darmowymi przelewami wewnętrznymi, oferuje również ING Bank Śląski. W przypadku analizowanych kont oszczędnościowych z ING oraz Getina, bezpłatny jest również pierwszy przelew zewnętrzny przez Internet. Za kolejną taką operację trzeba zapłacić 9 zł.

Porównanie kosztu przelewów w kontach oszczędnościowych (marzec 2018 r.)
Nazwa banku
Nazwa konta  
Informacje na temat kosztu przelewów
(zlecanych przez Internet)
Alior Bank
Konto Oszczędnościowe
Przelew wewnętrzny: 5 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 10 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
BGŻ BNP Paribas
Konto Dobrze Oszczędnościowe
Przelew wewnętrzny: 0 zł
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 10 zł
Deutsche Bank Polska
db Konto Oszczędnościowe 24H
Przelew wewnętrzny: 10 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 10 zł
Eurobank
Rachunek oszczędnościowy Ekstra Zysk
Przelew wewnętrzny: 5 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 7 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
Getin Bank
Konto Oszczędnościowe
Pierwsza operacja w miesiącu: 0 zł (kolejne przelewy lub wypłaty: 9 zł)
przelew na lokaty w banku: 0 zł
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe
Przelew wewnętrzny: 0 zł
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 9 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
mBank
Rachunek oszczędnościowy eMax
Przelew wewnętrzny: 0 zł
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 0 zł
Millennium Bank
Konto Oszczędnościowe Profit
Pierwsza operacja w miesiącu: 0 zł
(kolejne przelewy lub wypłaty: 7,5 zł)
Pekao
Konto Oszczędnościowe
Przelew wewnętrzny przez bankowość mobilną: 0 zł
Pozostałe przelewy: 7 zł
PKO Bank Polski
Konto Oszczędnościowe Plus
Przelew wewnętrzny: 7,99 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 7,99 zł
Plus Bank
Konto Oszczędnościowe
Przelew wewnętrzny: 6 zł (dwa pierwsze w miesiącu: 0 zł)
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 10 zł
Raiffeisen Polbank
Konto Wymarzony Cel
Przelew wewnętrzny: 20 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)
Przelew zewnętrzny (ELIXIR): 20 zł (pierwszy w miesiącu: 0 zł)

Jeden kosztowny przelew pochłonie wszystkie odsetki …
W ramach podsumowania warto zaprezentować przykład, który udowadnia, że koszty przelewów z kont oszczędnościowych mają niebagatelne znaczenie. Można się o tym przekonać po przeanalizowaniu sytuacji osoby posiadającej na koncie oszczędnościowym 10 000 zł średniego salda. Przykładowy rachunek oszczędnościowy ma oprocentowanie wynoszące 1,50% (z kapitalizacją miesięczną). Przy takich założeniach, miesięczne odsetki wynoszą około 10,13 zł. Ten odsetkowy zysk zostanie zrównany prawie do zera, jeżeli posiadacz konta oszczędnościowego wykona przelew zewnętrzny, za który bank jednorazowo inkasuje 10 zł. Niestety w warunkach dość niskiego oprocentowania rachunków oszczędnościowych, trzeba ostrożnie zlecać przelewy i zapoznać się z kosztem takich operacji. W przeciwnym razie, po miesięcznym podsumowaniu odsetek i opłat, może nas czekać nieprzyjemna niespodzianka.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »