A A A
drukuj

Zakup pojazdu, czy wynajem długoterminowy? Co jest lepsze?

Data publikacji: 2018.03.07 godz. 10:09

artykuł sponsorowany

OCENA
4,8/5

Od wielu lat w Polsce istnieje tradycja kupowania pojazdów. Jednak w ostatnich latach liczba osób i firm wynajmujących samochody znacznie wzrosła. Obecnie trwa prawdziwy boom na taką formę użytkowania pojazdu. Według najnowszych danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu rok 2017 był najlepszym rokiem dla branży od sześciu lat (13,1% r/r). Wysokie tempo rozwoju jest wynikiem dynamicznie rosnącej już od kilku lat popularności wynajmu długoterminowego wśród przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP.  

Fot: Wynajem długoterminowy pojazdu.

WYNAJĄĆ CZY KUPIĆ?
Każda z tych opcji ma swoje zalety. Która z nich jest dla Ciebie korzystniejsza? Przeanalizuj podstawowe różnice w wynajmie i kupnie samochodu.

Wynajem długoterminowy, a zakup pojazdu - porównanie
WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY ZAKUP
Jedna, stała, miesięczna opłata Jednorazowe pokrycie kosztów zakupu z góry
Pozbycie się ryzyka amortyzacji i kłopotu ze sprzedażą pojazdu Własność pojazdu i wiążąca się z tym systematyczna utrata wartości po stronie nabywcy
Serwisowanie, wszystkie niezbędne ubezpieczenia i administracja w cenie raty miesięcznej - oszczędność czasu i kosztów Serwisowanie, wszystkie niezbędne ubezpieczenia i administracja we własnym zakresie – czas i koszty
Rata uzależniona jest od ustalonego przebiegu Przebieg ma znaczenie przy sprzedaży pojazdu
Zawsze nowe auta, już co 2,5 roku nowe auto Możliwość zakupu aut używanych- ryzyko wadliwej historii auta

Wszystkie korzyści z wynajmu długoterminowego samochodów dla biznesu znajdziesz tu: wszystkie korzyści »

Podsumujmy. W ramach wynajmu długoterminowego możesz korzystać z całkowicie nowego samochodu przy stałej miesięcznej opłacie bez potrzeby dokonywania wpłaty własnej. Możesz wybrać niemalże każdą markę i model, które dostępne są na naszym rynku. Całkowicie zrzucasz z siebie odpowiedzialność finansową i organizacyjną w przypadku serwisu i przeglądów technicznych, a także procedury w przypadku wypadków i drobnych stłuczek. W momencie decyzji o wymianie samochodu, nie musisz martwić się o jego sprzedaż.
 
DLACZEGO NIEKTÓRZY NADAL DECYDUJĄ SIĘ NA ZAKUP?
Użytkownicy unikają limitów na przebieg, wykorzystują auta używane kilku i kilkunastoletnie, ale przede wszystkim mogą mieć poczucie posiadania samochodu na własność. Jeśli samochód jest Twoją własnością, nie istnieją żadne ograniczenia jeśli chodzi o wprowadzanie w pojeździe jakichkolwiek  modyfikacji. Samochód możesz sprzedać w dowolnym momencie, ale utrata wartości samochodu w czasie spowoduje, że nie odzyskasz pieniędzy zainwestowanych  w zakup. Musisz natomiast pamiętać o bieżących kosztach, takich jak ubezpieczenie, serwis czy przeglądy.
Jeśli by porównać bilans wynajmowania samochodu od nowości przez 5 lat oraz bilans zakupu samochodu, użytkowania go przez 5 lat i finalnie jego sprzedaży w większości przypadków będą one podobne, a nawet przechylą się na korzyść wynajmu. Ciężko jest wycenić czas poświęcony na samodzielne naprawy, ale większość firm woli poświęcić ten czas na wykonywanie swojej korowej działalności.
 
JAK WYNAJĄĆ SAMOCHÓD?
Na samym początku będziesz musiał podjąć decyzję o segmencie samochodu, okresie wynajmu i rocznym przebiegu, który odpowiadać będzie twoim potrzebom. W tym momencie możesz dobrać inne usługi, takie jak: wymiana opon, które zostaną wliczone w koszt miesięcznego wynajmu. Przykładowe oferty samochodów w wynajmie długoterminowym: (oferty samochodów). Po wyborze konkretnego modelu w konkretnej miesięcznej cenie podpisujesz umowę. Samochód odbierasz od razu jeśli jest modelem dostępnym lub po 3-5 miesiącach jeśli jest konfigurowany indywidualnie.
Pod koniec czasu wynajmu (2 do 5 lat) oddajesz auto i możesz zdecydować się na kolejny nowy samochód. Trzeba pamiętać, że oddawany samochód musi być w dobrym stanie. Jego stan techniczny oceniany jest przez niezależnych rzeczoznawców. W ten sposób możesz zawsze jeździć nowym samochodem i nigdy nie być zaskoczonym kosztami jego użytkowania.
Mamy nadzieję, że te informacje pomogły ci podjąć decyzję, ale jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się z naszym zespołem obsługi klienta (zamawiam kontakt »), aby szczegółowo omówić swoje potrzeby, wyceń swój nowy samochód i sam przelicz, czy oferta wynajmu długoterminowego będzie bardziej opłacalna niż zakup.

www.arval.pl

 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »