A A A
drukuj

Zakup sprzętu na raty czy w kredycie gotówkowym?

Data publikacji: 2017.08.24 godz. 10:39
OCENA
4.8/5

Osoby kupujące np. sprzęt elektroniczny lub sprzęt AGD mogą już w sklepie sfinansować swój zakup kredytem ratalnym. Takie rozwiązanie ma jednak duże wady. Sprawdź dlaczego.

Fot: Jak sfinansować zakup sprzętu RTV i AGD?

Wiele dużych sklepów ze sprzętem elektronicznym oraz sprzętem AGD/RTV, posiada specjalne punkty, w których można szybko zaciągnąć kredyt na wybrane urządzenie (tzw. kredyt ratalny). Z bankami udzielającymi takich kredytów, coraz częściej współpracują również duże sklepy internetowe. Niezależnie od sposobu zakupu danego przedmiotu, skorzystanie z kredytu oferowanego przez sklep, oszczędza nam wizyty w banku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma liczne wady. Ograniczony wybór ofert finansowania jest tylko jednym z tych mankamentów.

Klient nie będzie miał dużego wyboru ratalnych kredytów
Na wstępie warto zwrócić uwagę, że oferta kredytów ratalnych jest o wiele węższa i mniej konkurencyjna, niż w przypadku ich gotówkowych odpowiedników. Niektóre banki w ogóle nie udzielają takich kredytów wymagających współpracy ze sklepami stacjonarnymi oraz internetowymi. Na krajowym rynku kredytów ratalnych, silną pozycję posiada między innymi Credit Agricole, Santander Consumer Bank oraz Alior Bank.
Wiele sklepów niestety oferuje kredyty ratalne udzielane tylko przez jeden bank. Nawet jeśli sklepowa oferta kredytowania będzie szersza (np. uwzględniająca cztery banki), to trudno ją porównywać z wyborem kredytów gotówkowych. Porównywarka kredytów gotówkowych z naszego portalu, aktualnie prezentuje oferty prawie dwudziestu banków. Sprawdź aktualne oferty »

Kredyt gotówkowy na sprzęt RTV lub AGD można wziąć zdalnie
W przypadku kredytu gotówkowego, procedura odstąpienia od umowy jest o wiele mniej skomplikowana. Warto również wspomnieć, że posiadacz kredytu gotówkowego, po prostu ma większe możliwości wykorzystania środków. Oprócz zakupu określonego sprzętu (np. lodówki), można również sfinansować dodatkowe wydatki. W przypadku kredytu ratalnego, klient nie posiada takiej swobody. Warto również wspomnieć, że posiadacz kredytu gotówkowego, może najpierw pożyczyć środki i dopiero później sfinansować transakcję.
Mocnym punktem kredytu ratalnego, z pewnością jest możliwość zawarcia umowy bez wizyty w banku. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre kredyty gotówkowe też mogą zostać udzielone bez odwiedzania placówki banku. Takie popularne internetowe pożyczki, zaprezentowaliśmy w poniższej tabeli. Klienci Santander Consumer Banku, BGŻ - BNP Paribas oraz ING Banku Śląskiego, załatwią wszystkie formalności przez Internet. W przypadku pożyczki internetowej z Alior Banku (z prowizją 0%), klient wypełnia formularz kontaktowy online. Wszystkie pozostałe formalności są załatwiane przez telefon. Takie rozwiązanie również wyklucza konieczność odwiedzenia placówki banku.

Kredyty gotówkowe online, które mogą być alternatywą dla kredytów ratalnych (sierpień 2017 r.)
Nazwa banku
Nazwa kredytu
Okres spłaty Całkowity koszt
przykładowego kredytu
na lodówkę
(1500 zł/12 miesięcy)
Weź kredyt bez wychodzenia z domu:
Alior Bank
Pożyczka internetowa z prowizją 0%
do 60 m-cy  132 zł Złóż wniosek online »
Santander Consumer Bank
Kredyt gotówkowy
do 48 m-cy  137 zł Złóż wniosek online »
BGŻ - BNP Paribas
iGotówka
od 6 m-cy do 84 m-cy 138 zł Złóż wniosek online »
ING Bank Śląski
Pożyczka Gotówkowa
od 3 m-cy do 96 m-cy 142 zł Złóż wniosek online »

Rezygnacja z kredytu ratalnego bywa dość kłopotliwa …
Oprócz możliwości załatwienia sprawy w sklepie, charakterystyczną cechą kredytu ratalnego jest jego przeznaczenie ograniczone tylko do zakupu określonego towaru. Ze względu na tę specyfikę kredytu ratalnego, odstąpienie od umowy zawartej z bankiem będzie trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż w przypadku kredytu gotówkowego.
Ustawa o kredycie konsumenckim oczywiście przewiduje możliwość odstąpienia od umowy przez osoby, które wzięły jakiś sprzęt „na raty” (bez bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą lub zawodową). We wspomnianej ustawie, kredyt ratalny jest określany mianem „kredytu wiązanego”. Zgodnie z przepisami, konsument zaciągający taki kredyt, może odstąpić od umowy (bez podawania przyczyny) w ciągu pierwszych 14 dni od jej zawarcia. W takiej sytuacji, trzeba zwrócić bankowi równowartość odsetek za okres faktycznego finansowania sprzętu. Kwotę zapłaconą przed klienta, przelewa bankowi współpracujący sklep.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Warto zdawać sobie sprawę, że po wypowiedzeniu umowy kredytowej, sklep zażąda od klienta niezwłocznej zapłaty pełnej ceny towaru albo jego zwrotu. Sytuacja będzie prostsza, jeżeli osobie kupującej towar przez sklep internetowy, przysługuje ustawowe prawo do odstąpienia od umowy zakupu. Stacjonarny sprzedawca nie został jednak zobligowany przez przepisy do przyjmowania zwrotu niewadliwej rzeczy. Jeżeli taki tradycyjny sklep nie przyjmie zwrotu, to klientowi pozostanie tylko zapłacenie pełnej ceny towaru (przy pomocy własnych oszczędności albo kolejnego kredytu).
Sprawdź, w jakiej sytuacji można zwrócić towar zakupiony przez Internet »
Zobacz, czy można zmusić sklep stacjonarny do przyjęcia zwrotu towaru »

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »