A A A
drukuj

Bank pogorszy Ci zdolność kredytową?

Data publikacji: 2012.04.03 godz. 14:43

Koordynator działu prasowego, eBroker.pl
OCENA
3,6/5

Choć budowanie wysokiej oceny w Biurze Informacji Kredytowej to raczej domena ludzi bardzo bogatych, to w ostatnich czasach staje się bardzo popularne również wśród zwykłych zjadaczy chleba. Jak poprawić swoją zdolność?

"summary">Sprawdź swój Bik za darmo!
Kliknij i przejdź do formularza

Sytuacja rynkowa zmusza

Od ostatnich kilku lat nikt nie zwraca szczególnej uwagi na ocenę kredytobiorcy przez BIK. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak interesu jakiejkolwiek instytucji do edukowania swoich klientów pod tym kątem, bowiem im wyższa jest ocena punktowa klienta tym niższą marżę bank na niego nałoży (głównie jest to stosowane w kredytach hipotecznych).

Kryzys gospodarczy zmusił banki do zmian w bardzo elastycznej i tolerancyjnej ocenie zdolności kredytowej. Kredyty hipoteczne i duże kredyty obrotowe dla firm stanowią największe ryzyko dla banków ze względu na bardzo wysoką kwotę i długi okres spłaty. To właśnie na wysokość i marżowość tych instrumentów bardzo wpływa pozytywna ocena w BIK.

Bank złapie Cię w sidła

Usługi bankowych doradców stacjonujących w placówkach rzadko kiedy można nazwać fachowymi. Gdy w grę wchodzi prowizja za sprzedaż (a są bardzo wysokie) często nie kierują się interesem klienta czytaj więcej>>.

Bank jako instytucja ma dosyć duże możliwości sprawcze jeśli chodzi o zepsucie człowiekowi wysokiego scoringu… i czasem to wykorzystuje czytaj więcej>>.

Scoring zbudujesz żelazkiem na raty

Najprostszym sposobem na wyrobienie sobie pozytywnej historii kredytowej są zakupy ratalne. W większości sklepów możemy liczyć na nieoprocentowane i bezprowizyjne kredyty. Nic nas to nie kosztuje, a każda spłacona rata to dodatnie punkty w BIK.

Transakcje kartami kredytowymi i debetowymi (jeżeli na konto został przyznany limit debetowy) również są rejestrowane w Biurze Informacji Kredytowej jako uruchomienie pożyczki z tym, że przyznany limit możemy wykorzystać np. na zakupy spożywcze. Karty kredytowe dają większą swobodę dysponowania przyznanym kapitałem, a okres bezodsetkowy (zwykle ok. 54 dni) pozwala na budowanie zdolności bez zbędnych kosztów.

Należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju drobne kredyty i pożyczki mogą bardzo zaszkodzić, gdy klient będzie zwlekał z ich terminową spłatą – BIK rejestruje KAŻDĄ opóźnioną transakcję.

Czyszczenie BIK i poprawa scoringu

Opisane wyżej sytuacje mogą zdarzyć się każdemu. Można ich uniknąć poprzez wnikliwe czytanie tego co podpisujemy czytaj więcej>> i poważne traktowanie każdej umowy finansowej (nawet konta, czy lokaty). Każdy może również sprawdzić jak wygląda jego historia kredytowa w BIK dowiedz się jak>>.

Od jakiegoś czasu pojawiają się na rynku firmy zajmujące się poprawą zdolności kredytowej. Ich oferta jest kierowana do ludzi, którzy z różnych przyczyn mają problemy z uzyskaniem kredytu mimo, że ich dochody pozwalają na bezproblemową spłatę dużo wyższego zadłużenia.

Skorzystaj z usługi czyszczenia BIKu i poprawy scoringu

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowy »
  • Konto Proste Zasady 18 do 26 lat w Getin Noble Bank »
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »