A A A
drukuj

Czy czyszczenie BIK jest możliwe?

Data publikacji: 2018.08.14 godz. 11:48
OCENA
5,0/5

Dane pozyskane przez bank czy inną instytucję kredytującą z Biura Informacji Kredytowej (BIK) mogą albo pomóc, albo zaszkodzić klientowi w zaciągnięciu zobowiązania. Osoby, które wiedzą, że ich historia kredytowania w BIK nie jest najlepsza, uciekają się do sposobów, na jej usunięcie. Czy jednak usługa czyszczenia BIK-u świadczona przez wiele firm na polskim rynku jest dobrym rozwiązaniem?

Fot: Jak poprawić swoją zdolność kredytową w BIK?

Usługa czyszczenia BIK z negatywnych informacji o kredytobiorcy nie jest w większości wypadków możliwa. BIK bez zgody konsumenta może bowiem gromadzić i udostępniać dane o kredytach spłacanych z opóźnieniem przez 5 lat od chwili ich uregulowania. 

Jak pojawiają się negatywne wpisy w BIK?
BIK jest instytucją, która powstała w celu gromadzenia informacji o kredytach i pożyczkach udzielanych w Polsce. Dane te są zarówno pozytywne, wskazujące na terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań przez konsumentów, ale również negatywne. Jeśli klient w ciągu ostatnich 5 lat miał opóźnienie w spłacie kredytu dłuższe niż 60 dni, informacja na ten temat znajdzie się w Biurze Informacji Kredytowej. BIK zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem danych dla instytucji bankowych i niektórych firm pożyczkowych o historii kredytowania klientów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Usługa czyszczenia BIK
Zła historia kredytowania w BIK przekreśla szanse klienta na uzyskanie kredytu w banku lub w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i utrudnia uzyskanie pożyczki w firmie pozabankowej. Dlatego taka osoba musi liczyć się z odmowną decyzją kredytową.
Na polskim rynku istnieją firmy, które oferują klientom specyficzną usługę czyszczenia BIK. Ich praca polega na analizie sytuacji kredytobiorcy, a następnie na podjęciu negocjacji z bankiem lub SKOK-iem. Zewnętrzna firma nie ma możliwości usunięcia z bazy BIK zapisów o kredytobiorcy. Może to zrobić jedynie bank czy SKOK lub firma pożyczkowa, które dokonały w przeszłości wpisów po udzieleniu kredytobiorcy zobowiązania.
Co zatem robią firmy „czyszczące BIK”? Otóż wydają dyspozycje usunięcia z historii kredytowej negatywnych zapisów za pośrednictwem instytucji kredytujących. To samo mógłby zrobić klient, gdyby tylko wiedział, jak negocjować z kredytodawcami i pożyczkodawcami.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych
Przy podpisywaniu umowy kredytowej najczęściej wymogiem jest zaznaczenie zgody na przetwarzanie danych o kredycie w BIK. Można wycofać udzieloną zgodę w bankach i SKOK-ach po spłacie kredytu. Wówczas jednak usuwane są tylko pozytywne wpisy w BIK, a nie negatywne. Na przetwarzanie i udostępnianie danych dotyczących kredytów spłacanych z opóźnieniem BIK nie potrzebuje zgody kredytobiorcy. Takie uprawnienia są nadane tej instytucji na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe.
Prawo wskazuje również, że negatywne zapisy o kredytach mogą być usunięte lub zmienione po 5 latach od dnia całkowitego uregulowania zobowiązania oraz wówczas, gdy takie zapisy są błędne i trafiły do bazy BIK przez pomyłkę. Jeśli klient nigdy nie zaciągał kredytu lub ma dowody na to, że zawsze spłacał zobowiązanie terminowo, może zwrócić się sam do BIK z prośbą o usunięcie błędnych zapisów.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »