A A A
drukuj

Sprawdź swoją historię kredytową za darmo!

Data publikacji: 2016.07.28 godz. 12:11
OCENA
3.1/5

Historia kredytowa jest ważna i wpływa również na możliwość korzystania z usług pozabankowych (np. abonamentów telefonicznych oraz chwilówek). Warto wiedzieć, że można za darmo sprawdzać dane w BIK, BIG oraz KRD.

Fot: Możesz sprawdzić swoja historię w BIK, BIG, KRD i BR

Informacje na temat zobowizań spłacanych przez Polaków, obecnie są gromadzone w sześciu bazach danych. Najbardziej znaną ewidencję posiada Biuro Informacji Kredytowej. Od pewnego czasu, BIK gromadzi nie tylko dane o osobach zaciągających kredyty z banków i SKOK-ów. Warto wiedzieć, że z Biurem Informacji Kredytowej współpracują również firmy pożyczkowe. Takie instytucje, podobnie jak inne przedsiębiorstwa należące do sektora pozabankowego (np. operatorzy telefoniczni), sprawdzają dane Biur Informacji Gospodarczej (BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Rejestr Dłużników ERIF BIG, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej). Ważne dane na temat niesolidnych dłużników trafiają także do specjalnej ewidencji prowadzonej przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy Związku Banków Polskich (system Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych). Osoby posiadające kredyty lub inne zobowiązania, powinny wiedzieć, że przysługuje im prawo do bezpłatnego pobrania informacji ze wszystkich sześciu wymienionych baz danych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Raz na pół roku dłużnik może skorzystać z tzw. informacji ustawowej …
Możliwość bezpłatnego sprawdzania informacji zgromadzonych w ewidencjach BIK, BIG oraz ZBP, wynika z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Wspomniany akt prawny mówi, że każdej osobie, której dotyczą zbierane dane, przysługuje prawo do sprawdzania oraz korygowania tych informacji (patrz artykuł 32). Wgląd do bazy danych na podstawie ustawy, może być wykonywany nie częściej niż raz na sześć miesięcy.

Zobacz, kiedy można usunąć swoje wpisy z bazy danych BIK-u »
Sprawdź, jak Twoje dane może przetwarzać biuro informacji gospodarczej »
Dowiedz się, na jakich zasadach działa system Bankowy Rejestr »

Instytucje badające terminowość spłat kredytów oraz innych zobowiązań również muszą stosować ustawę o ochronie danych osobowych. W związku z powyższym, każda pełnoletnia osoba raz na pół roku może wystąpić z wnioskiem o uzyskanie tzw. informacji ustawowej z BIK-u, BIG InfoMonitor, Krajowego Rejestru Długów BIG, Rejestru Dłużników ERIF BIG, Krajowego Biura Informacji Gospodarczej lub systemu Bankowy Rejestr. Taka informacja ustawowa zawsze jest bezpłatna, a odpowiednia instytucja musi ją przekazać w trakcie 30 dni od złożenia odpowiedniego wniosku (patrz artykuł 33 ustawy o ochronie danych osobowych).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

W BIK i BIG trzeba zapłacić za dostęp do bardziej szczegółowych danych
Warto wiedzieć, że biura informacji gospodarczej w ramach obowiązków wymuszonych przez ustawę, prezentują tylko najistotniejsze informacje na temat danej osoby (osobno informację o konsumencie oraz wyciąg z rejestru zapytań). Za bardziej szczegółowe dane lub sprawdzanie ewidencji częściej niż raz na 6 miesięcy, trzeba dodatkowo zapłacić. Bardzo podobną politykę w zakresie sprawdzania danych, prowadzi również Biuro Informacji Kredytowej. Tylko system Bankowy Rejestr ze względu na swój niekomercyjny charakter, nie przewiduje możliwości uzyskania przez konsumenta bardziej szczegółowych informacji za dopłatą. Za dodatkowy raport z bazy prowadzonej przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz ZBP, trzeba jednak zapłacić. Osoby pobierające taką analizę częściej niż raz na sześć miesięcy, za każdym razem muszą wpłacić 10 zł lub 18 zł (stawki dla dłużników nieprowadzących działalności gospodarczej). Biura informacji gospodarczej pobierają dość zbliżone opłaty za raporty sporządzane częściej niż raz na pół roku (patrz poniższa tabela). Wyjątkiem jest Krajowy Rejestr Długów, który przez pierwsze 12 miesięcy od założenia bezpłatnego konta, pozwala konsumentom na nielimitowane sprawdzanie informacji.

Koszt pobrania informacji o dłużniku
Nazwa instytucji Koszt pobrania raportu o dłużniku Sprawdź dane o sobie
Biuro Informacji Kredytowej 0 zł za jeden raport w ramach Konta Próbnego na 60 dni (konto dla nowych klientów)
36,00 zł w ramach Konta
12 raportów w cenie Konta Premium (opłata za konto to 79,00 zł/rok, opłata za kolejne raporty 4,99 zł) Podstawowego
Sprawdź historię kredytową»
BIG InfoMonitor Informacja o sobie lub wyciąg z rejestru zapytań: 6,50 zł Sprawdź historię kredytową»
Krajowy Rejestr Długów BIG brak opłat przez pierwsze 12 miesięcy  
Rejestr Dłużników ERIF BIG Informacja o sobie lub wyciąg z rejestru zapytań: 3,00 zł  
Centrum Prawa Bankowego i Informacji/ZBP (system Bankowy Rejestr) odbiór osobisty - 10,00 złwysyłka listem poleconym - 18,00 zł  
Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej Informacja o sobie lub wyciąg z rejestru zapytań:
odbiór osobisty - 7,50 zł
wysyłka listem krajowym - 18,50 zł
wysyłka listem zagranicznym - 32,00 zł
uwaga: trzeba zapłacić również za wysłanie informacji ustawowej (list krajowy - 11 zł, list zagraniczny - 25 zł)
 

Na uwagę zasługują również zasady ustalone przez Biuro Informacji Kredytowej. Wspomniana instytucja w ramach wymogów ustawowych udostępnia informacje o zapytaniach kredytowych i zobowiązaniach dłużnika, ale nie podaje oceny punktowej (tzw. scoringu). Punktowa ocena wiarygodności kredytowej jest istotna głównie dla osób, które w najbliższej przyszłości będą wnioskować o kolejny kredyt. Tacy kredytobiorcy muszą zapłacić 36 zł za każdy pełny raport ze scoringiem lub wykupić Konto Premium (opłata: 79 zł/rok, dwanaście pełnych raportów w cenie, kolejne raporty za 4,99 zł).
Dowiedz się, w jaki sposób BIK ustala ocenę punktową dłużnika »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »