A A A
drukuj

Malejące oprocentowanie lokat bankowych

Data publikacji: 2023.02.27 godz. 15:15
OCENA
0/5

O ile jeszcze w grudniu 2022 roku analitycy rynku lokat bankowych mówili o rekordowych stawkach, jakie klienci mogą uzyskać na depozytach terminowych, o tyle z początkiem 2023 roku oprocentowanie to zaczęło maleć. Dziwi przede wszystkim, że jednocześnie na niezmienionym poziomie pozostają główne stopy procentowe NBP.

Fot: Oprocentowanie lokat

Rekordowy 2022 rok
Średnia stawka dla wszystkich założonych w 2022 roku lokat bankowych przez klientów polskich banków okazała się wysoka. Po raz pierwszy od kilkunastu lat przekroczyła w grudniu próg 6 proc. rocznie. Wyniosła dokładnie 6,25 proc., podczas gdy jeszcze w listopadzie była o 0,44 pp. niższa. Dla porównania warto podać, że w grudniu 2021 roku średnie oprocentowanie wszystkich otwartych wówczas lokat wynosiło zaledwie 0,68 proc. w skali roku.

Narodowy Bank Polski podaje przy tym, że najwyższą średnią oprocentowania w skali roku mają te lokaty, które zakładane są na najdłuższe terminy. Jednak początek 2023 roku przynosi zmiany w zakresie ofert depozytów.

Spadające oprocentowanie depozytów terminowych
Polskie banki uzależniają wysokość oferowanego oprocentowania na lokatach terminowych od aktualnej wysokości stóp procentowych NBP. Ostatni raz były one podnoszone we wrześniu 2022 roku. W wyniku tego główna stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 proc. i jest jedną z najwyższych od lat.

Niemniej od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej zajmująca się kształtowaniem wysokości stóp procentowych nie zdecydowała się na ich podwyższenie. Banki nie wierzą, by mogło się to jeszcze stać w 2023 roku. Bardziej prawdopodobny jest odwrotny kierunek zmian.

Które banki obniżyły oprocentowanie lokat?
Wśród banków, które zdecydowały się na zmniejszenie oferowanego na depozytach terminowych oprocentowania znalazły się:

· Bank BNP Paribas – od 16 stycznia 2023 roku osoby, które chcą skorzystać z oferty depozytowej muszą liczyć się z niższym oprocentowaniem lokat. Depozyt na 12 miesięcy ma oprocentowanie rzędu 6,5 proc., podczas gdy jeszcze w grudniu można było uzyskać 7 proc.

· Bank Nowy - depozyt 3-miesięczny nie jest już oprocentowany na 8,3 proc. w skali roku, a jedynie 8 proc. Również o 0,3 pp. zmalało oprocentowanie lokaty półrocznej i rocznej.

· mBank – bank wprowadził niższe oprocentowanie dla Lokat z funduszem Oszczędzaj i Inwestuj na 12 miesięcy 0 zamiast 9 proc. jest to 8,9 proc. Ponadto są dodatkowe wymagania dotyczące korzystania z tego produktu.

Nadal można jeszcze znaleźć lokaty z oprocentowaniem na 8 proc. i więcej w skali roku. To jednak i tak znacznie mniej, niż wynosi inflacja w Polsce – w lutym 2023 roku według GUS była równa 17,2 proc.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »