A A A
drukuj

Co zrobić przy wystąpieniu problemów ze spłatą kredytu?

Data publikacji: 2021.08.31 godz. 16:04
OCENA
0/5

Jednym z zobowiązań, jakie bierze na siebie kredytobiorca po podpisaniu umowy jest to, że będzie spłacał regularnie, zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez bank, raty kapitałowo-odsetkowe. Jednak w życiu wszystko może się zdarzyć – utrata pracy czy nagła choroba mogą sprawić, że sytuacja finansowa kredytobiorcy nagle się pogorszy. W takim przypadku nie można po prostu przestać spłacać zobowiązania, ale należy skontaktować się ze swoim bankiem.

Fot: Spłata kredytu - problemy

Pierwsze problemy ze spłatą kredytu powinny być jak najszybciej zażegnane. Kredytobiorca może zgłosić się do swojego banku i poprosić o wakacje kredytowe, renegocjować umowę lub przenieść kredyt do innego banku za sprawą refinansowania lub konsolidacji z innym zobowiązaniem finansowym. 

Poinformowanie banku o problemach
Problemy z terminową spłatą kredytu mogą pojawić się właściwie u każdego, niezależnie od wyjściowej sytuacji finansowej. Nawet osoby, które w momencie wnioskowania o kredyt czy podpisywania umowy miały wysoką zdolność, mogą stracić źródło utrzymania, przez co naturalnie pojawią się realne problemy ze spłatą zobowiązania kredytowego.
Najgorsze, co można zrobić w takim przypadku, to unikać banku i udawać, że brak spłaty kolejnych rat kredytu to nic takiego. Ta instytucja szybko upomni się o nie i naliczy odsetki karne. Natomiast inaczej może być, jeśli klient zgłosi się do swojego banku i poinformuje, że np. stracił pracę.
Instytucji kredytującej z reguły zależy, by klient spłacił kredyt w całości, najlepiej zgodnie z harmonogramem. Jeśli w toku spłaty okaże się, że z różnych powodów nie jest w stanie tego zrobić, bank będzie skłonny do podjęcia pewnych działań. Może zaproponować klientowi:

  • Wakacje kredytowe – czasowe zawieszenie spłaty rat, najczęściej oferowane klientom, którzy dotychczas regularnie spłacali zobowiązanie.
  • Wydłużenie okresu kredytowania i tym samym zmniejszenie rat kapitałowo-odsetkowych.
  • Rozłożenie spłaty odsetek karnych na raty.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto podjąć negocjacje z bankiem, ponieważ pozwalają one na rozwiązanie problemu, bez konieczności uruchamiania windykacji i angażowania do niej komornika. Jeśli klient ma zaciągnięty kredyt mieszkaniowy, którego z różnych powodów nie jest w stanie spłacać, może zwrócić się o pomoc do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Konsolidacja zobowiązań kredytowych
W przypadku, gdy kredytobiorca ma nie jeden kredyt do spłaty, a kilka, ale pojawiają się problemy finansowe, które mogą zaburzyć regularność ich spłaty, może zastanowić się nad możliwością konsolidacji.
Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie ze sobą różnych zobowiązań, jak kredyty bankowe, pożyczki, w tym te udzielane przez firmy pozabankowe. W zależności od banku, inne mogą być warunki konsolidacji. Pozwala ona na obniżenie miesięcznego zobowiązania wynikającego z konieczności spłacania rat kapitałowo-odsetkowych, choć najczęściej wynika to z wydłużenia okresu kredytowania, co skutkuje niestety podwyższeniem całkowitych kosztów zobowiązania.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Przeniesienie kredytu do innego banku
Jeśli negocjacje z bankiem macierzystym w kwestii ułatwień w spłacie kredytu nie przynoszą oczekiwanych skutków, kolejnym krokiem może być zorientowanie się w kwestii refinansowania, tj. przeniesienia kredytu do innego banku, który zaoferuje lepsze warunki. Klientowi zależeć powinno na wydłużeniu okresu kredytowania i wypracowaniu lepszych warunków kosztowych, np. wynegocjowaniu niższej marży i prowizji.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »