A A A
drukuj

To będzie rok kredytowych i pożyczkowych zmian

Data publikacji: 2017.03.10 godz. 12:44
OCENA
4.7/5

Bieżący rok zapowiada się ciekawie pod względem zmian dotyczących kredytów i pożyczek. Jedna z tych zmian już weszła w życie, a niebawem mogą się zmienić limity kosztu chwilówek.

Fot: W 2017 roku nastąpią ważne zmiany w kredytach i pożyczkach.

W minionym roku mielimy do czynienia z ciekawymi zmianami przepisów dotyczących kredytów i pożyczek. Przykładem było podwyższenie minimalnego wkładu własnego przy kredytach mieszkaniowych. Warto również wspomnieć o wprowadzeniu limitów kosztu dla szybkich pożyczek i nowych zasad oprocentowania zobowiązań oraz egzekucji komorniczej z rachunku bankowego. Można oczekiwać, że 2017 rok również będzie ciekawy pod względem zmian związanych z kredytami i pożyczkami. Jedna taka zmiana już została wprowadzona 1 stycznia 2017 r. Mowa o kolejnej podwyżce wymaganego wkładu własnego przy kredytach mieszkaniowych. W kolejce czekają m.in. nowe ograniczenia kosztu szybkich pożyczek i przepisy ustawy o kredycie hipotecznym. Już niebawem zmienią się także zasady egzekucji komorniczej z rent i emerytur. Niewykluczone, że ustawową pomoc (tzn. zwrot części spreadów) otrzymają krajowi „frankowcy”. Rząd może nas również zaskoczyć zmianami, których nie sposób teraz przewidzieć.

Od lipca 2017 r. komornik pozostawi więcej emerytom i rencistom …
Przegląd zmian dotyczących kredytów i pożyczek warto rozpocząć od modyfikacji przepisów, która jest już przesądzona. Mowa o podniesieniu kwoty renty i emerytury wolnej od zajęcia komorniczego. Do końca czerwca 2017 r. ta kwota zgodnie ze starymi zasadami będzie jeszcze wynosiła 50% najniższej emerytury/renty. Od 1 lipca 2017 roku, poziom kwoty wolnej od zajęć komorniczych wzrośnie do 75% najniższej emerytury i renty. Uwzględniony limit egzekucji będzie zależał do tego, jakie świadczenie pobiera dłużnik. Dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wspomniany limit wyniesie 750 zł brutto (zamiast 500 zł brutto) od 1 lipca 2017 r. Analogiczna stawka w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie niższa (562,50 zł zamiast 375,00 zł do 1 lipca 2017 r.).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Sytuację zadłużonych emerytów i rencistów, dodatkowo poprawi podwyżka najniższych świadczeń obowiązująca od 1 marca 2017 r. Najniższa emerytura lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie bowiem z 882,56 zł do 1000,00 zł brutto. Nowe minimalne świadczenie dla osób częściowo niezdolnych do pracy, z kolei wyniesie 750,00 zł brutto (zamiast 676,75 zł).
Dowiedz się więcej o zmianach dotyczących egzekucji z rent i emerytur »

Firmy pożyczkowe muszą się szykować na nowe ograniczenia kosztów
Determinacja Ministerstwa Sprawiedliwości wskazuje, że niebawem zostanie wprowadzona jeszcze jedna zmiana. Mowa o obniżce limitów kosztowych w szybkich pożyczkach, które obowiązują od marca 2016 r. Wspomniane limity doprowadziły do zniknięcia z rynku kilku „najdroższych” firm pożyczkowych, podniesienia opłat przez wielu wiodących pożyczkodawców (np. Vivusa) i znaczącego ograniczenia możliwości przedłużenia spłaty. Mimo kilku negatywnych skutków ubiegłorocznych regulacji, Ministerstwo Sprawiedliwości chce dalszego obniżenia limitów dotyczących szybkich pożyczek. Wspomniany resort w swoim projekcie zakłada prawie trzykrotny spadek maksymalnego kosztu pożyczek pozabankowych. Analiza eBroker.pl wskazuje, że nawet wiodące firmy pożyczkowe miałyby problemy z dostosowaniem się do proponowanych ograniczeń. Dlatego można przypuszczać, że nowe limity kosztów dla chwilówek będą mniej restrykcyjne od początkowych założeń.
Zobacz najwnoszy ranking pożyczek pozabankowych »

Nowi kredytobiorcy hipoteczni otrzymają większą ochronę prawną …
Na uwagę zasługuje również kwestia zmian prawnych, które są związane z kredytami hipotecznymi. Takie produkty bankowe od 1 stycznia 2017 r. zasadniczo stały się niedostępne dla osób posiadających wkład własny poniżej 20% wartości lokum. Warunkowa obniżka minimalnego wkładu do 10% ceny mieszkania lub domu, dotyczy tylko klientów banku kupujących dodatkowe ubezpieczenie. Kredytowych restrykcji związanych z Rekomendacją S IV, mogą uniknąć również osoby uczestniczące w programie Mieszkanie dla Młodych.
Sprawdź, jaki wkład własny jest potrzebny do zakupu mieszkania w dużych miastach »

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto wiedzieć, że w najbliższych miesiącach, nowych kredytobiorców mieszkaniowych czekają również bardziej pozytywne zmiany. Mowa o wprowadzeniu ustawy o kredycie hipotecznym, którą Sejm zaakceptował pod koniec lutego 2017 r. Wspomniana ustawa zapewni wymierne korzyści osobom, które po jej wprowadzeniu zaciągną kredyt na mieszkanie. Ustawa o kredycie hipotecznym przewiduje m.in. następujące zmiany:

  • wprowadzenie zakazu pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu (ze zmiennym oprocentowaniem) po 3 latach od zawarcia umowy
  • ograniczenie prowizji za wcześniejszą spłatę pobieranej w trakcie pierwszych 36 miesięcy kredytowania
  • wprowadzenie możliwości odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego (bez podania przyczyny) w trakcie pierwszych 14 dni od jej zawarcia
  • zezwolenie niewypłacalnemu kredytobiorcy na samodzielną sprzedaż domu lub mieszkania przez 6 miesięcy od popadnięcia w zwłokę

Warto nadmienić, że ustawodawca przewiduje również ważne zmiany dotyczące pośredników oraz agentów kredytowych. Już niebawem powstanie rejestr takich osób i firm prowadzony przez KNF. Pośrednicy oraz agenci kredytowi będą również musieli spełnić wymogi dotyczące wykształcenia lub obowiązkowego egzaminu.
Przeczytaj więcej o zmianach w kredytach hipotecznych, które chce wprowadzić rząd »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »