A A A
drukuj

Kiedy urząd skarbowy rozliczy roczny PIT?

Data publikacji: 2018.02.23 godz. 13:28
OCENA
5,0/5

Początek każdego roku kalendarzowego oznacza dla milionów podatników w Polsce obowiązek rozliczenia się przez maksymalnie 4 kolejne miesiące z podatku dochodowego od osób fizycznych. W niektórych przypadkach można będzie jednak skorzystać z rozliczenia PIT za pośrednictwem urzędu skarbowego.

Fot: Rozliczenie PIT-u za 2017 rok.

Urząd skarbowy może rozliczyć w pełni deklarację PIT-37 podatnika, jeśli ten złoży uwierzytelniony w odpowiedni sposób wniosek PIT-WZ w trybie elektronicznym. 

Wniosek PIT-WZ
Podatnicy rozliczający się na druku PIT-37, czyli pozyskujący w poprzednim roku podatkowym wyłącznie przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej za pośrednictwem płatnika, mogą złożyć w urzędzie skarbowym wniosek PIT-WZ. Oznacza on przekazanie w ręce fiskusa obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowej w imieniu podatnika.
W takim wypadku PIT za podatnika rozliczy urząd skarbowy. Będzie to miało miejsce nawet i wtedy, gdy podatnik uzyskiwał dochody od więcej niż jednego pracodawcy i chciałby skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych. Ważne jest, aby rozliczał się wyłącznie na druku PIT-37. To wsparcie ze strony administracji skarbowej, aby ułatwić wielu podatnikom rozliczenie roczne.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Rozliczenie z ulgami i na preferencyjnych warunkach
Składając PIT-WZ, podatnik może liczyć na rozliczenie swojego PIT-37 za pośrednictwem fiskusa, ale będzie mógł jednocześnie skorzystać w takiej deklaracji z licznych preferencji i ulg. We wniosku PIT-WZ można bowiem wnioskować o:

  • preferencyjne rozliczenie przewidziane dla małżonków,
  • preferencyjne rozliczenie przeznaczone dla osób samotnie wychowujących dzieci,
  • uwzględnienie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w wysokości innej niż zastosowana przez płatnika przy pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy,
  • zastosowanie przysługujących podatnikowi ulg rehabilitacyjnej lub ulgi na dzieci,
  • przekazanie na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego (OPP) kwoty w wysokości 1 proc. podatku należnego, który wynika z zeznania podatkowego.

Weryfikacja tożsamości podatnika
Wniosek PIT-WZ można złożyć przez internet, ale konieczne jest uwierzytelnienie swoich danych przy użyciu:

  • podpisu kwalifikowanego,
  • profilu zaufanego,
  • kwoty przychodu z poprzedniego zeznania podatkowego,
  • z wykorzystaniem danych uwierzytelniających, które stosowane są przez bank krajowy albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do weryfikacji – w drodze elektronicznej – posiadacza rachunku bankowego (trzeba jednak wtedy składać wniosek PIT-WZ za pośrednictwem banku lub SKOK-u).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Fiskus na podstawie wniosku i informacji od płatników przygotuje dla podatnika rozliczenie za rok 2017, które można zaakceptować albo odrzucić. Wniosek PIT-WZ jest dostępny na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Komentarze

comments powered by Disqus