A A A
drukuj

Bezpieczne pożyczanie? Pomoże Rejestr Firm Pożyczkowych

Data publikacji: 2014.12.30 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4,8/5

1 stycznia 2015 rusza Rejestr Firm Pożyczkowych. Będzie to publiczny katalog firm udzielających pożyczek. Dodatkowo zaoferuje Program Ochrony Konsumenta i system Bezpieczny Dowód. Czy dzięki temu pożyczanie będzie mniej ryzykowne?

Fot: rusza rejestr firm pozyczkowych

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Pomysł utworzenia publicznego rejestru firm pożyczkowych postulowany był od dawna. Pojawił się nawet w projekcie ustawy regulującej działalność firm pożyczkowych. Niestety z projektu zniknął ponieważ żadna z instytucji publicznych nie chciała wziąć za niego odpowiedzialności. Dlatego sprawy w swoje ręce wziął Związek Firm Pożyczkowych, organizacja skupiająca firmy udzielające pożyczek. Od 1 stycznia Rejestr Firm Pożyczkowych będzie dostępny dla klientów. Główną jego funkcją jest informacja i pomoc w podjęciu decyzji.

Idea stworzenia Rejestru jest oczywiście co do zasady słuszna, jednak już sam ZFP wskazuje w opublikowanym komunikacie, że nie jest to rozwiązanie optymalne:

 „Rejestr branżowy będzie dla konsumentów pełnił funkcję informacyjną i wspierającą decyzje. Gdyby był prowadzony przez nadzór finansowy lub Ministerstwo Gospodarki mógłby mieć charakter również licencyjny. Dlatego ZFP, mimo prac nad własnym rejestrem, nadal popiera jego utworzenie w resorcie gospodarki oraz postuluje obowiązek raportowania danych finansowych do KNF.”

Na razie firmy pożyczkowe nie mogą podlegać nadzorowi, bo nie przyjmują depozytów.

Co da rejestr?

Dzięki niemu łatwiej będzie zweryfikować czy dana firma jest wiarygodna. Pozwoli też kontrolować, czy firmy pożyczkowe działają zgodnie z dobrymi praktykami. Będzie bezpłatny i ogólnodostępny. W ramach spółki prowadzącej Rejestr działać będzie konsumencki system Bezpieczny Dowód, wzorowany na liście Robinsona oraz program wsparcia i mediacji dla klientów w sporach dotyczących kredytu konsumenckiego. Lista Robinsona to system wspomagający ochronę danych klientów. Pozwala zablokować m.in. wysyłanie ofert firm pożyczkowych jeśli klient sobie tego nie życzy.

Przeciwnicy pomysłu stworzenia rejestru podkreślają, że jego największą wadą jest to, że nie zajęła się nim żadna instytucja publiczna. Na razie będzie więc jedynie skutecznym narzędziem samokontroli firm pożyczkowych działających w Związku Firm Pożyczkowych. Tylko od nich będzie więc zależało jakie standardy zastosują.

Zwolennicy natomiast przekonują, że dobrze się stało, że taki rejestr w ogóle powstał. Pozwoli on klientom łatwiej podejmować decyzje związane z wyborem firmy pożyczkowej. Lepszy jest więc taki niż żaden. Najważniejsze by firmom pożyczkowym udało się do niego przekonać i zdobyć zaufanie klientów i całego rynku. Jak będzie w praktyce, zobaczymy na początku roku.

 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »