A A A
drukuj

Czy będzie można „odziedziczyć” lokal komunalny?

Data publikacji: 2018.12.14 godz. 10:55

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,8/5

Przyszły najemca lokalu nie uniknie pewnych formalności ...
Warto mieć świadomość tego, że gminy dysponują dość dużą autonomią dotyczącą zarządzania swoimi zasobami mieszkaniowymi. Właśnie dlatego pewne zasady przejmowania lokalu po śmierci najemcy mogą się różnić w zależności od lokalizacji takiego „M”. Trzeba pamiętać, że rada gminy w ramach uchwały określa między innymi maksymalne progi dochodowe uprawniające do najmu mieszkania komunalnego oraz inne wymagania dotyczące najemców (związane np. z brakiem innego lokum w okolicy). Warto też wiedzieć, że zamieszkiwanie w lokalu komunalnym po śmierci najemcy przez osobę, która nie spełnia kryteriów najmu (np. dochodowych), może skutkować koniecznością zapłacenia gminie odpowiednio wyższego czynszu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Uchwała rady gminy w sprawie zasad najmu mieszkań komunalnych określa również szczegółowe kwestie dotyczące wniosku o podpisanie umowy oraz wymaganych załączników. Takie załączniki będą dotyczyły m.in. sytuacji finansowej osoby zamierzającej wstąpić w stosunek najmu po zmarłym.

Rząd zrezygnował z zakazu przejmowania gminnych mieszkań
W nawiązaniu do opisywanego tematu warto wspomnieć o ważnych zmianach ustawy o prawach lokatorów. Podczas początkowych przymiarek do nowelizacji wspomnianej ustawy, obecny rząd rozważał rozwiązanie, które na pewno nie spodobałoby się najemcom. Mowa o zakazie przejmowania mieszkań komunalnych przez osoby, które wcześniej zamieszkiwały wspólnie z głównym najemcą. Takie osoby miały zostać zmuszone do wyprowadzki z wcześniej zajmowanego lokum przed upływem 6 miesięcy od śmierci najemcy. W toku prac legislacyjnych wycofano się jednak z tej kontrowersyjnej propozycji, która mogłaby wzbudzić duże protesty lokatorów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Pomimo opisywanej wcześniej decyzji rządu, niedawna nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów będzie miała pewien wpływ na sytuację osób przejmujących lokal po poprzednim najemcy (tzn. osobie bliskiej lub krewnej). Takie wstąpienie w umowę najmu zawartą od 21 kwietnia 2019 r. będzie oznaczało, że najemcę obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy. Chodzi między innymi o regularną weryfikację dochodów lokatora przez gminę i wprowadzenie podwyższonych stawek czynszowych dla lepiej sytuowanych najemców.
Dowiedz się, jak wygląda kwestia eksmisji z mieszkania komunalnego »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »