A A A
drukuj

Czy są szanse na podniesienie głównych stóp procentowych w najbliższym czasie?

Data publikacji: 2021.05.20 godz. 13:35
OCENA
5.0/5

Trzykrotna obniżka głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) działającą przy Narodowym Banku Polskim (NBP) sprowadziła je do rekordowo niskiego poziomu. Główna stopa referencyjna wynosi zaledwie 0,1 proc. Czy w najbliższej przyszłości stopy wzrosną, a w ślad za nimi pójdzie wyższe oprocentowanie depozytów bankowych?

Fot: Stopy procentowe

Prezes NBP podkreśla, że na razie nie ma planów, by RPP w najbliższym czasie miała decydować się na podwyżkę głównych stóp procentowych w Polsce. Najpewniej do połowy 2022 roku zostaną one utrzymane na dotychczasowym poziomie. 

Majowe posiedzenie RPP
RPP w maju 2021 roku ogłosiła, że dotychczas obowiązujące stopy procentowe NBP nie będą zmieniane. Od roku obowiązują w tej samej wysokości. Oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne tym samym wynosi 0 proc., główna stopa referencyjna 0,1 proc., a stopa lombardowa, inaczej kredytowa – 0,5 proc. To powód do zadowolenia dla wszystkich kredytobiorców, którzy zaciągają zobowiązania w złotówkach. Ich oprocentowanie nadal będzie korzystne i niskie. Natomiast nic się nie zmieni w kwestii lokowania środków finansowych w bankach. W tym przypadku nie można liczyć na wysoki procent. Decyzja podjęta w maju bieżącego roku przez RPP nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

NBP dementuje plotki o podnoszeniu stóp procentowych
Profesor Glapiński, który jest prezesem NBP stawia sprawę jasno – nie ma na razie planów, by RPP podnosiła w najbliższej przyszłości stopy procentowe.
Czynnikiem, który może skłonić RPP do zmiany decyzji, może być inflacja. Celem NBP jest dbanie o stabilny poziom cen, a RPP ma narzędzia, by przeciwdziałać np. rosnącej inflacji. Jeśli przyjmuje ona poziom w granicach 1,5-3,5, jest on stabilny, ale w kwietniu 2021 roku wyniosła średnio 4,3 proc. w skali roku. Jeśli nadal będzie rosła, a na to wszystko wskazuje, można oczekiwać, że RPP przyjrzy się stopom procentowym.

Czy podwyżka stóp nastąpi dopiero w 2022 roku?
Większość ekonomistów prognozuje, że dotychczasowe stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej i nie zmienią się do 2022 roku. Inni wskazują, że RPP może jednorazowo podnieść je podczas czerwcowego posiedzenia, co zwiększyłoby jej wiarygodność i dało impuls dla rynku.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Najprawdopodobniej jednak RPP nie zdecyduje się na taki krok, dopóki polska gospodarka nie zacznie się dynamicznie rozwijać, a wzrost ten stanie się ustabilizowany. Podnoszenie stóp już teraz oznaczałoby problemy dla gospodarki, z uwagi na droższe kredyty. Istnieje nawet scenariusz, w którym dopuszcza się kolejne obniżenie stóp procentowych, gdyby pandemia nie odpuszczała, ale jest on mało prawdopodobny.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »