A A A
drukuj

Czym jest poduszka finansowa?

Data publikacji: 2018.11.30 godz. 11:10
OCENA
5.0/5

Posiadanie oszczędności deklaruje już niemal 70 proc. Polaków, jak szacuje Narodowy Bank Polski. Niewielu jednak zaoszczędziło dotychczas tyle, że może odczuć komfort finansowy. Oszczędzając, budujemy tym samym pewną poduszkę finansową. Co należy rozumieć pod tym pojęciem?

Fot: Jak działa "poduszka finansowa"?

Poduszka finansowa zapewnia bezpieczeństwo materialne dla jej właściciela i jego najbliższych. Przyjmuje się, że powinna odpowiadać 6-miesięcznemu wynagrodzeniu. 

Zabezpieczenie finansowe na wszelki wypadek
Poduszka finansowa to pula oszczędności gromadzona sukcesywnie przez daną osobę czy rodzinę, która w newralgicznych momentach zapewni solidne zabezpieczenie finansowe. Często można spotkać się z innym nazewnictwem niż poduszka finansowa. Nazywana jest ona finansową poduszką bezpieczeństwa, zabezpieczeniem materialnym lub funduszem awaryjnym. Są to po prostu pieniądze „na wszelki wypadek”, po które sięgamy na przykład wtedy, gdy zepsuje nam się pralka i musimy natychmiast kupić nową, wymagamy leczenia czy rehabilitacji albo nasz samochód ulegnie awarii i będziemy chcieli go jak najszybciej naprawić.
Dzięki poduszce finansowej możemy zwiększyć komfort swojego życia, ponieważ wiemy, że w krytycznych sytuacjach zawsze możemy sięgnąć po pieniądze, które ułatwiają wiele spraw. Poduszka finansowa jest bardzo ważna także i wtedy, gdy na przykład stracimy pracę lub odejdzie ktoś z najbliższych, kto dotychczas przyczyniał się do utrzymania naszej rodziny.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?
Nie ma uniwersalnych sum, które w charakterze poduszki finansowej mogłyby nam zapewnić spokój na lata i pewność, że mamy oszczędności na „czarną godzinę”. Jednak jeden z polskich banków komercyjnych wyliczył, że minimalnym poziomem oszczędności, jaki daje poczucie bezpieczeństwa finansowego, jest suma 69 tys. zł, co oznacza, że na fundusz awaryjny powinniśmy odłożyć niemal 20 średnich krajowych pensji. Z kolei eksperci uznają, że minimalną wartością, jakiej powinna odpowiadać poduszka finansowa, jest suma trzech pensji uzyskiwanych przez daną osobę.
Komfort finansowy przynoszą sumy w ramach poduszki finansowe, które pozwalają na pokrycie kosztów życia przez 6 miesięcy. Tyle z reguły wystarcza, aby np. po utracie pracy znaleźć nowe źródło utrzymania dla siebie i swoich najbliższych.
Wysokość funduszu awaryjnego zależna powinna być od czynników takich jak:

  • poziom uzyskiwanych dochodów miesięcznych,
  • wykonywany zawód,
  • sytuacja rodzinna,
  • posiadanie płynnych zasobów finansowych,
  • długi.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Dla budowania solidnej poduszki finansowej trzeba oszczędzać na bieżąco, systematycznie i w sposób zdyscyplinowany. Dzięki temu zbudujemy taką pulę oszczędności, które zapewnią nam względny spokój w zakresie myślenia o przyszłości.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »