A A A
drukuj

Czy da się zwrócić przedmioty kupione na pokazach i prezentacjach?

Data publikacji: 2019.11.06 godz. 13:53
OCENA
3.7/5

Strony umowy powinny się rozliczyć w ciągu 14 dni …
Wedle ustawy o prawach konsumenta, rezygnacja z przedmiotu kupionego podczas pokazu zobowiązuje strony do szybkiego rozliczenia. Takie rozliczenie jest konieczne, ponieważ umowę, od której odstąpił konsument traktuje się jako niezawartą. Przedsiębiorca organizujący pokaz, będzie musiał przed upływem 14 dni zwrócić wszystkie płatności otrzymane od konsumenta (w tym również wykonać zwrot opłaty za najtańszy sposób wysyłki). Taki dwutygodniowy termin biegnie od dnia, w którym firma otrzymała oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej podczas pokazu. Przedsiębiorca może się jednak wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do momentu otrzymania zwracanego towaru lub potwierdzenia jego wysyłki.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Konsument musi natomiast odesłać niepotrzebny towar przed upływem 14 dni (naliczanych od daty odstąpienia od umowy). Wymóg przestrzegania tego dwutygodniowego terminu nie obowiązuje jeśli przedsiębiorca zadeklarował, że sam odbierze towar.
Warto dodać, że konsument ponosi finansową odpowiedzialność za zmniejszenie wartości (zużycie) rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w inny sposób niż taki umożliwiający właściwe wypróbowanie. Wspomniana odpowiedzialność konsumenta nie występuje jeśli przedsiębiorca nie poinformował go o prawie do odstąpienia od umowy.

Rezygnacja dotyczy także powiązanej umowy kredytu
Zakupy podczas publicznych pokazów dość często bywają powiązane z kredytem ratalnym. Właśnie dlatego rezygnacja z przedmiotu kupionego w czasie pokazu, niekiedy będzie skutkowała jednoczesnym odstąpieniem od umowy kredytu ratalnego. Obowiązkiem firmy organizującej pokaz jest powiadomienie kredytodawcy o odstąpieniu konsumenta od umowy kredytowej. Artykuł 57 ustawy o kredycie konsumenckim mówi, że w razie rezygnacji z kredytowanego przedmiotu, nie trzeba osobno odstępować od umowy kredytowej. Wspomniana ustawa informuje również, że osoba odstępująca od umowy kredytu ratalnego (np. finansującego przedmioty z pokazów) nie poniesie żadnych kosztów kredytowych. Wyjątek dotyczy jedynie odsetek za okres od wydania towaru do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Takie odsetki trzeba będzie zapłacić przed upływem 30 dni od daty odstąpienia od umowy.
Dowiedz się więcej o szczególnych cechach i kosztach kredytów ratalnych »

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »