A A A
drukuj

Czy da się zwrócić przedmioty kupione na pokazach i prezentacjach?

Data publikacji: 2019.11.06 godz. 13:53
OCENA
3.7/5

Osoby starsze często padają ofiarą firm sprzedających np. garnki lub kołdry podczas publicznych pokazów. Wyjaśniamy, jak można zwrócić takie zakupy i odzyskać stracone pieniądze.

Fot: Zwrot towaru kupionego na "pokazach".

Działalność firmy sprzedających różne przedmioty w ramach publicznych pokazów wzbudza spore kontrowersje. Takie przedsiębiorstwa bywają oskarżane o manipulowanie osobami zapraszanymi na prezentacje produktów (np. garnków, kołder lub pościeli). We wspomnianych prezentacjach dość często biorą udział osoby starsze, które ze względu na brak dostępu do Internetu nie mogą porównać cen produktów oferowanych na pokazie z ich rzeczywistą wartością rynkową. Tacy seniorzy pod presją rodziny dość często decydują się na zwrot niefortunnych zakupów. Eksperci eBroker.pl w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa” postanowili wyjaśnić, jak można zwrócić przedmioty kupione podczas publicznego pokazu i odzyskać swoje pieniądze. Warto dodać, że omawiane przepisy dotyczą nie tylko zakupów dokonywanych w czasie publicznych pokazów. Mają one również zastosowanie do każdej sprzedaży realizowanej poza lokalem przedsiębiorstwa.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Uczestnik pokazu ma 14 dni na odstąpienie od umowy
Informacji o zasadach zwrotu przedmiotów kupionych podczas publicznego pokazu, trzeba szukać w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 poz. 827). Wspomniany akt prawny przewiduje specjalne reguły zwracania towarów nabytych poza lokalem przedsiębiorstwa. Z uprawnień określonych przez ustawę z 30 maja 2014 r. mogą korzystać wyłącznie konsumenci, czyli osoby kupujące towar lub usługę od przedsiębiorcy w celach bezpośrednio niezwiązanych z ich działalnością gospodarczą albo zawodową.
Przeczytaj, jakie są zasady odstąpienia od umowy zakupu towaru zawartej przez Internet »

Ustawa o prawach konsumenta wyraźnie wskazuje, że osoba kupująca jakiś przedmiot poza lokalem sprzedawcy (np. na pokazie), może w ciągu kolejnych 14 dni odstąpić od umowy. Ten dwutygodniowy termin trzeba naliczać od daty przekazania przedmiotu kupującemu. Warto dodać, że ustawowe prawo do rezygnacji z zakupów dokonanych podczas pokazu jest bezwarunkowe. Oznacza to, że firma organizująca publiczny pokaz nie może domagać się, aby konsument podał powody swojej decyzji. Do skutecznego odstąpienia od umowy wystarczy wysłanie pisemnego oświadczenia przed upływem ustawowego terminu (14 dni).
Przepisy wskazują również, że osoba odstępująca od umowy zawartej poza lokalem sprzedawcy, nie powinna ponosić kosztów rezygnacji z towaru. Wyjątek od tej ogólnej zasady dotyczy jedynie:

  • kosztów związanych z odesłaniem przedmiotu sprzedawcy (uwaga: konsument nie poniesie kosztów odesłania towaru jeśli przedsiębiorca zgodził się je pokryć albo przed zakupem nie poinformował o konieczności ich poniesienia)
  • kosztów wysyłki towaru do konsumenta większych niż w najtańszym wariancie zaproponowanym przez sprzedawcę (uwaga: koszty wysyłki często nie występują w przypadku pokazów, ponieważ kupujący osobiście odbiera towar)

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto także nadmienić, że konsument będzie miał aż 12 dodatkowych miesięcy na odstąpienie od umowy (bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów innych niż określone przez ustawę), jeżeli przedsiębiorca organizujący pokaz publiczny nie poinformował go o prawie do odstąpienia od umowy. 
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się ile będziesz czekać na zwrot gotówki »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »