A A A
drukuj

Dlaczego fiskus organizuje loterię paragonową?

Data publikacji: 2016.02.15 godz. 14:09
OCENA
3.9/5

Narodowa Loteria Paragonowa jest konkursem organizowanym przez państwo, w którym do wygrania są cenne nagrody. Udział w zabawie może wziąć każdy, kto zarejestruje w ciągu 12 miesięcy trwania loterii swój paragon na stronie internetowej loterii. Z jakiego powodu jest ona realizowana?

Fot: Narodowa Loteria Paragonowa

Narodowa Loteria Paragonowa jest organizowana i finansowana przez polskie Ministerstwo Finansów w celu zwiększenia wpływów do budżetu z tytułu podatków, zwiększenia sprawiedliwości w branży handlowej, poprzez zmuszenie potencjalnie nieuczciwych sprzedawców do wystawienia paragonu.

O loterii
Narodowa Loteria Paragonowa wystartowała 1 października 2015 roku i potrwa przez kolejne 12 miesięcy, a więc do 30 września 2016 roku. Każda pełnoletnia osoba może wziąć w niej udział, zabierając paragon przy okazji dokonywania zakupów lub korzystania z usług, na kwotę powyżej 10 zł. Można traktować paragony jako losy na loterię, które wymagają jedynie uprzedniego zarejestrowania na stronie Narodowej Loterii Paragonowej (loteriaparagonowa.gov.pl). Organizatorem loterii jest fiskus. Ministerstwo Finansów przygotowało dla uczestników wiele cennych nagród:

  • 12 samochodów Opel Astra,
  • 4 samochody Opel Insignia,
  • 72 notebooki Lenovo ThinkPad,
  • 82 tablety iPad Air 2.

Zasada jest prosta - uczestnik loterii musi wziąć paragon w punkcie sprzedaży lub punkcie usług, zarejestrować go, aby mieć szansę na wygraną.

Cel loterii
Fiskus finansuje organizację i nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej, aby skutecznie zachęcić Polaków do brania paragonów w sklepach i u usługodawców. Domagając się paragonów, jednocześnie klient zwiększa wpływy z tytułu podatku VAT do kasy budżetu państwa. Jest to także element walki o jasne i sprawiedliwe zasady ewidencji VAT w Polsce.
Legalnie działający przedsiębiorcy nie mają problemu z tym, aby wydawać klientom paragony. Ci działający w tzw. szarej strefie dzięki Narodowej Loterii Paragonowej fiskusa, będą musieli z niej wyjść, chcąc utrzymać klientów. Nieuczciwi sprzedawcy nie wystawiają paragonów i nie rejestrują każdej sprzedaży towarów i usług na kasie fiskalnej, przez co nie wykazują przychodu przed fiskusem i nie płacą z tego tytułu podatków. Pośrednio więc Ministerstwo Finansów poprzez organizację loterii chce zmusić sprzedających do wystawiania paragonów i do pełnej ewidencji na potrzeby podatku VAT.
Efektem loterii ma być zwiększenie wpływów z VAT do budżetu państwa. W 2014 roku wpływy z VAT wyniosły 124 mld zł.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »