A A A
drukuj

Emerytura bez pracy dla matek i ojców wielu dzieci?

Data publikacji: 2018.12.10 godz. 12:18

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Znamy już założenia projektu ustawy o tzw. emeryturach matczynych. Eksperci eBroker.pl postanowili wyjaśnić, kto otrzyma takie emerytury bez wymaganego stażu pracy.

Fot: Matki i ojcowie dostaną emeryturę za wychowywanie dzieci?

Koncepcja zakładająca bezwarunkową wypłatę minimalnych emerytur dla rodziców z rodzin wielodzietnych to pomysł, który w ostatnim czasie wzbudził spore kontrowersje. Chodzi między innymi o to, że rząd chce zagwarantować minimalne świadczenie emerytalne dla wielodzietnych rodziców, które będzie niezależne od stażu pracy. Ocena rządowego projektu oczywiście powinna zależeć od jego konkretnych założeń. Właśnie dlatego eksperci eBroker.pl dokładnie przyjrzeli się projektowi ustawy zakładającemu wypłatę tzw. emerytur matczynych. We wspomnianym dokumencie znajdziemy pewne informacje, o których dość rzadko mówią media.

Wielodzietni rodzice jeszcze poczekają na nowe świadczenie
Na wstępie warto nadmienić, że określenie „emerytury matczyne” ma tylko potoczny charakter i zostało wymyślone przez dziennikarzy. Zgodnie z oficjalnym nazewnictwem, rząd zamierza wprowadzić tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Zasady przyznawania i wypłaty wspomnianego świadczenia określa projekt ustawy, który 3 września 2018 r. został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji (pod numerem UD 424). Na początku grudnia 2018 r. ten projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym wciąż znajdował się na etapie prac w rządzie (konkretniej rzecz ujmując; zajmował się nim Komitet Społeczny Rady Ministrów). Taka sytuacja sprawia, że prawdopodobieństwo wprowadzenia nowego świadczenia wraz z dniem 1 stycznia 2019 r. jest minimalne. Bardziej prawdopodobna wydaje się późniejsza data z I kw. 2019 r.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Ojcowie też będą mogli pobierać gwarantowaną emeryturę
Dość obszerny projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym dokładnie precyzuje, kto będzie mógł otrzymywać taką formę pomocy emerytalnej. Zgodnie z najważniejszą zasadą, gwarantowane i niezależne od stażu pracy świadczenie (na poziomie emerytury minimalnej) będzie przysługiwało:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała przynajmniej czworo dzieci
  • ojcu, który wychował czworo dzieci w razie śmierci matki albo porzucenia dzieci przez matkę

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Aktualna wersja rządowego projektu nie wyklucza możliwości pobierania świadczenia uzupełniającego przez ojca. Można jednak zauważyć, że ojcowie są dyskryminowani w myśl propozycji rządu. Taka wzbudzająca kontrowersje zasada być może zostanie jeszcze zmieniona. Na uwagę zasługuje fakt, że projektowane przepisy nie wykluczają rodziców wychowujących adoptowane dzieci. 
Przejdź na drugą stronę i poznaj wymagania "matczynej emerytury " »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »