A A A
drukuj

Jak legalnie uniknąć mandatu?

Data publikacji: 2016.07.29 godz. 14:21

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.3/5

Przyczyny wystawienia mandatów karnych, bywają bardzo kontrowersyjne. Zatem warto pamiętać o możliwości nieprzyjęcia mandatu lub złożenia wniosku o uchylenie takiej kary finansowej.

Fot: Mandat bez kary? Czasem to możliwe

Mandaty karne najczściej są kojarzone z działalnością tzw. „drogówki”. W rzeczywistości zakres wykroczeń karanych mandatami, znacznie wykracza poza ruch drogowy. Do zapłaty mandatu mogą zostać zmuszone np. osoby spożywające alkohol w miejscu publicznym lub zakłócające ciszę nocną. Warto również wiedzieć, że oprócz Policji mandat może wystawić między innymi Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Inspekcja Weterynaryjna, a nawet Państwowa Inspekcja Sanitarna (tzw. sanepid). Niezależnie od rodzaju wykroczenia oraz instytucji, która chciała wręczyć mandat, każda osoba może kwestionować podstawy do ukarania. Taki sprzeciw czasem skutkuje zaoszczędzeniem sporej kwoty. Dlatego w naszym kolejnym artykule z cyklu „Poznaj swoje prawa”, informujemy o zasadach nieprzyjmowania mandatów i uchylania takich kar finansowych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Odmowa przyjęcia mandatu to sposób na sądowe rozstrzygnięcie
Na wstępie warto podkreślić, że postępowanie mandatowe jest szczególnym rozwiązaniem i stanowi wyjątek od ogólnych zasad dotyczących odpowiedzialności za czyny zabronione. Krajowe prawo przewiduje możliwość wystawienia mandatu przez uprawnionego funkcjonariusza, jeżeli:

  • sprawca został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia (nałożenie mandatu możliwe do 14 dni od ujawnienia wykroczenia)
  • przy pomocy urządzeń pomiarowych (np. fotoradaru policyjnego) zostało potwierdzone popełnienie wykroczenia i nie ma wątpliwości co do jego sprawcy (nałożenie mandatu możliwe do 180 dni od ujawnienia wykroczenia)
  • funkcjonariusz pod nieobecność sprawcy naocznie stwierdzi popełnienie wykroczenia – np. nieprawidłowe zaparkowanie auta (nałożenie takiego mandatu zaocznego jest możliwe do 90 dni od ujawnienia wykroczenia)

Po upływie podanych terminów (14 dni/90 dni/180 dni), nie ma już podstawy do wystawienia mandatu, ale odpowiednia służba nadal może skierować wniosek do sądu o ukaranie sprawcy wykroczenia.

Sprawdź: Darmowa pożyczka na zapłatę mandatu - nawet 2 000 zł »

Obrazowo można powiedzieć, że postępowanie mandatowe jest „drogą na skróty”, ponieważ rolę sądu faktycznie pełni funkcjonariusz wystawiający mandat. Takie rozwiązanie nie oznacza jednak, że osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia jest pozbawiona prawa do sądu. W przeciwnym razie, mielibyśmy do czynienia z naruszeniem artykułu 45 Konstytucji RP.

Osoba, której funkcjonariusz zamierza wręczyć mandat, może w łatwy sposób skorzystać z prawa do sądu. W takiej sytuacji, wystarczy odmówić przyjęcia mandatu. Odmowa jest możliwa niezależnie od przewidzianej formy płatności. W tym kontekście warto pamiętać, że mandaty zwykle mają tygodniowy termin zapłaty (są to tzw. mandaty kredytowane). Obowiązek natychmiastowej zapłaty (mandat gotówkowy) stosuje się tylko w przypadku osób, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski albo tymczasowo przyjechały do naszego kraju. Co ważne, każdy funkcjonariusz nakładający mandaty, powinien informować o możliwości ich nieprzyjęcia i skorzystania z drogi sądowej.

Przejdź na drugą stronę i dowiedz się kiedy można uchylić mandat »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »