A A A
drukuj

Jak płacić w sklepach telefonem?

Data publikacji: 2018.12.24 godz. 14:18
OCENA
5.0/5

Gotówka już dawno zastąpiona została w dużej mierze przez karty płatnicze. Teraz rozwój technologiczny sprawił, że poszliśmy o krok dalej. Konsument może dziś z powodzeniem dokonywać płatności z wykorzystaniem telefonu komórkowego. W jaki sposób płacić smartfonem w sklepach?

Fot: Płacenie telefonem? To proste!

Aplikacja mobilna lub BLIK - to dwa sposoby na to, aby zmienić telefon komórkowy w mobilny portfel, pozwalający na dokonywanie szybkich płatności w sklepach i punktach usługowych. 

Polacy chcą popularyzacji płatności bezgotówkowych
Badanie ARC Rynek i Opinia, które przeprowadzone zostało na zlecenie firmy eService na grupie badawczej 1000 osób w wieku 18-55 lat, pokazało, że Polacy opowiadają się za upowszechnianiem płatności bezgotówkowych. Aż 70 proc. respondentów biorących udział w badaniu uważa, że wygodniejsze i szybsze jest finalizowanie transakcji kartą płatniczą lub smartfonem. Coraz częściej Polacy po gotówkę sięgają tylko wtedy, gdy sklep lub punkt usługowy nie ma możliwości przyjęcia płatności bezgotówkowej.

Płatność za pomocą aplikacji
Istnieje wiele możliwości przekształcenia swojego smartfona w elektroniczny portfel. Aby jednak móc dokonywać płatności w taki sposób, telefon musi być wyposażony w tzw. moduł NFC. Odpowiada on za płatności zbliżeniowe. Należy na takim telefonie zainstalować jedynie aplikację mobilną swojego banku i płacić nim w sklepach lub punktach usługowych. Większość banków działających na polskim rynku finansowym na to pozwala. Dla telefonów z Androidem można skorzystać m.in. z aplikacji „MasterCard w telefonie” lub „Płać zbliżeniowo telefonem”.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
W praktyce wygląda to w ten sposób, że włączamy opcję płatności telefonem i akceptujemy wybrany tryb indywidualnym kodem PIN. Później wystarczy zbliżyć telefon z włączonym modułem NFC do terminala płatniczego z wzbudzonym ekranem, aby móc zapłacić za zakupy i usługi. Kiedy płatność opiewa na kwotę wyższą niż 50 zł, to tak jak w przypadku karty zbliżeniowej, będzie ona musiała być potwierdzona numerem PIN.

BLIK - Polski Standard Płatności
Kolejną propozycją dla dokonywania płatności telefonem komórkowym jest wykorzystanie do tego celu systemu płatności mobilnych BLIK. Polega to na tym, że w aplikacji mobilnej banku wybieramy opcję BLIK, a to generuje 6-cyfrowy numer. Musimy go wpisać do terminala płatniczego za pomocą klawiatury, a następnie zatwierdzić płatność na telefonie. W podobny sposób wypłacimy BLIK-iem i telefonem pieniądze w bankomacie.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »