A A A
drukuj

Kiedy będą dostępne pierwsze „Mieszkania plus”?

Data publikacji: 2018.02.21 godz. 13:09

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Program Mieszkanie Plus cieszy się sporym zainteresowaniem krajowych mediów. Jak na razie skala tego przedsięwzięcia pozostaje jednak bardzo mocno ograniczona.

Fot: Kiedy i gdzie pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie Plus?

Na początku stycznia 2018 roku, program Mieszkanie dla Młodych bardzo przybliżył się do swojego końca. W ciągu dwóch dni (2 - 3 styczeń br.) nabywcy lokali i domów wyczerpali ostatnią pulę środków służących do dotowania nowych kredytów (ok. 381 mln zł). Pomimo pewnych możliwości dalszego wsparcia (związanych np. ze zwrotem podatku VAT od materiałów budowlanych), program MdM nie ma już znaczenia dla większości osób, które się nim interesowały. Coraz większą ciekawość wzbudza natomiast nowy program mieszkaniowy. Mowa o Mieszkaniu Plus. Ta inicjatywa wciąż się rozwija, ale na razie bardzo daleko jej do skali działania MdM-u.

Pod koniec 2017 r. budowano 1800 lokali z nowego programu
Już od pewnego czasu, pojawiają się doniesienia na temat kolejnych inwestycji związanych z Mieszkaniem Plus. Warto zdawać sobie sprawę, że te projekty są realizowane w ramach wstępnej fazy wspomnianego programu. Mowa o tzw. komercyjnej części Mieszkania Plus, która pod nazwą Mieszkania dla Rozwoju jest prowadzona przez spółkę BGK Nieruchomości (BGKN). Wspomniany podmiot we współpracy z samorządami, buduje mieszkania cechujące się niskim czynszem. Trzeba jednak podkreślić, że takie lokale nie będą objęte limitami czynszów wskazanymi przez ministerialne rozporządzenie. Programu Mieszkania dla Rozwoju (czyli komercyjnej części Mieszkania Plus), nie będą dotyczyły również zasady najmu i naboru najemców wskazane w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Komercyjna część programu Mieszkanie Plus obecnie jest bardziej zawansowana niż część regulowana (realizowana przez Krajowy Zasób Nieruchomości - KZN). Wiąże się to z faktem, że KZN powstał dopiero jesienią 2017 r. Z kolei spółka BGK Nieruchomości już od pewnego czasu jest zaangażowana w budowę „mieszkań plus”. Wspomniana spółka (BGKN) obecnie posiada w przygotowaniu inwestycje z około 10 000 mieszkań na wynajem. Znacznie mniejsza liczba lokali (ok. 1800) znajdowała się w fazie budowy na przełomie 2017 roku i 2018 roku. Mowa o mieszkaniach z następujących miejscowości:

  • Biała Podlaska (liczba powstających lokali: 186, termin ukończenia: II kw. 2018 r.)
  • Gdynia (liczba powstających lokali: 171, termin ukończenia: III kw. 2018 r. - dwa pierwsze budynki)
  • Kępno (liczba powstających lokali: 36, termin ukończenia: III kw. 2018 r.)
  • Pruszków (liczba powstających lokali: 329, termin ukończenia: II kw. 2019 r.)
  • Jarocin (liczba powstających lokali: 366, termin ukończenia: III kw. 2019 r.)
  • Wałbrzych (liczba powstających lokali: 215, termin ukończenia: III kw. 2019 r.)
  • Katowice (liczba powstających lokali: 509, termin ukończenia: III kw. 2020 r.)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

W przypadku inwestycji z najwcześniejszym terminem ukończenia (Biała Podlaska, Gdynia oraz Kępno), widoczne jest spore zainteresowanie ofertą taniego najmu. Lokalne media podają, że w Białej Podlaskiej, o jedno „mieszkanie plus” ubiega się aż siedmiu chętnych. Podobna sytuacja może dotyczyć również inwestycji z późniejszym terminem ukończenia (również tych dopiero przygotowywanych przez spółkę BGK Nieruchomości).
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, w których miastach planuje się budowę mieszkań »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »