A A A
drukuj

Kiedy nabywca może wystawić fakturę VAT?

Data publikacji: 2012.01.13 godz. 10:29

Opracowanie własne
OCENA
3,2/5

„Samofakturowanie”, czyli wystawienie faktury przez nabywcę towaru lub usługi, regulowane jest rozporządzeniem Ministra Finansów. Konieczne jest w tym celu podpisanie umowy i zgłoszenie jej do urzędu skarbowego.

Faktura VAT w myśl ustawy o podatku od towarów i usług jest podstawowym dokumentem poświadczającym dokonanie transakcji sprzedaży. Nabywca sporządzając taką dokumentację musi jednak mieć na uwadze liczne ograniczenia i wymogi, bez spełnienia których wystawiona faktura nie nabierze mocy prawnej.

Nabywcy mogą wystawiać dokumenty oznaczone jako Faktura VAT, pod warunkiem, że są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT oraz spełnili pozostałe warunki. Jednym z takich warunków jest zawarcie umowy. Umowa ma upoważnić nabywcę do wystawiania faktur (korekt i duplikatów) w imieniu i na rachunek sprzedawcy.

Zdaniem Elżbiety Węcławik (Tax Care) „bardzo ważnym jest, aby podatnik zawierając tę umowę ze swoim kontrahentem określił zarówno rodzaj towarów lub usług, w odniesieniu do których nabywca będzie wystawiał faktury, jak i założony okres jej obowiązywania, przyjmując za maksimum okres 2. lat.”

Faktury wystawiane przez nabywców nie różnią się od standardowych dokumentów sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że koniecznie muszą się na nich znaleźć informacje dotyczące tego, kto jest wystawcą faktury i że wystawił ją zarówno w imieniu jak i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca.

Fakt zawarcia takiej umowy należy obowiązkowo zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od momentu jej podpisania. Zgłoszenia dokonuje nabywca.

(Źródło: Money.pl)

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »